zuzana junasova
25.01.06,08:32
:D Pri ročnom zúčtovní daní za rok 2005 sa uplatňuje odpočítateľná položka "doplnkové dôchodkové sporenie?" Príspevky zamestnávateľ našim zamestnancom neposkytuje. Ďakujem.
Chobot
25.01.06,07:47
:D Pri ročnom zúčtovní daní za rok 2005 sa uplatňuje odpočítateľná položka "doplnkové dôchodkové sporenie?" Príspevky zamestnávateľ našim zamestnancom neposkytuje. Ďakujem.

Áno, suma príspevkov zamestnanca na DDS znižuje základ dane maximálne do výšky 12.000,- SK.
Veronika R
26.01.06,05:29
Nezáleží na tom, či zamestnávateľ príspevky poskytuje, alebo nie. Pri ročnom zúčtovaní sa berú do úvahy len príspevky platené zamestnancom. Aj v prípade, že sa nehradia zo mzdy u zamestnávateľa, zamestnanec prinesie potvrdenie o zaplatení úhrnnej výšky príspevkov, alebo iný preukazateľný doklad, že ich má zaplatené.
Ivča
26.01.06,06:49
Keď zamestnanec v roku 2005 uskutočnil výber z DDS, je to pravda, že mu nemôže zamestnávateľ robiť ročné zúčtovanie. Zamestnance má viac ako 55 rokov ale nie je splnená podmienka 10 rokov platenia. Musí takýto zamestnanec si podať daňové priznanie?
Tweety
26.01.06,07:33
Keď zamestnanec v roku 2005 uskutočnil výber z DDS, je to pravda, že mu nemôže zamestnávateľ robiť ročné zúčtovanie. Zamestnance má viac ako 55 rokov ale nie je splnená podmienka 10 rokov platenia. Musí takýto zamestnanec si podať daňové priznanie?
Nevidím dôvod prečo by mu nemohol urobiť ročné zúčtovanie.;)
Barbara
26.01.06,07:45
Keď zamestnanec v roku 2005 uskutočnil výber z DDS, je to pravda, že mu nemôže zamestnávateľ robiť ročné zúčtovanie. Zamestnance má viac ako 55 rokov ale nie je splnená podmienka 10 rokov platenia. Musí takýto zamestnanec si podať daňové priznanie?


to že on čerpal z DDS s ročným zúčt. dane nemá nič spoločne. To že čerpal--len to znamená, že si nemôže uplatniť nezdaň. čiastku podľa § 11 ods. 1 písm. c - uplatnenie DDS.
a ročné zúčtovanie mu vykonáš bez DDS. to nie je dôvod nato, aby si mu nevykonal/a ročné zúčt. dane.

Príjemný deň:)
Ivča
26.01.06,08:33
Keď tam nie je splnená tá podmienka, že výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia, či si nemusí zamestnanec zvýšiť základ dane do troch rokov a teda či si nemusí podať daňové priznanie. Alebo to sa týka len účelového a životného poistenia? Asi mám z toho zmätok.
Zita4
26.01.06,11:42
Keď tam nie je splnená tá podmienka, že výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia, či si nemusí zamestnanec zvýšiť základ dane do troch rokov a teda či si nemusí podať daňové priznanie. Alebo to sa týka len účelového a životného poistenia? Asi mám z toho zmätok.
Výplata poistného plnenia pred uplynutím 55. roku života alebo nedodržanie 10 rokov sporenia bez plnenia z DDS má také isté podmienky ako pri účelovom sporení a životnom poistení. Ak v roku 2005 požiadala o dôchodok z DDS, jednoducho si neuplatní v žiadosti o roč.zúčt.dane odpočítateľnú položku na tieto príspevky a potom nebude mať prečo zvyšovať základ dane do troch rokov.
(Ak mala doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré neukončila žiadosťou o starobný dôchodok, len si čerpala podľa zmluvy výsluhový dôchodok, toto sa nepovažuje za porušenie podmienok a môže si tieto príspevky uplatniť pri ročnom zúčtovaní.)
Ivča
26.01.06,13:12
A čo keď zamestnanec už mal 55 rokov, keď tie peniaze vyberal. Volala som aj do DDP Pokoj a tam mi povedali, že im to môžem uznať ako odpoč. položku. Už tomu vôbec nerozumie. Prosím o trpezlivosť a ešte raz o vysvetlenie. Mám zamestnanca ktorý mal od r. 1998 uzavreté DDP Pokoj.1.3.2005 mi doniesol potvrdiť dohodu o zrážkach, lebo že vyberal peniaze a musel uzavreť novú zmluvu s DDP. Tento zamestnanec mal v roku 2005 už 57 rokov. Môžem mu uplatniť zrážky na DDP za rok 2005?
Zita4
26.01.06,14:30
Tie zrážky od 1. 3. 2005 si môže uplatniť, pretože ide o novú zmluvu, kde sa podmienky dodržia (ak si neplánuje ukončiť toto sporenie pred 1.3.2015 - v tom prípade by nedodržal podmienky zákona o dani z príjmu).
Zrážky na DDP, ktoré boli podľa predchádzajúcej zmluvy si nemôže uplatniť, pretože nedodržal podmienku 10 rokov sporenia.