matúš
25.01.06,09:57
Poprosím Vás o radu ako ukončiť/účtovne rok 2005 pri účtovaní spôsobom B a či môžem i v tomto roku účtovať spôsobom B alebo na základe akých kritérií musím prejsť na spôsob A. V knihe Cenigovej som o tom niečo našla,
ale nie je mi to celkom jasné. Ďakujem!:confused:
liba2
25.01.06,09:02
Poprosím Vás o radu ako ukončiť/účtovne rok 2005 pri účtovaní spôsobom B a či môžem i v tomto roku účtovať spôsobom B alebo na základe akých kritérií musím prejsť na spôsob A. V knihe Cenigovej som o tom niečo našla,
ale nie je mi to celkom jasné. Ďakujem!:confused:Pozri § 19 zákona o účtovníctve - kto má povinnosť overovať účtovnú závierku audítorom. Ak máš takúto povinnosť, účtuješ spôsobom A, ak nemáš - spôsobom B.
alušik
25.01.06,09:08
Účtovne rok 2005 ukončíš tak, že urobíte inventúru skladu a to, čo máš k 31.12. na sklade musíš zaúčtovať tak, že ponížiš náklady a zásoby preúčtuješ na 112, resp. 132
jenny7
28.02.07,06:12
Ahojte, mám trošku problém pri určení ceny materiálu, ktorý si evidujem v skl.evidencii. vedieme PÚ sklad spôsobom B. Ide mi o to, že priebežne cez rok - kvartálne, si robím v Exceli tabulkovo pohyby materiálu. Čiže mám tam príjemky aj výdajky. A teraz ten problém - prijala som materiál v CZK - prerátala som ho kurzom NBS - to mi je jasné. Vo faktúre som mala k tomu materiálu aj prepravné - 50EUR - mam aj toto prerátať kurzom a dať to do ceny materálu ktorý príjmam?Alebo cena na príjemke by mala byť bez prepravného? Faktúru som zaúčtovala celu na 501/321 - tam som náklady na dopravu nerozlišovala, len teraz neviem, ako to má byť správne pri tej príjemke? poradí mi prosím niekto?
mudroš
28.02.07,12:49
Ahojte, mám trošku problém pri určení ceny materiálu, ktorý si evidujem v skl.evidencii. vedieme PÚ sklad spôsobom B. Ide mi o to, že priebežne cez rok - kvartálne, si robím v Exceli tabulkovo pohyby materiálu. Čiže mám tam príjemky aj výdajky. A teraz ten problém - prijala som materiál v CZK - prerátala som ho kurzom NBS - to mi je jasné. Vo faktúre som mala k tomu materiálu aj prepravné - 50EUR - mam aj toto prerátať kurzom a dať to do ceny materálu ktorý príjmam?Alebo cena na príjemke by mala byť bez prepravného? Faktúru som zaúčtovala celu na 501/321 - tam som náklady na dopravu nerozlišovala, len teraz neviem, ako to má byť správne pri tej príjemke? poradí mi prosím niekto?
Áno aj cena za prepravu je súčasťou obstarávacej ceny materiálu. Treba ju premietnuť do ceny materiálu na príjemke.
evita
28.02.07,12:56
Ahojte, mám trošku problém pri určení ceny materiálu, ktorý si evidujem v skl.evidencii. vedieme PÚ sklad spôsobom B. Ide mi o to, že priebežne cez rok - kvartálne, si robím v Exceli tabulkovo pohyby materiálu. Čiže mám tam príjemky aj výdajky. A teraz ten problém - prijala som materiál v CZK - prerátala som ho kurzom NBS - to mi je jasné. Vo faktúre som mala k tomu materiálu aj prepravné - 50EUR - mam aj toto prerátať kurzom a dať to do ceny materálu ktorý príjmam?Alebo cena na príjemke by mala byť bez prepravného? Faktúru som zaúčtovala celu na 501/321 - tam som náklady na dopravu nerozlišovala, len teraz neviem, ako to má byť správne pri tej príjemke? poradí mi prosím niekto?

