e-shopinka
17.11.11,20:39
Ahojte poraďáci,
dopredu ďakujem za každú radu :)

Najprv otázka, či je vôbec možné riadiť SRO (neručí sa celým svojím majetkom oproti živnosti), namiesto ŽL pre prevádzkovanie baru, krčmy, kaviarne či pohostinstva ( bez podávania jedál - len alko, nealko, výčap, ... ) - ak áno podrobnejšie mi popíšte čo všetko potrebujem na vybavenie s.r.o.-čky
Tiež ma zaujíma, čo budem potrebovať pre otvorenie prevádky - povolenia, atď.
Popíšem presne situáciu:
So známou si chceme zobrať už zabehnutú prevádzku ( okres BB) - odstupné, prevádzka otvorená - tu ma zaujíma, ako sa to rieši a na aké úradu a čo presne musíme vybaviť, bude sa meniť majiteľ (nie je na predaj budova, klasický nájom sa bude platiť, odstupné je len za zariadnie a vyhoda, že aj s tovarom - takže hneď môžeme robiť) s tým, že prevádzkovat to budeme obe a taktiež si samé budeme na prevádze robiť (takže zatiaľ bez zamestnancov - to budeme riešiť až v letných mesiacoch, nejakú výpomoc). Nechce si zakladať živnosť, ale urobiť si na to priamo s.r.o. kde budete taktiež vystupovať obe.

Ešte ma napadla jedna vec - niekde som čítala, že od nového roku je povinné vlastniť fičkálnu pokladnu - je to potrebné aj pre takéto prevádzky? - ak máte tiež nejaké info píšte, čím viac tým lepšie

Máte s takýto niečim skúsenosti, ak áno sem s nimi, resp. aj linky na zaujímavé postrehy :D
:Ddakujem
Ice dive
17.11.11,19:59
wow ďalší podnikateľ druhu "dejte mi lidi, já to udelám":D

zabehni do nejakej kaviarne alebo podobného baru na kávičku, pivčo alebo niečo podobné a keď budeš platiť preštuduj si blok, ktorý ti dajú do ruky...
- je blok z registračnej pokladne? áno... tak ju budeš potrebovať aj ty... (od nového roku fiškálna..)
- kto ti tú kávu predal??? je tam uvedená sro? spravidla hej...... áno aj ty môžeš mať sro...
- potom choď domov zapni uja googla a on ti všetko dopodrobna popíše resp. použi vyhľadávanie tu na porade, veľa je tu toho popísaného aj o tvojej problematike...
e-shopinka
17.11.11,20:29
Tak kde chodievam, mi bloka asi nedajú, a ak niekde dajú neštujem ho. Väčšina ľudí robí túto činnosť na živnosť a mňa hlavne zaujíma, či pri dvoch majiteľoch nie je lepšie riešiť to cez s.r.o. (čo sa týka odvodov) a ako to riešiť ak sme zakladatelia sro a zároveň budeme aj zamestnancami.
na googly a porade študujem veci už od včera a bohužiaľ zatiaľ som sa presne k mojej problematike ani nedostala - ak by som to našla určite sem nepíšem
2weird2die
17.11.11,20:49
Tak ubehlo 6 dní, za ktoré si určite mohla niečo schopné nájsť... na začiatok by si mala vedieť, že oni sú ti povinní vystaviť blok, rovnako budeš aj ty povinná všetko nahodiť do kasičky, lebo až ti raz príde pani z daňového na kontrolu a ty zastrčíš peniažky do vačku, tak skasíruje ona teba.
Druhá vec je to vaše zamestnanie.. no už dávno platí, že konatelia sú zároveň zamestnancami... hoc aj na dohodu. Okrem toho treba zabezpečiť kvalifikovanú osobu na vedenie remeselnej živnosti (viď §38 živnostenského zákona), hygienické minimum a povolenia z hygieny, registrácia na predaj alkoholu a mnoho mnoho ďalšieho. ešte ti chvíľu potrvá, kým všetko preštuduješ.
e-shopinka
17.11.11,21:20
áno s daňovákmi mi je všetko jasné - ja neberiem bloky, len pri známych, čo robia v podnikoch, kedže nikde nikto si všetko nanahadcuje (česť výnimkám) - to som nevedela, že konantelia sú zároveňa zamestnancami - neviete ako je to potom s odvodmi (je to výhodnejšie ako pri živnosti?)
áno aj to som už niekde čítala, že musím mať prevádzkara? Môžeme byť prevádzkarom obe? Známa potrebujem vybaviť len zdravotný od všeobecnej Mudr., hyg. minimum, jej netreba, kedže má primeran vzdelanie. Ja budem musiem obsolvovať aj toto (aj keby nebolo možn byť prevádzkarkami obe, pretože tak budem robiť a hygiena to pri kontrole vyžaduje) - hvygienu, reg. na predaj alkoholo atď, treba riešiť, keďže je to prevádzka zabehnutá, nie je tam potrebné už len zmena majiteľa???
Zatiaľ dakujem za odpovede
allusik
17.11.11,21:41
Aj ja by som chcela spýtať,tiež preberam zabehnutu kaviareň a
čo sa týka daňové,colneho úradu a fiskalnej kasy mám už vyriesene...moja otázka znie:priestor je už hygienicky schválený,keď tam už predtým boli dve prevádzky-kaviarne?lebo podnajomnik predomnou sa bol pýtať na hygiene ako ti je,tam mu povedali,že tým že tam už bola prevádzka predtým s tým istým zameraním tak to nemusí niak riešiť,že nech len riešiť či tam bude mat čisto a nič hygienicky zavadne.za odpoveď ďakujem vopred,prosím píšte mám s tým dosť napomahlo;)
avalik
17.11.11,22:03
áno s daňovákmi mi je všetko jasné - ja neberiem bloky, len pri známych, čo robia v podnikoch, kedže nikde nikto si všetko nanahadcuje (česť výnimkám) - to som nevedela, že konantelia sú zároveňa zamestnancami - neviete ako je to potom s odvodmi (je to výhodnejšie ako pri živnosti?)
áno aj to som už niekde čítala, že musím mať prevádzkara? Môžeme byť prevádzkarom obe? Známa potrebujem vybaviť len zdravotný od všeobecnej Mudr., hyg. minimum, jej netreba, kedže má primeran vzdelanie. Ja budem musiem obsolvovať aj toto (aj keby nebolo možn byť prevádzkarkami obe, pretože tak budem robiť a hygiena to pri kontrole vyžaduje) - hvygienu, reg. na predaj alkoholo atď, treba riešiť, keďže je to prevádzka zabehnutá, nie je tam potrebné už len zmena majiteľa???
Zatiaľ dakujem za odpovede

