tigi1711
19.11.11,04:15
Dobrý deň,


Dosť som toho prelúskala čo sa tejto témy týka (som tu už 4 hodiny :confused:),ale nedozvedela som sa všetko to, čo som potrebovala.

Rozvod mám pravoplatný od 8/2004.
Návrh na vysporiadanie BSM som podala v 8/2007 (teda do 3 rokov).

Súčasťou vysporiadania BSM sú 2 firmy ktoré vznikli počas manzelstva, zo spoločných penazí . Exmanzel tieto firmy skrýval aj predo mnou, pred súdom ich doteraz zatajoval tiez, nechce sa deliť ani s bytom, ani z vyplatenia z firiem, všetky peniaze cca 400.000,- nadobudnuté počas manzelstva zmizli - vyparili sa...

1x firma SZCO - POZICOVNA NARADIA, živnosť ukončil v 2010, vedená v Jednoduchom účtovníctve
1x firma s.r.o. je Jediný majiteľ s vkladom 200.000,- Sk, firma činna dodnes - vedená v Podvojnom Učovníctve.

Sudca si vyžiadal z Daňového úradu len Daňové Priznania za r. 2001,2002,2003. Nič viac.

Myslím si že DP preukáže len to, ako sa vo firme šafárilo v tom- ktorom roku.
Na určenie hodnoty a majetku firmy tieto Daň. Prizn. nestačia.
Aké doklady je potrebné ešte vyžiadať z Daňového úradu? Aby vedel sudca kompletnu cenu firmy?
Alebo Odkial má vyziadať tieto doklady?

Môže si sudca vyziadať tieto doklady dodatočne?
Pojednávanie ohladom firiem este neprebehlo, chcela by som písomne požiadať sudcu aby si tieto doklady a prílohy vyziadal dodatočne. Samozrejme, budem to musieť aj odôvodniť.

Budem vdačná za každú odpoved. :mee:
Ice dive
19.11.11,05:20
no nepíšeš, kedy bola firma založená ale predpokladám, že v roku 2001 t.j. preto si vyžiadal DP len za obdobie 2001 až 2003 kedy trvalo manželstvo... avšak DP hovorí len o prípadnom zisku a jeho delení...

podľa môjho názoru mal chcieť aj účtovnú závierku za toto obdobie, aby sa vedelo, aký má firma majetok a to ku dňu rozvodu lebo podnikala aj do 8/2004... tieto doklady by mal vyžiadať od manžela resp. nariadiť vo firme audit...
Negoti
19.11.11,05:31
no nepíšeš, kedy bola firma založená ale predpokladám, že v roku 2001 t.j. preto si vyžiadal DP len za obdobie 2001 až 2003 kedy trvalo manželstvo... avšak DP hovorí len o prípadnom zisku a jeho delení...

podľa môjho názoru mal chcieť aj účtovnú závierku za toto obdobie, aby sa vedelo, aký má firma majetok a to ku dňu rozvodu lebo podnikala aj do 8/2004... tieto doklady by mal vyžiadať od manžela resp. nariadiť vo firme audit...
a kto by zaplatil prípadný audit?
Ice dive
19.11.11,05:37
no sudca by mal určiť audítora aby bola zabezpečená nezávislosť... a tohto by platil súd... (možno by to priklepol potom manželovi, ako náklady konania...)
Negoti
19.11.11,05:40
no sudca by mal určiť audítora aby bola zabezpečená nezávislosť... a tohto by platil súd... (možno by to priklepol potom manželovi, ako náklady konania...)
stálo by to za to, aby ho najprv postrašil, že mu nariadi audit...kt. bude musieť zaplatiť.......
Ice dive
19.11.11,05:56
no zas ak má firma dodnes základné imanie v SKK... tak 2x činná asi nebude resp. ťažké LÓÓÓVE by som nečakal... no a ak má právnika, ktorý sa vyzná, tak si ho sudca veľmi nedovolí zastrašovať...
Mária27
19.11.11,09:00
Bola si aj ty podnikateľkou, alebo len manžel? Ak je firma na neho, tak sa budete deliť len s počiatočným vkladom, ktorý sa hradil z BSM. Inak ti mal dávať počas BSM do spoločnej domácnosti peniaze - ako keby zarábal.
tigi1711
19.11.11,14:28
auditora? nie súdneho znalca? Je v tom nejaký rozdiel?
tigi1711
19.11.11,14:44
firma bola zalozená v 5/1997 - to je 8 rokov po svatbe. S tou závierkou máš iste pravdu, ale bude týmto veciam sudca rozumieť? Môj osobný názor je že ak by tomu sudca čo len trošku rozumel, nevyžiadal by len daňové priznania ktoré o majetku firmy nič nehovorí. Ako navigovať sudcu správnym smerom....?
Co sa dozvieme z účt. závierky?
tigi1711
19.04.12,21:32
Zdravím, tak zháňala som dalsie informácie a tu je úryvok odpovede:

Správne uvádzate, že z daňových priznaní nie je možné určiť hodnotu spoločnosti. Výkazy ako súvaha a výsledovka sú nevyhnutné ale okrem nich sú potrebné aj ďalšie podklady. Vyčíslenie hodnoty majetku, správne sa to volá určenie všeobecnej hodnoty podniku k určitému dátumu, pre súdy robíme často. Najväčším problémom je získanie potrebných dokladov, nakoľko sa jedná, ako aj v tomto prípade, o staré záležitosti a subjekty ktoré by mali mať potrebné doklady už ich buď nemajú alebo sa im už ich nechce hľadať.
Hodnotu spoločnosti vieme vyčísliť. Pre určenie odmeny, ktorá sa odvíja od znaleckých úkonov a počtu hodín, musíme mať prehľad o tom čo budeme hodnotiť. Teraz nevieme určiť akých znalcov z akých odborov musíme na prácu vyčleniť a aký rozsah majetku majú oceniť. Myslím tým či boli v majetku nehnuteľnosti, strojné zariadenia, akého druhu, či boli dopravné prostriedky a podobne. Ceny sa potom podľa rozsahu a štruktúry majetku a záväzkov môžu pohybovať od cca 500 Eur do niekoľko tisíc eur.

Požiadala som písomne sudcu o pridelenie súdneho znalca z odboru :

Odbor 51 00 00 Ekonomika a riadenie podnikov



odvetvie 51 01 01 Oceňovanie a hodnotenie podnikov.



Tento znalec stanoví hodnotu firmiem ako celok, nie len ekonomickú agendu.
Ako to bude prebiehať dalej Vás budem informovať priebežne, vidím som ze táto téma totiž zaujala dosť veľa ľudí.