gondor
19.11.11,11:33
Pracujem v domove dôchodcov ako sestra už 15 rokov. Mám strednú zdravotnú školu odbor zdravotný laborant. Môj zamestnávateľ od nového roka chce ma preradiť na inú profesiu, vraj nemôžem vykonávať prácu sestry, nakoľko nemám príslušné vzdelanie. Čo mám robiť?? Prácu vykonávam svedomite, len podľa zákona nemôžem ďaľej vykonávať. Navrhli mi ďaľej študovať, ale na akú školu mám ísť??? Keď idem za zdrav. asistenta, je len denné štúdium / stratím zamestnanie/, keď si urobím sanitársku školu, budem mať menej platov !!! Poraďte mi !!! ďakujem
terezamaria
19.11.11,11:20
Sprav si bakalárske štúdium v odbore zdravotná sestra, dá sa študovať i popri zamestnaní. Sanitárka je Ti zbytočná, platové zaradenie by bolo oveľa nižšie ako u zdravotnej sestry.
BXLmiami
19.11.11,19:19
Sprav si bakalárske štúdium v odbore zdravotná sestra, dá sa študovať i popri zamestnaní. Sanitárka je Ti zbytočná, platové zaradenie by bolo oveľa nižšie ako u zdravotnej sestry.
Holt,zákon o plate sestier ešte ani neprijali a už je v praxi.
gondor
20.11.11,15:22
Lenže bakalárskú školu nemôžem urobiť, nakoľko nemám maturitu z ošetrovateľstva. Už som to skúšala. Jediné z čoho si môžem spraviť bakalársku školu, je odbor zdravotný laborant. Ale načo mi to bude, keď pracujem v domove!!! Naozaj neviem ako ďaľej??? :confused:
arizona
20.11.11,15:45
Lenže bakalárskú školu nemôžem urobiť, nakoľko nemám maturitu z ošetrovateľstva. Už som to skúšala. Jediné z čoho si môžem spraviť bakalársku školu, je odbor zdravotný laborant. Ale načo mi to bude, keď pracujem v domove!!! Naozaj neviem ako ďaľej??? :confused:
Ak ti zamestnavatel navrhuje doplnujuce studium, tak by mali aj vediet povedat,aky obor a aku skolu odporucaju.Mali by mat predsa nejake instrukcie,ake vzdelanie mozu, ci nemozu akceptovat.
terezamaria
20.11.11,16:03
Lenže bakalárskú školu nemôžem urobiť, nakoľko nemám maturitu z ošetrovateľstva. Už som to skúšala. Jediné z čoho si môžem spraviť bakalársku školu, je odbor zdravotný laborant. Ale načo mi to bude, keď pracujem v domove!!! Naozaj neviem ako ďaľej??? :confused:

Skús prečítať:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=15697

Pokiaľ chceš zotrvať na terajšom pracovnom mieste, budeš si musieť predsa len spraviť 1 ročnú opatrovateľskú - sanitársku nadstavbu k Tvojmu vzdelaniu zdravotného laboranta, samozrejme so zaradením za sanitárku sa Ti zníži plat. Alebo sa poobzerať po práci zdravotného laboranta, samozrejme i tam sa neobídeš bez postgraduálu.
Negoti
20.11.11,16:13
pozerala som na KU v RK a v podmienkach na prijatie nemajú, to, že musíš mať SZŠ, odbor ošetrovateľstvo, či "staré" zdravotné sestry......pohľadám link a priložím......
http://www.fz.ku.sk/images/stories/dokumenty/studium/prijimacie_konanie/Bc-PK2012_3.pdf


(http://www.fz.ku.sk/images/stories/dokumenty/studium/prijimacie_konanie/Bc-PK2012_3.pdf)
Stefan2005
20.11.11,16:20
....zamestnávateľ od nového roka chce ma preradiť na inú profesiu, vraj nemôžem vykonávať prácu sestry, nakoľko nemám príslušné vzdelanie....