Ja by som pri zaúčtovaní došlej faktúry rozlíšila materiál 501/321 a dopravu 518/321. Obstarávacia cena sú všetky náklady, ktoré súvisia s obstaraním, čiže aj doprava.
jana stecova
28.02.07,14:01
V súvislosti s prečítanými príspevkami , by som sa chcela spýtať, či aj služba sa pripočítava k obst.cene materiálu. Stručne popíšem svoj prípad : koncom roka sa nakúpil plech na výrobu a zároveň sa dali z neho vypáliť príruby , ktoré sa použijú v dalšej výrobe / je to na zákazku pre jednu firmu /.Účtujem materiál B, mne z toho vychádza, že by som mala k obstar.cene plechu pripočítať aj to vypaľovanie prírub / službu / a pri inventarizácii by to malo byť spolu na účte 112.Najradšej by som bola , keby tá služba bola priamo v nákladoch , ale logický mi z toho vychádza , že to tak určite nemá byť.Ešte som také niečo neriešila, ide o výrobu ner.výrobkov pre jednu firmu , ktorá prechádza z r.2006 do 2007.
Danila
28.02.07,14:10
V súvislosti s prečítanými príspevkami , by som sa chcela spýtať, či aj služba sa pripočítava k obst.cene materiálu. Stručne popíšem svoj prípad : koncom roka sa nakúpil plech na výrobu a zároveň sa dali z neho vypáliť príruby , ktoré sa použijú v dalšej výrobe / je to na zákazku pre jednu firmu /.Účtujem materiál B, mne z toho vychádza, že by som mala k obstar.cene plechu pripočítať aj to vypaľovanie prírub / službu / a pri inventarizácii by to malo byť spolu na účte 112.Najradšej by som bola , keby tá služba bola priamo v nákladoch , ale logický mi z toho vychádza , že to tak určite nemá byť.Ešte som také niečo neriešila, ide o výrobu ner.výrobkov pre jednu firmu , ktorá prechádza z r.2006 do 2007.Do obstarania materiálu účtuješ len faktúrovanú cenu materiálu dodávateľom, náklady súvisiace s obstaraním/prepravné, provízia, clo, poistné/, zľavy a vnútropodnikovú prepravu. Iba v prípade spracovania materiálu vo vlastnej činnosti by si zahrnula do obstarania vlastné náklady na spracovanie. Tá služba bude priamo v nákladoch.
evita
28.02.07,14:12
V súvislosti s prečítanými príspevkami , by som sa chcela spýtať, či aj služba sa pripočítava k obst.cene materiálu. Stručne popíšem svoj prípad : koncom roka sa nakúpil plech na výrobu a zároveň sa dali z neho vypáliť príruby , ktoré sa použijú v dalšej výrobe / je to na zákazku pre jednu firmu /.Účtujem materiál B, mne z toho vychádza, že by som mala k obstar.cene plechu pripočítať aj to vypaľovanie prírub / službu / a pri inventarizácii by to malo byť spolu na účte 112.Najradšej by som bola , keby tá služba bola priamo v nákladoch , ale logický mi z toho vychádza , že to tak určite nemá byť.Ešte som také niečo neriešila, ide o výrobu ner.výrobkov pre jednu firmu , ktorá prechádza z r.2006 do 2007.

Nákup plechu 501/321, za vypálenie prírub 518/321, predaj výrobkov 601, služieb 602 a tam by som narátala všetky náklady + prácu.
jana stecova
28.02.07,16:04
Samozrejme,že všetky náklady sú zohľadnené v cene výrobkov.Ale je to koniec roka 2006,pokiaľ účtujem B,tak musím urobiť inventarizáciu a vyčísliť materiál na sklade. Keby to bolo v priebehu roka , tak si s tým hlavu nelámem,ale mám obavy , že pri daň.kontrole mi to môžu vytknúť, že ta služba mala byť pripočítana k cene materiálu, jedná sa o dosť vysokú čiastku, ja by som bola len rada , keby to tak nebolo. Uvažujem tiež aj nad tým, že ak kupujem materiál a zároveň mi ho aj porežú,tak aj to je súčasťou obst.ceny,tak podľa mňa aj to vypaľovanie je istá forma rezania materiálu a tie príruby sú súčasťou výrobku.
