kavovy magnat
19.11.11,15:26
zdravím, zdedil som nejake peniaze a vždy ma lákalo vyrábat kávu, som milovníkom kávy takže si myslím že by to bolo pre mňa :D... len potrebujem vediet 2 veci, neviete koľko može stáť taki praziaci stroj ??, taktiez aky kapital treba aj na dal%sie stroje, treba stroj co to pomelie a taktiež baliací stroj, neviem ci mam až toľko financii aby som sa do toho vošiel, a taktiež chcem vedieť zákaldne veci ohladom administrativy - ci potrebujem mat nejaku specialnu zivnost, aky predmet podnikania mam dať, atď... vopred ďakujem :)....
lujza.j
19.11.11,14:32
buchač
19.11.11,14:36
zdravím, zdedil som nejake peniaze a vždy ma lákalo vyrábat kávu, som milovníkom kávy takže si myslím že by to bolo pre mňa :D... len potrebujem vediet 2 veci, neviete koľko može stáť taki praziaci stroj ??, taktiez aky kapital treba aj na dal%sie stroje, treba stroj co to pomelie a taktiež baliací stroj, neviem ci mam až toľko financii aby som sa do toho vošiel, a taktiež chcem vedieť zákaldne veci ohladom administrativy - ci potrebujem mat nejaku specialnu zivnost, aky predmet podnikania mam dať, atď... vopred ďakujem :)....

add. 1. káva sa nevyrába , ale pestuje ...
add. 2. káva sa dováža
add. 3. stroje ?...záleží od výkonov ...cena je rôzna
add. 4. a koľko máš financiíí
add. 5. priestory , energie , zamestnanci , ......................
add. 6. základné veci by si CHCEL vedieť ....Ty CHCEŠ ...hm a čarovné slovíčko ostalo asi za dverami ....
add. 7. administratíva ?....tej je plno ....
avalik
19.11.11,14:39
kavovy magnat
19.11.11,14:40
dakujem sa tie linky, tie ceny su v pohode, vosiel by som sa zatial :).... buchac, ja ju nechcem pestovat, mal som na mysli ze ju budem dovazat z nejakych krajin kde sa pestuje a tu ju vyrabat, ciže prazit a davat do baleni som myslel :)... priestor si mylsim ze by sa dal zohnat.. a nevedel osm ze chces aj carovne slovicko, prosim....
kavovy magnat
19.11.11,14:42
a k dispozicii mam cca 90 000 eur...
buchač
19.11.11,15:02
a k dispozicii mam cca 90 000 eur...

mimotemy.....nie nechcel som to čarovné slovíčko ...mne ho nie je potrebné ....ale predsa ....:rolleyes:

Slušné love ....tak sa snaž ...;).....ja dobrú kávu rád ....:---
Ice dive
19.11.11,15:04
nič v zlom ale neviem neviem, či toto podnikanie nie je odsúdené na skorý zánik... máš silnú konkurenciu ako Nescafé, Tchibo, Julius Meinl, Lavazza segafredo..všetko značky s niekoľkoročnou históriou a keď ideš do bars akého hypermarketu,tak sú ich produktov plné regály...

s 90 000 € čo myslíš, koľko 250 gramových balení by si vedel vyprodukovať? keď musíš zohnať priestor, ktorý ti schváli hygiena, musíš kúpiť stroje a surovinu, musíš kávu vyrobiť, zabaliť (mať zodpovedného zástupcu? resp. niekoho so skúsenosťou ako na to...) a samozrejme zohnať odberateľov a spraviť reklamu danému produktu, ktorý vzhľadom na to, že ho budeš vyrábať v obmedzenej prevádzke bude mať vyššie náklady na výrobu (povedzme oproti Nescafé, resp. Meilovi, ktorý majú pretechnizovanú a veľkú prevádzku...)
výrobné podniky to majú z roka na rok ťažšie a ťažšie, kedy sú stále tlačené na zníženie ceny, a skôr sa darí distribútorom...

možno by som sa skôr orientoval na niečo čo je s kávou spojené, otvoril obchod s kávovarmi, rôznymi druhmi kávy, kávovými súpravami pohármi recptami a pod...

ale ak by sa ti podarilo preraziť, tak by to bola pekná story o úspechu, o ktorej by som si rád prečítal... veľa šťastia...
Danielle369
19.11.11,15:27
Obchod s kávou podla mňa nikdy nebude odsúdený na zánik:)
A uvedom si že nie každý pije kávu čo si tu vymenoval, ale úspešne a vo velkom sa predáva káva aj inej málo známej značky...a obyčajná štandard káva, tá sa predava stále a aj sa bude..
Držím palce, financie máš nato, začni realizovať, nedaj sa odradiť
Dantess
19.11.11,16:25
Táto téma sa ma týka, keďže mám e-shop s kávou a plánujem otvoriť aj kamennú predajňu. Poviem ti ako to je s pražičmi, aby som ti pomohol. Nebudem počítať firmy tipu Lavazza a spol. Na Slovensku sú asi 5ti pražiči. O čo sa jedná ? Kúpili si pražiace stroje, vybavili všetko čo treba na prevádzkovanie a začali pražiť. Taký Semiramis má dosť vysoké ceny. Potom je tu Barzzuz, ktorý sa dostáva pomalyčky vyššie a vyššie. Nedávno začala green plantation káva, ktorá je podľa mňa jedna z najlepších čo sa kvality kávy týka. Ale kde je problém ? V odbyte. Keďže mám shop s kávou, tak viem čo sa kupuje a plantážne kávy a blendy menej známych pražičov idú veľmi slabo. Okrem toho praženie kávy je umenie. To nieje len o tom, že nasypeš kávu, zapneš stroj a o 15min. vypneš. Coffee chemistry je asi 400 stranová kniha a dá zabrať. Je to chémia, je to umenie.

