Matúš 85
19.11.11,16:57
Dobrý večer, začal som pracovať ako výpomoc u účtovníka a dal mi skontrolovať hlavnú knihu. Idem to robiť prvý krát a neviem ako na to. Kde začať a čo mi k tomu treba ešte mať. Čo hlavne kontrolovať a kde sú najčastejšie problémy. Ďakujem veľmi pekne za každú radu
Matúš 85
20.11.11,09:34
ahojte asi zlá otázka ale prosím ak ma viete nesmerovať, poradte. ďakujem
KEJKA
20.11.11,09:38
nie je zlá otázka, ale skúsil si vyhľadávač? V akom SW pracuješ?
Čo vieš, aké máš vzdelanie? Aké skúsenosti s účtovníctvom?
Ako vyzerá tá HK? Rôzne SW si zamieňajú pojmy HK a Obratová predvaha.
Upresni, či máš sumárne obraty za mesiac a od začiatku roka, poč.stavy a konečné zostatky
alebo
či máš rozpisy všetkých účtov, jednotlivých účtových prípadov

už sme kontrolu na Porade riešili, napr.
http://www.porada.sk/t112584-kontrola-uctov.html#post1055691
http://www.porada.sk/t47555-zaciatocnicka-podvojne-uctovnictvo.html
Matúš 85
20.11.11,11:23
dakujem, mám vyštudovanú OA, som prvák na VŠ. Skúsenosti s kontrolami nemám ešte žiadne, bežne účtujem došlé, vyšlé faktúry, banku a pokladne. Hlavna kniha je sumárna, vidím tam PS obraty MD, D a KS. Ked som si zbežne preštudoval odporúčané príspevky tak ako prvé si viem odkontrolovať či na účtoch ktoré nemajú vykazovať zostatky náhodou zostatky nemám. Vytlačím si knihu pohľadávok a závazkou pre odkontrolovanie 321, 311 a jasné mi je odkontrolovanie 331 a 336. Zostatok v pokladni nesmie byt mínusový čo vidím vo svojej HK, že mám takže mi to treba hlbšie kontrolovať a zistiť chybu. Čo ďalej s kontrolou majetku, opravkami, odpisy, nákladové účty, tržby. Nejak sa v tom strácam, mám šancu to niekedy vedieť...:(
KEJKA
20.11.11,12:22
samozrejme, že máš. Ak si vieš poradiť s tým, čo si popísal, že vieš, tak postupne sa naučíš aj to ostatné. Niekto ťa má pod dohľadom? možno len skúša čo vieš, čo ťa treba doučiť - to všetko príde s praxou.
jasné ti je okrem 331,336 aj 342, tiež 343, 345? Vlastne by ti mohli byť jasné všetky účty triedy 3, včítane skupiny 38x - pozor na poč.stavy, aby si náhodou neprenášal do r.2012, niečo čo má byť vysporiadané v r. 2011.
211.pozri 261, či tam netrčia nejaké eura z dotácie pokladnice, z výberu BU

majetok-odpisvaný, to môže byť problém, musíš vedieť sysstém odpisovania, mať k tomu podklady......to si zisti.
ale napr. 042 MD je obstaranie, ak bolo všetko zaradené, tak rovnaká suma by mala byť na účtoch 08xMD
ak bolo vyradené - tak 08xMD = 02x DAL

zásoby - závisí od SW, ja sommala najradšej ak strana Dal účtov zásob.112, 132 bola rovná strane MD účtov 501, resp.504
prípadne k tomu ešte bolo treba napočítať 543, 549,.........
ale hlavne, potrebuješ výsledok fyzickej inv.zásob a porovnať so zosttakom účtov zásob.

N a V - tam ťažko niečo skontroluješ - tam by si potreboval položkové výpisy a prečítať, či nahodou nejaký popis alebo niečo neidikuje zlé účtovanie.

Tie linky v prvej odpovedi boli len príklad, o kontrolách je tu popísané strašne veľa.