myška1
18.11.11,19:56
Vie mi niekto vysvetliť § 61a, ods. 10 novelizovaného zákona 317/2009, ktorý hovorí o priznaní 60 kreditov za absolvovanie rozširujúceho štúdia, za vykonanie rigoróznej skúšky alebo za vykonanie štátnej jazykovej skúšky po troch rokoch pedagogickej činnosti. Jedná sa o zamestnancom vykonanú rigoróznu škúšku ešte pred účinnosťou zákona 317/2009 (pred 01.11.2009), ktorá nebola uznaná ako náhrada kvalifikačnej skúšky. Zamestnanec má riadne vykonanú 1. aj 2. atestáciu. Patrí tomuto zamestnancovi od 1.1.2012 60 kreditov, alebo sa to týka len rigoróznej skúšky, ktorá bude vykonaná po 01.01.2012?
Tezaurus
18.11.11,19:14
,,Od 1. januára 2012 za absolvovanie rozširujúceho štúdia podľa § 8a alebo za vykonanie rigoróznej skúšky alebo za vykonanie štátnej jazykovej skúšky z cudzieho jazyka získa pedagogický zamestnanec, ktorý má minimálne tri roky pedagogickej činnosti, a odborný zamestnanec, ktorý má minimálne tri roky odbornej činnosti, 60 kreditov, ak týmto zamestnancom nebola za tieto štúdiá alebo za tieto skúšky uznaná do 31. decembra 2011 prvá atestácia.,,

Pokial je to formulovane sposobom, ak týmto zamestnancom nebola za tieto štúdiá alebo za tieto skúšky uznaná do 31. decembra 2011 prvá atestácia, vyplyva z toho ze ju museli vykonat pred 1.1.2012. Cize teraz by mu malo byt priznanych 60 kreditov.
Tolko moj ,,nepravnicky" vyklad zakona. Ale bola by som rada keby sa k tomu vyjadril aj niekto dalsi
myška1
18.11.11,21:00
Presne takto som uvažovala aj ja. V dôvodovej správe k tejto novele na stránke www.nrsr.sk je vyčísleny dopad zmien tohto zákona na rozpočet. Konkrétne, čo sa týka tohto bodu sa píše, že to bude mať dopad na rozpočet až v roku 2014, tak ma to zneistilo:

priznať pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom 60 kreditov za rozširujúce štúdium alebo rigoróznu skúšku na pridelenie kreditového príplatku alebo vykonanie atestačnej skúšky



Kalendárny rok

MŠVVaŠ SR

MPSVR SR

MV SR

Obce

VÚC



2012

x

x

x

x

x



2013

x

x

x

x

x



2014

268 420,6

16 817

3 387

89 760

5 940





Dopad sa predpokladá až od septembra roku 2014.
pavlinka
08.12.11,13:32
Na školení P. Belešovej bolo povedané že kredity získa iba taký zamestanec ktorý urobil rigoróznu alebo rozširujúce štúdium až po novembri 2009.Ak som to zle pochopila opravte ma.
myška1
12.12.11,18:46
Ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede. Bola by som rada, keby sa k tejto otázke ešte vyjadrili ďalšie mzdárky. Môžete mi potvrdiť predchádzajúcu odpoveď?
pavlinka
17.01.12,10:46
Ing. s DPŠ, prax 12 rokov. Doteraz učil odborné predmety.Od nového šk. roka učí nadpolovičnú časť predmetov ANJ./Má štátnu skúšku z ANJ/Keďže teraz učí viac ANJ asi mu nemôžeme priznať kredity za jazykovú skúšku ?
stelana
19.01.12,18:50
Na školení P. Belešovej bolo povedané že kredity získa iba taký zamestanec ktorý urobil rigoróznu alebo rozširujúce štúdium až po novembri 2009.Ak som to zle pochopila opravte ma.