osoba konatela nie je zamestnanec sro automaticky - je potrebne rozlisovat funkciu konatela a zamestnanecky pomer

funkcia konatela je definovana v obchodnom zakonniku - moze a nemusi mat pravidelny prijem z funkcie konatela

konatel - ako osoba, moze byt v sro zamestnany na HPP alebo na dohodu a to na cinnosti, ktore su ine ako funkcie konatela definovane v obchodnom zakonniku - napriklad riaditel, prevadzkar, administrativne prace, ...

co sa tyka odvodov - daj si vyhladat - tema konatel a odvody je tu uz viac krat rozoberana

...

zmena majitela? - kedze prevadzkovatel bude ina osoba - teda vasa sro, vsetky papiere si musite vybavit na svoju sro
avalik
17.11.11,22:08
Aj ja by som chcela spýtať,tiež preberam zabehnutu kaviareň a
čo sa týka daňové,colneho úradu a fiskalnej kasy mám už vyriesene...moja otázka znie:priestor je už hygienicky schválený,keď tam už predtým boli dve prevádzky-kaviarne?lebo podnajomnik predomnou sa bol pýtať na hygiene ako ti je,tam mu povedali,že tým že tam už bola prevádzka predtým s tým istým zameraním tak to nemusí niak riešiť,že nech len riešiť či tam bude mat čisto a nič hygienicky zavadne.za odpoveď ďakujem vopred,prosím píšte mám s tým dosť napomahlo;)

ak to preberas ako szco alebo ina sro - vybavujes papiere na seba

ak si kupila sro, ktora prevadzkovala tuto kaviaren - v tom pripade je to jednoduchsie, a v podstate "nemusis nic riesit"
mattto
22.11.11,10:22
veľa ľudí tu písalo nezmysly o pohostinskej činnosti

väčšina krčiem/barov/kaviarní/bufetov... nie je pohostinská činnosť, preto odpadá všetko týkajúce sa výkonu remeselnej živnosti ako je odborná spôsobilosť, zodpovedný zástupca a pod.

negatívne vymedzenie živnosti je v §38 ods. 2 zák. č. 455/1991 Zb.

Pohostinskou činnosťou nie je na účely tohto zákona predaj na priamu konzumáciu

a) nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov,
b) zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy,
c) tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál,
d) jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok.

(3) Pohostinskou činnosťou nie je ani predaj na priamu konzumáciu po domácky vyrobeného vína a s ním spojený predaj sezónnych jedál na priamu konzumáciu, ak sa nevykonáva viac ako 4 mesiace v roku.

teda pokiaľ výslovne nemáte reštauráciu, kde pripravujete jedlá, ale máte krčmu, bar, kaviareň hoci aj so zákuskami, ktoré Vám dodáva externý dodávateľ nejde o vykonávanie pohostinskej činnosti