Celkovo je tento biznis ťažší, než sa môže zdať. Znie to pekne, predávať/vyrábať kávu, ale na 90% by si v tom neuspel. Konkurencia je veľká aj na tak malom Slovensku.
kavovy magnat
20.11.11,05:58
dakujem velmi pekne za odpovede, mas pravdu v tom, ze ja o umeni vyrabania kavy nemam ziandu predstavu :D.. nijaku taku knihu osm necitaj, myslel osm si fakt ze kupim nejake clkeom kvalitne zrna z brazilie, nasypem do stroja a zapnem, co sa tyka tej reklamy a pod. neboj moja kava by nebola len taka sracka oc ju nikto nepozna.. mozno by osm vedle zohnat este nejake financie a celkom ju zoznamit zo slovenskom :D.... najprv som rozmyslal o plneni malinoviek to PET flias ale mylsim, ze na to treba este viac penazi a myslel som is, ze pri kave budem mat mensiu konkurenciu :):)
Dantess
20.11.11,11:19
Máš už nejaké biznis skúsenosti ? Lebo najhorším nepriateľom neskúseného podnikateľa je slušný kapitál. V podstate ja som povedal čo som vedel ďalej je to na Tebe. Na Slovensku je slušná konkurencia aj v pražení: Barzzuz, baristacafe, semiramis, gpkava, cafe tostato - zvolen, cuccuma, samay, ameno prešov a sú ešte nejaké 2-3. To je dosť veľká konkurencia vzhľadom na to, aký je odbyt po plantážnych kávach. Okrem toho ty nemôžeš kúpiť len nejakú kávu z brazílie ako si písal. Lepší pražiči majú aj 20 druhov káv, ktoré musia kúpiť minimálne po 60kg vreciach. Zelená káva má určitú životnosť a keď je nepredáš, tak ju môžeš vyhodiť. Následne to ale nesmieš všetko upražiť, lebo káva je najlepšia do 2 týždňov od upraženia.

Ak to aj začneš robiť, tak sa o tom poriadne nauč, aby si o rok neplakal, že si vyhodil 90k von oknom...
kavovy magnat
20.11.11,12:43
fuu tak tieto vsetky informacie co ste mi tu poskytli som vobec nevedel :).... a asi tie moje prachy investujem niekam inam, este uvidim do akeho biznisu pojdem, dakujem :)...
Economic
20.11.11,13:08
A čo takto otvoriť si kaviareň ? Či to by už bolo mimo toho čo by Ťa bavilo ? V kaviarňach je stále dosť ľudí a myslím, že to nie je zlý biznis.
pavol54
20.11.11,13:46
fuu tak tieto vsetky informacie co ste mi tu poskytli som vobec nevedel :).... a asi tie moje prachy investujem niekam inam, este uvidim do akeho biznisu pojdem, dakujem :)...
Už dávno skončili doby zlatého slovenského klondajku, keď si do niečoho skočil rovnými nohami a nejak to vyšlo, prečo neskúsiš niečo z tvojho oboru, podľa vzdelania alebo praxe. ja keby som mal taký štartovací balík pánečku
Gina Er
20.11.11,13:57
Už dávno skončili doby zlatého slovenského klondajku, keď si do niečoho skočil rovnými nohami a nejak to vyšlo, prečo neskúsiš niečo z tvojho oboru, podľa vzdelania alebo praxe. ja keby som mal taký štartovací balík pánečku
sááákriš,ja keby som mala.....hmmmmmm :rolleyes:
KEJKA
20.11.11,14:06
A čo takto otvoriť si kaviareň ? Či to by už bolo mimo toho čo by Ťa bavilo ? V kaviarňach je stále dosť ľudí a myslím, že to nie je zlý biznis.
veru tak.

fuu tak tieto vsetky informacie co ste mi tu poskytli som vobec nevedel :).... a asi tie moje prachy investujem niekam inam, este uvidim do akeho biznisu pojdem, dakujem :)...
veru je to riziko, ale ak by si chcel kaviareň, reštiku, dala by som ti kontakt na človeka, ktorý sa vyzná, je spoľahlivý a spolu by ste rozbehli niečo slušné v reštauračnom biznise. Ľudia vždy potrebujú jesť a piť.
avalik
20.11.11,14:09
fuu tak tieto vsetky informacie co ste mi tu poskytli som vobec nevedel :).... a asi tie moje prachy investujem niekam inam, este uvidim do akeho biznisu pojdem, dakujem :)...

co keby si si urobil kurz baristu? dozvies sa vela veci ohladne kavy ... a ak by si otvaral kaviaren, vies co mas pozadovat od zamestnancov :)
mr2
20.11.11,14:40
kaviaren ti niekto bude vypalovat, do toho by som nesiel bez kontaktov s podsvetim...
lujza.j
20.11.11,17:58
ja si osobne myslím, že trh aspoň v BA je kaviarňami a reštikami presýtený.je potrebné dobré miesto niekde "na očiach" alebo "po ceste":) za kaviarňami napr. v NC je napr. obrovské nájomné na ktoré si musí kaviareň zarobiť+ xy iných nákladov.
kavovy magnat
21.11.11,13:29
nie kaviaren nie...
AtiZojka1011
07.09.19,14:56
Ahoj môžeš sa mi prosím ta ozvať chcem sa nieoc opýtať
marjankaj
07.09.19,14:59
Mladý už frajerku má.:D
misoft
07.09.19,15:35
A možno je už aj ovrabčený :D