ucetni_fantozzi
18.11.11,11:38
Prosim o pomoc pri interpretacii §35 zakona o sprave dani (511/1992 Zb.).

Ide o otazku dodatocne podaneho priznanie k dani z prijmu, ktorym sa zvysuje danova povinnost.
- §35 ods. 1 pism. - pokuta vo vyske 3-nasobku zakladnej urokovej miery (momentalne 1,25%, cize 3x 1,25% = 3,75%)
- §35 ods. 2 - minimalna pokuta podla ods. 1 je 10%
- §35 ods. 3 - ak danovnik poda dodatocne priznanie, ulozi sa pokuta podla odseku 1 v polovicnej vyske

Otazka teda je - ak podame dodatocne priznanie, bude sadzba polovica z 3,75% alebo polovica z 10% - ods. 3 totiz nehovori nic o minimalnej sadzbe...

Dakujem
ucetni_fantozzi
20.11.11,09:46
posuvam - nemal nikto pokutu? :D
marjankaj
20.11.11,09:55
Ja to chápem tak, že ak ti vyjde 3,75% tak musíš počítať s 10%.
Teda pri dodatočnom DP by sa malo uvažovať s 5%.



(2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia. Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pri výpočte pokuty sa namiesto trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije sadzba 10 %.

(20) Pokuta podľa odsekov 1 a 3 sa neuloží, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16,60 €; ak je správcom dane obec, pokuta sa neuloží, ak v jednotlivom prípade nepresiahne 3,32 €.
ucetni_fantozzi
20.11.11,10:00
keby odsek 3 hovoril, ze pokuta je polovica podla odseku 1 a 2, tak by mi to bolo jasne, takto sa mi ale vidi, ze pokuta by mala byt polovicou pokuty IBA podla odseku 1, cize v tomto pripade polovica z 3,75%...
KEJKA
20.11.11,10:01
zaujímavá otázka i postreh.
Podľa mňa to bud zákonodarca nedomyslel, alebo to zámerne neriešil. Ved výsledná suma môže byť menej ale aj viac ako 10%, závisí od zákl.úr.miery.
Pokutami sa chvalabohu zaoberať nemusím, ale bavia ma púostrehy poraďákov......
Podľa mňa naozaj by sa v prípade dodatočného DP malo vychádzať z 3-násobku ZUM a vypočítaná suma deliť dvomi. Minimálne takto by som si to presadzovala na DU.
marjankaj
20.11.11,10:17
(2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia. Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pri výpočte pokuty sa namiesto trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije sadzba 10 %.

No je to zaujímavá kombinácia.

Pri ukladaní podľa odseku 1 sa automaticky má postupovať aj podľa odseku 2.

Teda asi by to malo byť minimálne tých 5%.
Ale v zákonoch je málokedy logika.

Ale môžeš sa odvolať. Určite ti to vysvetlia.
ucetni_fantozzi
20.11.11,10:30
no lenze v tomto pripade by sa neukladala pokuta podla bodu 1 ale podla bodu 3 - stale si myslim, ze v tomto pripade to bude 1,875%

ako je to v novom danovom poriadku - idem pozriet...
ucetni_fantozzi
20.11.11,10:40
novy danovy poriadok - §154 a §155 ods. 4 - minimalna sadza bude 5%
Stefan2005
20.11.11,10:59
novy danovy poriadok - §154 a §155 ods. 4 - minimalna sadza bude 5%

.... vypadá to tak, že konečne reagovali na pokles ZUM (v čase, keď sa uzákonilo minimálne 10%, tak 3-násobok ZUM bolo viacej ako 10%).

Prikláňam sa k Janovmu výpočtu ...
zk24
20.11.11,16:10
Mohli to dat inteligenti do jednej vety a nebol by problém - pokuta je 3-násobok ZUM, minimálne však 10%.