mr2
18.11.11,11:15
som sám v jednoosobovej sro neplatca, ide mi o to ci musim mat uctovnictvo s tymi vasimy triedami uctovnimy 479 a podobne alebo to staci zratat plus a minus?

1.proste na zaciatku je imanie 6000 euro - doma v ponozke :)

2.potom 1000 euro som presunul do banky na firemny ucet

3.nakupil som asi 15 veci (disk, obal, papier, spotrebne veci, niekolko domen www)

4.mesacne mi pride jedna platba s peniazmi (alebo za 2 mesiace)

a teda: ako to mam spocitat, co mi pride je zisk od neho odpocitam vydaje a kedze som v minuse (nedari sa) tak vlastne dan nebudem platit ziadnu, do danoveho priznania to staci takto?

ci proste to staci pisat do zosita alebo to musim v nejakom programe presne mat tie uctovne triedy a tak..? danove priznanie mi pomozu na urade vypisat podla toho? som konatel bez odmeny
Ivenka
18.11.11,10:24
Na začiatok skús hľadať v téme podvojné účtovníctvo čo to všetko obnáša. DU nechce vidieť iba Tvoje príjmy ale ináč povedané aj bilanciu majetku. Učtovná závierká=DPPO+Výkaz ziskov a strát+Súvaha+Poznámky. Toľko v skratke.
Stefan2005
18.11.11,10:28
1. som sám v jednoosobovej sro neplatca, ide mi o to ci musim mat uctovnictvo s tymi vasimy triedami uctovnimy 479 a podobne alebo to staci zratat plus a minus?
2. ako to mam spocitat, co mi pride je zisk od neho odpocitam vydaje a kedze som v minuse (nedari sa) tak vlastne dan nebudem platit ziadnu, do danoveho priznania to staci takto?
3. danove priznanie mi pomozu na urade vypisat podla toho? som konatel bez odmeny

1. nestačí zrátať plus a minus... účtovníctvo musí byť v súlade so zákonom o účtovníctve, postupmi účtovania, .... aj keby si "viedol" ručne

2. stačí to maximálne na operatívny prehľad o tom, ako stojíš - na podanie daňového priznania rozhodne nie.

3. určite ti podľa toho na úrade nevypíšu daňové priznanie právnickej osoby - okrem toho k DP-PO musíš predložiť aj účtovnú závierku (výkazy, poznámky...)
Indeed
18.11.11,10:37
Ano presne tak , účtovníctvo možu robiť len účtovníci

elektrinu zapajať len elektrikari

vodu zapajať len vodári

PC zapajať len PC-čkári

a tak podobne

do vyššie uvedenej rovnice si možeš dosadiť čokoľvek.....
Economic
18.11.11,10:43
som sám v jednoosobovej sro neplatca, ide mi o to ci musim mat uctovnictvo s tymi vasimy triedami uctovnimy 479 a podobne alebo to staci zratat plus a minus?

1.proste na zaciatku je imanie 6000 euro - doma v ponozke :)

2.potom 1000 euro som presunul do banky na firemny ucet

3.nakupil som asi 15 veci (disk, obal, papier, spotrebne veci, niekolko domen www)

4.mesacne mi pride jedna platba s peniazmi (alebo za 2 mesiace)

a teda: ako to mam spocitat, co mi pride je zisk od neho odpocitam vydaje a kedze som v minuse (nedari sa) tak vlastne dan nebudem platit ziadnu, do danoveho priznania to staci takto?

ci proste to staci pisat do zosita alebo to musim v nejakom programe presne mat tie uctovne triedy a tak..? danove priznanie mi pomozu na urade vypisat podla toho? som konatel bez odmeny



Každá sro je povinná viesť podvojné účtovníctvo od jej vzniku až po zánik podľa platnej legislatívy.
Pokiaľ sa chceš vyhnúť event. pokutám, určite doporučujem dať si účtovníctvo spracovať účtovníčke. Určite je to lacnejší špás ako pokuty.
Ostatné tu už bolo povedané.
vulxy
18.11.11,11:12
Ano presne tak , účtovníctvo možu robiť len účtovníci

elektrinu zapajať len elektrikari

vodu zapajať len vodári

PC zapajať len PC-čkári

a tak podobne

do vyššie uvedenej rovnice si možeš dosadiť čokoľvek.....

neviem kdo ako ale vsetky hore uvedene veci si robim sam a este aj viac,kebyze si mam na vsetko najimat odbornika tak zaradam len nanho.
Economic
18.11.11,11:20
Lenže zadávateľova otázka sa mi javí, že on evidentne účtovnej problematike vôbec nerozumie. Inak by svoju otázku nepoložil tak, ako ju položil.
JankaO
18.11.11,11:23
neviem kdo ako ale vsetky hore uvedene veci si robim sam a este aj viac,kebyze si mam na vsetko najimat odbornika tak zaradam len nanho.
Je úplne jedno, kto účtovníctvo robí. No nie je jedno, ak nespĺňa právnymi normami stanovené náležitosti, z porušenia ktorých sa odvíjajú aj sankcie. Ak nie sú prostriedky na kvalitne spracované služby, tak musia byť na prípadné sankcie.
JankaO
18.11.11,11:29
som sám v jednoosobovej sro

Na takéto prípady (neviesť účtovníctvo - "profi") je lepšie FO podnikať ako SZČO a viesť daňovú evidenciu, prípadne uplatňovať "paušálne výdavky".
Zdenka 0705
18.11.11,12:09
Ak nie sú prostriedky na kvalitne spracované služby, tak musia byť na prípadné sankcie.
Veľmi dobre napísané. Mal by si to uvedomiť každý podnikateľ.