ecuch
25.01.06,08:18
Na postup účtovania emisných kvót existujú dve usmernenia. Jedno je vo FS č.7 - usmernenie č. 58,druhé je vo FS č.11 v opatrenich č.81. V tom prvom sa v paragrafe 3.3 hovrí, že sa zúčtujú pridelené kvóty v prospech účtu 648 ku dňu účtovnej závierky v roku, keď boli kvóty pridelené. V tom druhom sa zas hovorí, že sa v prospech účtu 648 zúčtujú kvóty vtedy keď sa použijú, resp. predajú. Teda keď sa časť z nich predá v roku 2006, tak tá časť sa aj vtedy zúčtuje do výnosov. Nemá niekto podobný problém? Ako ho riešite?
ecuch
26.01.06,06:46
Pomoc!!! Nikto nepredáva emisné kvóty?
gatv
26.01.06,08:45
Jednou vecou sú už spomínané usmernenia, ale problém vidím aj v tom ako k emisným kvótam pristupovať - v usmernení MF by účtovná jednotka k povolenkám em. kvót mala pristupovať ako k CP, ale v zákone 222/2004 o DPH § 15 považuje prenos emisných kvót za službu. A z toho má byť človek múdry - účtovať ako CP alebo ako službu. Pritom ak sa pozriete na stránku komoditnej burzy, emisné kvóty sú vedené ako komodita - takže by sa malo uvažovať aj o komodite???
ecuch
27.01.06,05:05
Pre účely zákona o DPH by som to považovala za cenný papier. Je pravdou, že tam je to ustanovenie §15/8/k, ale je tam uvedený " prenos emisie skleníkových plynov", čo síce neviem presne čo znamená, ale zrejme nejde o predaj voľných kvót na burze cenných papierov. To potvrdzujú aj postupy účtovania - účtovanie v triede 254, čo je krátkdobý finančný majetok.
gatv
27.01.06,07:52
Informovala som sa u členov komoditnej burzy - treba si pozrieť vzory ich zmlúv - účtujú s DPH.
KvetkaK
08.09.08,06:56
Ahojte, nikdy som sa ešte nestretla s účtovaním emisných kvót ale čaká ma to v jednej akciovke. A vôbec neviem ako sa to má správne účtovať. :( Dala som si vyhľadť niečo na túto tému, ale na porade toho veľa nieje. Poradí mi niekto, kto sa s tým stretáva alebo kde by som sa niečo o tom dočítala?
Ďakujem poraďáci.
KvetkaK
16.09.08,06:58
Posúvam.....
KvetkaK
22.09.08,06:31
Ahojte, nikdy som sa ešte nestretla s účtovaním emisných kvót ale čaká ma to v jednej akciovke. A vôbec neviem ako sa to má správne účtovať. :( Dala som si vyhľadť niečo na túto tému, ale na porade toho veľa nieje. Poradí mi niekto, kto sa s tým stretáva alebo kde by som sa niečo o tom dočítala?
Ďakujem poraďáci.
Skúšam ešte raz .....