Pekný deň. Je to pravda, že až po novembri 2009 získavajú zamestnanci za rigo 60 kreditov? (Však oni už vedeli čo zákon obnáša...) Ja som si urobila rigoróznu skúšku v máji 2009 a vtedy som mala 2 roky praxe (ešte zákon nebol na svete a rátala som s tým, že po 5 rokoch praxe získam po starom 1. kvalifikačnú, po novom 1. atestáciu, a je nás takých viac). Teraz mám 4 a pol roka praxe, čakala som,kým sa bude s daným zákonom niečo diať a vyzerá to, že ani teraz nedostanem (ani 1.atestáciu) ani 60 kreditov. :(:mee: A náš p. riaditeľ si vykladá zákon tiež tak, že mi nepatrí 60 kreditov. Je to pravda?
pavlinka
23.01.12,06:47
Doteraz zamestnanci ktorí dosiahli potrebný počet kreditov spolu s osvedčeniami dávali RŠ aj žiadosť na vyplácanie príplatku.Treba túto žiadosť dávať aj od 1.1.2012 alebo riaditeľ prizná / alebo neprizná/kredity automaticky?
ninla
28.01.12,18:14
Aj naša mzdárka bola na školení a údajne pani Ing. Belešová prezentovala, že pedagógovia, ktorí vykonali rigoróznu skúšku pred novembrom 2009 a mali napríklad vtedy len 2 roky pedagogickej praxe nebude im teraz priznaných 60 kreditov.
Jednoducho myslím si, že v našom školstve je jeden veľký neporiadok. Tí čo vykonali rigoróznu skúšku donovembra 2009 by mali po 5 rokoch praxe byť automaticky preradený do 11 platovej triedy! Pretože sa na rigoróznu skúšku skúšku prihlasovali v domnení, že ak ju vykonajú pôjdu po 5 rokoch praxe do 11 triedy. Nerozumiem ani ja ako mohol ministerským úradníkom tento problém čo sa týka aj mňa uniknúť. Tí ččo vykonajú rigoróznu skúšku teraz už vedia, že dostanú 60 kreditov. My sme boli a prihlasovali sa na rigoróznu skúšku podľa starých pravidiel. Je to hanba a takto to vyzerá a dopadne, keď sa zákony robia narýchlo a bez učiteľov. Aj pani Belešová, ktorá sa tomuto venuje mala kompetentných na nedostatky upozorniť. Toľko môj názor, hádam sa nikto neurazí
janula2
09.03.12,19:44
Dobry vecer,
po prečítaní týchto príspevkov ma teda riadne zamrazilo! To akože ľudia, ktorí si spravili rigo pred novembrom 2009 a nemali 5 rokov praxe nemajú na nič nárok???? Ani 60 kreditov? Veď novelizácia daného zákona jasne hovorí, že ten, kto si spravil rigo a nemal ešte do novembra (2009) 5 rokov praxe, má po novom nárok:
a) ísť robiť 1. atestáciu (ale musí mať ku koncu min. roka 5 rokov praxe)
b) 60 kreditov (ak má 3 roky praxe)
Akurát nikde nie je napísané ako dlho platia dané kredity!!! Vie to niekto?????
Čo sa tam pletie to, že kedy sa rigo robila.... veď ja som ju robila ešte v roku 2007, kedy bol nový zákon ešte vo hviezdach.
Vie mi niekto kompetentný odpovedaľ, či mám nárok na kredity a ako dlho platia.
Ďakujem
Janka
janula2
11.03.12,09:51
Presne aj moj pripad... ;-(... no na MC si dali vylozit tento zakon pravnikom a bolo im povedane od dvoch znezavislych pravnikov, ze je to na riaditelovi, ci prizna alebo nie dane kredity.... mne ich nasa sice priznala, no nemozem sa este prihlasit na predatestacne, pretoze nevedia aku dobu platnosti maju takto ziskane kredity.... takze cakam .... je to inac poriadne "pozametanie" ucitelmi, pretoze ja som si rigo robila za platnosti a podmienok stareho zakona, no kedze som sla na MD a nedala prednost kariere, nestihla som mat 5 rokov cistej praxe... je to otras s tym nasim skolstvom ... ach jaaaaaj
janula2
11.03.12,09:54
Aj naša mzdárka bola na školení a údajne pani Ing. Belešová prezentovala, že pedagógovia, ktorí vykonali rigoróznu skúšku pred novembrom 2009 a mali napríklad vtedy len 2 roky pedagogickej praxe nebude im teraz priznaných 60 kreditov.
Jednoducho myslím si, že v našom školstve je jeden veľký neporiadok. Tí čo vykonali rigoróznu skúšku donovembra 2009 by mali po 5 rokoch praxe byť automaticky preradený do 11 platovej triedy! Pretože sa na rigoróznu skúšku skúšku prihlasovali v domnení, že ak ju vykonajú pôjdu po 5 rokoch praxe do 11 triedy. Nerozumiem ani ja ako mohol ministerským úradníkom tento problém čo sa týka aj mňa uniknúť. Tí ččo vykonajú rigoróznu skúšku teraz už vedia, že dostanú 60 kreditov. My sme boli a prihlasovali sa na rigoróznu skúšku podľa starých pravidiel. Je to hanba a takto to vyzerá a dopadne, keď sa zákony robia narýchlo a bez učiteľov. Aj pani Belešová, ktorá sa tomuto venuje mala kompetentných na nedostatky upozorniť. Toľko môj názor, hádam sa nikto neurazí

Presne aj moj pripad... :mee:... no na MC si dali vylozit tento zakon pravnikom a bolo im povedane od dvoch znezavislych pravnikov, ze je to na riaditelovi, ci prizna alebo nie dane kredity.... mne ich nasa sice priznala, no nemozem sa este prihlasit na predatestacne, pretoze nevedia aku dobu platnosti maju takto ziskane kredity.... takze cakam .... je to inac poriadne "pozametanie" ucitelmi, pretoze ja som si rigo robila za platnosti a podmienok stareho zakona, no kedze som sla na MD a nedala prednost kariere, nestihla som mat 5 rokov cistej praxe... je to otras s tym nasim skolstvom :mad: ... ach jaaaaaj