...pri zmene zákona bývávalo vždy nejaké prechodné obdobie (napr. viem o učiteľoch), dokedy sa dalo doplniť chýbajúce...
v tomto prípade to je také rázne, že okamžite ???
arizona
20.11.11,16:22
Skús prečítať:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=15697

Pokiaľ chceš zotrvať na terajšom pracovnom mieste, budeš si musieť predsa len spraviť 1 ročnú opatrovateľskú - sanitársku nadstavbu k Tvojmu vzdelaniu zdravotného laboranta, samozrejme so zaradením za sanitárku sa Ti zníži plat. Alebo sa poobzerať po práci zdravotného laboranta, samozrejme i tam sa neobídeš bez postgraduálu.
Terezka,nemoze pre nu platit toto?Alebo je rozdiel ak ma ZS so zameranim zdrav.laborant?

"V zmysle NV SR č. 158/2002 Z. z. majú zdravotné sestry udelenú výnimku zo vzdelania od 29. 3. 2002. Na základe tejto výnimky sú zaradené v 7. platovej triede. Platí táto výnimka a dokedy?

Táto výnimka platí naďalej bez obmedzenia."
terezamaria
20.11.11,16:38
Terezka,nemoze pre nu platit toto?Alebo je rozdiel ak ma ZS so zameranim zdrav.laborant?

"V zmysle NV SR č. 158/2002 Z. z. majú zdravotné sestry udelenú výnimku zo vzdelania od 29. 3. 2002. Na základe tejto výnimky sú zaradené v 7. platovej triede. Platí táto výnimka a dokedy?

Táto výnimka platí naďalej bez obmedzenia."
Janinka výnimka platí len pre sestry, ktoré si robia
postgraduál, teda diplomovanú sestru, resp. sestru s vysokoškolským vzdelaním 1. stupňa /Bc./ alebo sestru s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa / Mgr./.
A ona si môže robiť na základe svojho vzdelania - vyššie vzdelanie len zdravotného laboranta. V tom zariadení, kde robí, bude nekvalifikovaná.
terezamaria
20.11.11,16:41
...pri zmene zákona bývávalo vždy nejaké prechodné obdobie (napr. viem o učiteľoch), dokedy sa dalo doplniť chýbajúce...
v tomto prípade to je také rázne, že okamžite ???

Štefan, prechodné obdobie je to, keď je zdravotnícky pracovník zaradený na postgraduálne štúdium.
Mila123
20.11.11,16:44
Lenže bakalárskú školu nemôžem urobiť, nakoľko nemám maturitu z ošetrovateľstva. Už som to skúšala. Jediné z čoho si môžem spraviť bakalársku školu, je odbor zdravotný laborant. Ale načo mi to bude, keď pracujem v domove!!! Naozaj neviem ako ďaľej??? :confused:
síce netuším odkiaľ si, ale napr. aj na UPJŠ v KE je podmienka mať maturitu....t.j. bez konkrétneho určenia......
terezamaria
20.11.11,16:48
síce netuším odkiaľ si, ale napr. aj na UPJŠ v KE je podmienka mať maturitu....t.j. bez konkrétneho určenia......
Milka možno maturitu vo vzťahu k ošetrovateľstvu - sanitárstvu. Nemáš po ruke link?
Štúdium sanitárstva pri maturite trvá 1 rok, bez maturity 2 roky.
Štúdium, nie kurz!
arizona
20.11.11,16:49
Dik za vysvetlenie Terezka
JankaO
20.11.11,16:53
V prípade, že chcete odbor ošetrovateľstvo 1. st VŠ študovať externou formou, musíte mať ukončenú strednú zdravotnícku školu maturitnou skúškou v odboroch zdravotná, (detská, zubná, ženská, všeobecná) sestra.
V prípade dennej formy štúdia je podmienka stredná škola s maturitou. (nemusí byť zdravotnícka)
Ešte doplním odvolávku na právny predpis, z ktorého som vychádzala: zákon č. 131/2002, § 57 odst 6.
Mila123
20.11.11,16:57
Milka možno maturitu vo vzťahu k ošetrovateľstvu - sanitárstvu. Nemáš po ruke link?
Štúdium sanitárstva pri maturite trvá 1 rok, bez maturity 2 roky.
Štúdium, nie kurz!
http://www.upjs.sk/univerzita/info/info-zaujemci/prijimacie-konanie/lf/
pasuliatko
20.02.12,12:03
Sprav si bakalárske štúdium v odbore zdravotná sestra, dá sa študovať i popri zamestnaní. Sanitárka je Ti zbytočná, platové zaradenie by bolo oveľa nižšie ako u zdravotnej sestry.

