helena56
25.01.06,10:36
Prosím o pomoc ohľadom DPH.
Sme výrobné družstvo a členovia družstva mali členskú schôdzu na ktorej
dostávali obedy. Za tieto obedy nám prišla faktúra aj s DPH a chcela by som vedieť či si môžem DPH odpočítať.
Faktúru chcem zaúčtovať na účet 472 zo soc.fondu.
Martina80
30.01.06,08:24
posúvam ;)
Marianna01
30.01.06,16:53
Podľa mňa sú to náklady na reprezentáciu, pri ktorých neuplatňujem DPH. Či sa to v družstve dá zo 472 čerpať - to naozaj neviem. Čerpanie SF som videla na príspevok na dovolenku, ale poskytnutie obeda? Ja by som DPH nedávala. Uvidíme, čo poradia ostatní.:o
Jana Acsová
30.01.06,18:40
Prosím o pomoc ohľadom DPH.
Sme výrobné družstvo a členovia družstva mali členskú schôdzu na ktorej
dostávali obedy. Za tieto obedy nám prišla faktúra aj s DPH a chcela by som vedieť či si môžem DPH odpočítať.
Faktúru chcem zaúčtovať na účet 472 zo soc.fondu.Ak bola členská schôdza výkonom práce a vznikol členom družstva nárok na stravovanie, môžete sa podľa prezenčnej listiny postaviť k poskytnutej strave ako "závodnému stravovaniu". Vzniká právo na odpočítanie dane ... na druhej strane však povinnosť zdaniť zamestnancom - členom družstva protihodnotu, ktorú by mali za stravovanie uhradiť. Upozorním, že bezodplatné plnenie na stravovanie je predmetom dane a základom dane je prijatá hodnota dodanej služby stravovania a teda hodnota nakúpeného jedla.

Bolo by dobré, keby ste upresnili otázku, či to je možné považovať za poskytnutie stravovania v súvislosti s výkonom práce. Ak áno, doporučovala by som aspoň čiastočnú úhradu od zamestnancov, čiže vypracovanie kalkulácie, zúčtovanie príspevku hradeného z nákladov, príspevku zo SF a protihodnotu hradenú zamestnancom s výpočtom DPH.
Marianna01
31.01.06,16:27
Hľadala som použitie fondu, toto som našla:
príspevok zo SF na stravovanie zamestnancom(!) 472/602 (vo vlastnom strav. zariadení)
príspevok zo SF na stravovanie zamestnancom(!) 472/213 (v cudzom zar.)
DPH 472/373

Zváž, čo napísala AVO. Toto som našla v Cenigovej - Použitie SF...