lealka
18.11.11,11:05
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či je možné vyhrať na súde zrušenie účelovo zriadeného vecného bremena?

Opis situácie obšírnejšie: po smrti otca (v roku 2008) som našla v jeho papieroch kúpnu zmluvu na pozemok, ktorý nebol uvedený v dedičskom konaní a predtým (v roku 2007) ho medzičasom zdedili dediči po predchádzajúcom vlastníkovi pozemku. Začala som konať spolu so sestrou a zašli sme (dňa 1.7.2009) za "novou" majiteľkou pozemku s otcovou notárskou zápisnicou, v ktorej sa dohodli jej a môj otec na predaji pozemku (nechali sme jej aj kópiu, nech si to premyslí, aby sme sa dohodli mimosúdne). Nato dala jej dcéra (ktorá mimochodom pracuje na geodézii) zriadiť vecné bremeno (dňa 24.8.2009) v plnom rozsahu. (-v práve doživotného užívania nehnuteľnosti a brania všetkých plodov,..., - v práve ničím nerušeného a neobmedzeného prístupu a prechodu v prospech vlastníka nehnuteľnosti aj pre rodinných príslušníkov a to peši, os. alebo nákladným automobilom, - v práve umiestnenia stavieb v celom rozsahu a bez obmedenia, - v práve umiestnenia, uloženia inžinierskych sietí na nehnuteľnosť v celom rozsahu a bez obmedzenia). Podala som teda žalobu o určenie vlastníckeho práva vydržaním (dňa 25.7.2011). Prebiehali síce rokovania za účelom urovnania sporu, ale nezhodli sme sa na uhradení poplatkov (150 € za advokáta, 230 € za kúpnu zmluvu, 66 € kolky za zrušenie vecného bremena!!!, 66 € kolky za kúpnu zmluvu). Protistrana to chcela riešiť kúpno-predajnou zmluvou s tým, že si sama uhradím všetky poplatky a oni (dcéra s matkou-dedičkou) ako prejav dobrej vôle zrušia vecné bremeno...
Môj predpoklad je, že súd o určenie vlastníctva vyhrám a náklady bude musieť uhradiť protistrana, ale otázka znie: či mám v ďalšom súde nejakú šancu zrušiť vecné bremeno, keďže bolo zriadené zjavne účelovo?

Vopred sa ospravedlňujem ak som zdvojila tému alebo je to moc rozsiahle.
Ďakujem.
Mária27
18.11.11,18:17
Ak dokážeš, že neboli vlastníkmi, tak dokážeš aj to, že je absolutne neplatná dohoda o zriadení vecného bremena, lebo bola podpísaná nevlastníkom.
lealka
20.11.11,17:06
Ďakujem veľmi pekne.