nerk
19.11.11,21:08
Dobry den,

neviem, ci som danu problematiku umiestnil vhodne, ale dufam, ze mi niekto poradi.

Som vlastnikom bytu, ktory som prenajimal tri roky. Najomnici sa po troch rokoch z jedneho dna na druhy
odstahovali s tym, ze som zistil ze nedoplatky v rocnom vyuctovani niesu zaplatene. Dalsi problem ale je,
ze zmluva, v ktorej bolo uvedene, ze su povinni uhradit nedoplatky za energie bola len na dobu urcitu
a to jeden rok, za ktory nedoplatky uhradili. Dalsia zmluva bola vyhotovena ale k jej podpisaniu sme sa nedostali.
Najomnici nadalej platili najomne pocas celeho obdobia. Nedoplatky, ktore su za obdobie, na ktore nemam zmluvu
mi odmietaju uhradit.

Prosim poradte mi ake mam moznosti.

Dakujem
Katarina
19.11.11,20:17
Nechcem spôsobiť sklamanie, ale podľa mňa žiadne. Ale držím palce, aby sa nejaká našla.
kamoska1
19.11.11,20:22
Ja prenajímam tiež byt,môžem Ti povedať,že to už nikdy nedostaneš od nich.To zaleží na serioznosti človeka.Keby mali preplatky,to by sa domahali.Buď rád,že platili aspom pravidelne nájomné.
nerk
19.11.11,20:36
ani prostrednictvom pravnika alebo tak nejak? viete ja v tychto veciach neviem prilis chodit
bubkoch
19.11.11,20:50
tazko radit ked nevieme co si mal v zmluve ...
ja sa len cudujem ze si im nezvysil zalohovy predpis hned po 1. roku ked mali nedoplatok ...
Katarina
19.11.11,21:07
tazko radit ked nevieme co si mal v zmluve ...
ja sa len cudujem ze si im nezvysil zalohovy predpis hned po 1. roku ked mali nedoplatok ...

Zadávateľ témy píše,že zmluva, podľa ktorej mali platiť nedoplatok bol na dobu určitú a to 1 rok. Za toto obdobie nájomníci svoje dlhy vyrovnali. Na ďalšie obdobie prenájmu zmluva vôbec neexistuje, a práve v tom ja vidím problém.
video1983
19.11.11,22:09
si reg. na DU? platis riadne dane z prenajmu?
nerk
20.11.11,17:27
ano platim, moze mi to pomoct :) ?
Katarina
20.11.11,17:50
ano platim, moze mi to pomoct :) ?

Nie nemôže, video 1983 zrejme myslel na to, či si plníš povinnosti z titulu prenájmu, aby si bol v pohode, keby ťa náhodou bývalí nájomníci bonzli.
nerk
20.11.11,17:52
hmmm..no asi s tym naozaj nic neurobim, aj tak vam dakujem vsetkym za odpovede
kamoska1
20.11.11,18:06
ano platim, moze mi to pomoct :) ?
To Ti vôbec nepomôže,já som tiež riadne evidovaná na daňovom a už som prišla o dobrú kopu peňazí,pre moju dobrosrdečnosť,alebo sprostosť.Dane sú dane a nedoplatky nájomníkov,musíme len my prenajímatelia znášať,keď sa niečo také vyskytne.
pandorasbox
21.11.11,23:29
žiaľ bez nájomnej zmluvy nemáš na základe čoho žiadať zaplatenie nedoplatkov, lebo sa nájomníci k ničomu nezaviazali, dokonca ani k plateniu nájomného - buď rád, že Ti za všetky mesiace aspoň nájomné zaplatili a nespôsobili iné škody. ani právnik Ti nepomôže iba zbytočne si navýšiš straty. zrejme dohodou si nepochodil, skús sa s nimi dohodnúť aspoň na ich čiastočnej úhrade na nedoplatkoch. máš poučenie do budúcnosti, žiaľ kruté. držím palce do budúcnosti
hena22
22.11.11,09:32
ani prostrednictvom pravnika alebo tak nejak? viete ja v tychto veciach neviem prilis chodit

Obráť sa na právnika. Podľa mňa tým, že nebola uzatvorená nová zmluva a oni zostali bývať naďalej sa pôvodná prolongovala.
Takže by mala platiť aj teraz.
GabiZ
22.11.11,09:37
Obráť sa na právnika. Podľa mňa tým, že nebola uzatvorená nová zmluva a oni zostali bývať naďalej sa pôvodná prolongovala.
Takže by mala platiť aj teraz.

Áno, určite by bolo vhodné, aby zmluvu posúdil právnik, pretože všeobecne platí:
§ 676 Občianskeho zákonníka:
(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.