luebchenko
08.09.04,10:10
Opäť som si nie istá - zamestnanec slovenskej s.r.o., cudzí štátny príslušník (z EU) má nárok len na základnú výmeru dovolenky, alebo, podľa odprac. rokov základ +1 týždeň? Nikde som nenašla, že by bol nárok na + 1 týždeň dovolenky obmedzovaný štátnou príslušnosťou. Lenže slovák mi prinesie zápočet, no ako mi má tie odpracované roky dokazovať cudzinec? Čo sa týka miesta výkonu práce - ak s tým zamestnávateľ súhlasí (veď vlastne zamestnáva sám seba :o)) - môže zamestnanec pracovať v mieste svojho bydliska, t.j. v Rakúsku? Ako je to potom s preplácaním rôznych cestovných výdajov - firma má sídlo v BA a mám kopec dokladov ku cestám Viedeň-BA - je to náklad či nie?
Magma
08.09.04,08:20
Vyjadrím sa zatiaľ len k dovolenke, podľa mňa ak vie preukázať odpracované roky, tak má nárok aj na ďalší týždeň dovolenky. U nás je zamestnaný občan z MR, ktorý má preukaz od ich sociálnej poisťovne, kde je uvedené za akú dobu vlastne platil odvody, t.j. že bol zamestnaný. Od predchádzajúceho zamestnávateľa doniesol potvrdenie o ukončení prac.pomeru a potvrdení odpracovanej doby - podobne ak zápočet u nás, len v cudzom jazyku. Ja som mu na účely dovolenky uznala všetky preukázané odpracované rokyK cestovný výdajom, ak má miesto pracoviska uvedené na PZ v Rakúsku a do SR príde do sídla spoločnosti, tak potom to je pracovná, teda služobná cesta. Nie?
Veva
08.09.04,10:58
Magma , ale predsa platenie poistného nie je ešte doba ktorá je odpracovaná ,môže byť dobrovoľne poistený či nie? Bola som na školení a pani lektorka nám podotkla, že ak v krajine z ktorej on pochádza by mali niektoré veci lepšie ošetrené tak by malo platiť to , ale neviem si predstaviť ,ktorý zamestnávateľ by to akceptoval .Takže tú RD nárok ako slovenský občan 20- 25 dní.
Magma
08.09.04,11:39
Veva, nechcela som to tu podrobne rozvádzať ale z toho preukazu z MR je zrejmé, že pracoval, lebo sú tam uvedené doby a pečiatky zamestnávateľov. Myslím že niekedy dááávno aj na Slovensku boli podobné "pracovné preukazy"...