Danila
28.02.07,17:04
Na konci roka len zisťuješ, či materiál účtovaný do spotreby bol skutočne spotrebovaný. Ak nebol, tak znížiš účet 5 tr. a o túto čiastku zvýšiš účet 112 Ostatné máš v mojom predchádzajúcom príspevku.
jana stecova
28.02.07,17:13
Ďakujem Danila, ale stále zvažujem, či ta služba nemala byť súčasťou obstar.ceny materiálu.
Jarmila.D
28.02.07,17:50
Ak vieš adresne priradiť dopravu k faktúre za materiál, je jednoduchšie pripočítať k cene materiálu a rozúčtovať na príjemke. Na konci roka jednoduchšie zúčtuješ zostatky skladu na účte 112. V účtovníctve urobiť analytiku
501A1- fa za materiál, 501A2 - fa za dopravu, 501A3-ostatné náklady. Analytika je potrebná, ak nerozpisuješ náklady s obstaraním do príjemky. Niekedy sa to nedá adresne urobiť, ale na konci roka musíš k zostatku na sklade vybrať aj súvisace náklady s obstaraním percentuálne k zostatku na sklade materiálu.
Ľuba
28.02.07,17:53
Ak vieš adresne priradiť dopravu k faktúre za materiál, je jednoduchšie pripočítať k cene materiálu a rozúčtovať na príjemke. Na konci roka jednoduchšie zúčtuješ zostatky skladu na účte 112. V účtovníctve urobiť analytiku
501A1- fa za materiál, 501A2 - fa za dopravu, 501A3-ostatné náklady. Analytika je potrebná, ak nerozpisuješ náklady s obstaraním do príjemky. Niekedy sa to nedá adresne urobiť, ale na konci roka musíš k zostatku na sklade vybrať aj súvisace náklady s obstaraním percentuálne k zostatku na sklade materiálu.
Súhlasím, ja to robím presne takto.
Danila
28.02.07,18:09
Ďakujem Danila, ale stále zvažujem, či ta služba nemala byť súčasťou obstar.ceny materiálu.Som na rozpakoch, či sa v tvojom prípade jedná o externé spracovanie materiálu. Asi áno. Ak je to tak, tak v zmysle § 43 ods.10 Postupov... o sumu nákladov na externé spracovanie materiálu, alebo o vlastné náklady vynaložené na spracovanie materiálu sa zvyšuje ocenie zásob.
jana stecova
28.02.07,19:51
Danila, je to tak , sú to exter.práce, takže musím to pripočítať k obst.cene materiálu. No a základ dane sa mi povýši .....
Fany
16.05.07,12:00
Ak vieš adresne priradiť dopravu k faktúre za materiál, je jednoduchšie pripočítať k cene materiálu a rozúčtovať na príjemke. Na konci roka jednoduchšie zúčtuješ zostatky skladu na účte 112. V účtovníctve urobiť analytiku
501A1- fa za materiál, 501A2 - fa za dopravu, 501A3-ostatné náklady. Analytika je potrebná, ak nerozpisuješ náklady s obstaraním do príjemky. Niekedy sa to nedá adresne urobiť, ale na konci roka musíš k zostatku na sklade vybrať aj súvisace náklady s obstaraním percentuálne k zostatku na sklade materiálu.
To znamená, že ak mám na konci roka na účte 501A2 - fa za dopravu, napr. 120.000,-, čo s tým? Čo znamená.. vybrať aj súvisiace náklady percentuálne k zostatku...? Čo teda s tou sumou? Pripočítam to jednoducho k inventúre? A čo ak sme v priebehu roka mali aj dovoz materiálu vlastným autom? Ako toto zaúčtujem v priebehu roka a čo s týmto potom na konci roka? Alebo tohoto sa to netýka?