bakalárske štúdium v odbore zdravotná sestra?a to existuje? :)
pasuliatko
20.02.12,12:05
V prípade, že chcete odbor ošetrovateľstvo 1. st VŠ študovať externou formou, musíte mať ukončenú strednú zdravotnícku školu maturitnou skúškou v odboroch zdravotná, (detská, zubná, ženská, všeobecná) sestra.
V prípade dennej formy štúdia je podmienka stredná škola s maturitou. (nemusí byť zdravotnícka)
Ešte doplním odvolávku na právny predpis, z ktorého som vychádzala: zákon č. 131/2002, § 57 odst 6.

sa neotvára, je iba denné, externé je iba 2 stupeň...čiže Mgr.
pasuliatko
20.02.12,12:09
Lenže bakalárskú školu nemôžem urobiť, nakoľko nemám maturitu z ošetrovateľstva. Už som to skúšala. Jediné z čoho si môžem spraviť bakalársku školu, je odbor zdravotný laborant. Ale načo mi to bude, keď pracujem v domove!!! Naozaj neviem ako ďaľej??? :confused:

na ošetrovateľstvo ťa vezmú aj keď nemáš vzdelanie v odbore sestra...urobíš prijímačky a hotovo...
pasuliatko
20.02.12,12:13
napr. www.szu.sk Fakulta ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií, informácie o štúdiu...
plavčík
20.02.12,12:18
Lenže bakalárskú školu nemôžem urobiť, nakoľko nemám maturitu z ošetrovateľstva. Už som to skúšala. Jediné z čoho si môžem spraviť bakalársku školu, je odbor zdravotný laborant. Ale načo mi to bude, keď pracujem v domove!!! Naozaj neviem ako ďaľej??? :confused:

...TOTO NIE JE PRAVDA! na odbor ošetrovateľstvo môže sa prihlásiť každý kto má maturitu a urobí príjmacie skúšky. Viem to. Moja dcéra má Bc - záchranár na Slovenskej zdrav.univerzite a má aj kamošky Bc - ošetrovateľky ktoré išli na tú školu z gymnázia a dokonca jedna aj z ekonomickej.

Inak Moja dcéra pracuje ako záchranárka/ tam je kvalifikovaná ale počas školy pracovala na Traume ako zdravotnícky asistent a keď skončila Bc- záchranár tak aj tak by nemohla byť sestra- lebo i keď má vyššie vzdelanie nie je z oboru ošetrovateľstvo.


A okrem toho už niekoľko rokov / tusím8 rokov/ sa nedá študovať na strednej škole zdravotná sestra - ošetrovateľstvo, ale je tam nový obor - zdravotnícky asistent a keď chce byť niekto kvalifikovaná sestra musí si doplniť školu buď ako diplomovaná sestra / 2 roky/ alebo na VŠ - Bc - ošetrovateľstvo či Mgr- ošetrovateľstvo.... no a práve na Mgr ošetrovateľstvo nezoberú z iných odborov ale len toho kto má Bc z ošetrovateľstava.....možno si to zle pochopila- vieš ono je to tak , že ak by si chcela mať Mgr z ošetrovateľstva tak musíš mať Bc z ošetraovateľstava . Bc sa študuje po maturite a trvá v dennej forme 3 roky - po ukončení získaš titul Bc a môžeš pokračovať v Mgr- štúdiu ktoré trvá 2 roky.
pasuliatko
20.02.12,20:14
http://www.szsba.sk/studijne-odbory/diplomovana-vseobecna-sestra

ale dá čo by sa nedalo, len to nie je 4 ročné s maturitou, ale ako VOV nadstavbové pomaturitné štúdium ;) je to denné štúdium a trvá to 3 strašidelné roky ;)