Ester plus
20.11.11,17:20
V roku 2011 sa bude suma nezdaniteľného minima uplatňovať len na aktívne príjmy čím sa u živnostníkov myslí § 6 ods. 1 a 2 ZoDP. Ak živnostník predá v roku 2011 akýkoľvek hnuteľný majetok bude sa tento príjem zdaňovať samostatne bez uplatnenia odpočtu nezdaniteľného minima, keďže príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom je § 6 ods. 5?
Negoti
20.11.11,16:25
áno, je to tak.....
Ester plus
20.11.11,16:32
Takže to bude musieť byť ošetrené v DPFO, myslím si.
Negoti
20.11.11,16:35
už je na webe (neviem ho nájsť)..........chcela som si ho pozrieť, ako je riešené.....
Ester plus
21.11.11,06:10
Akékoľvek nakladanie s obchodným majetkom je dosť široký pojem. Môžem si pod ním predstaviť predaj DHM-hnuteľného aj nehnuteľného, DNM, drobného majetku a taktiež klasický predaj zásob zákazníkovi.
optimistka
21.11.11,07:00
myslíš, že ak podnikateľ predá auto zaradené v obchodnom majetku, tak príjem z jeho predaja, ktorý je súčasťou základu dane SZČO sa bude vyberať kvôli nemožnosti uplatnenia odpočitateľnej položky ??
Ester plus
21.11.11,07:17
Tak nejako mi to vychádza keď čítam § 11 ods. 1. Ale neviem či tomu správne rozumiem, tak som to hodila na poradu. K tomu predaju auta by sa podľa mňa mala uplatniť ešte zostatková cena ak nejaká bude.
optimistka
21.11.11,07:44
čítam komentár v poradcovi 6-7/2011, vychádza mi to tak, že ak auto má szčo zaradenév majetku a toto auto predá, je to jeho príjem podľa 6/1 ZDP, takže nezdaniteľná suma áno
optimistka
21.11.11,07:53
ak to dobre chápem, ten § 6/5 vysvetľuje čo je tiež príjmom z podnikania alebo inej szč, teda bude patriť a zdaňovať v rámci príjmov patriacich do 6/1,2
následne mi z toho vyplýva, že ak príjmy uvedené v §6/5 bude poberať daňovník s príjmami podľa § 6/3, tak tam sa to bude vyberať a zdaňoavť cez § 7 a § 8 a teda nezdaniteľná suma nie, samozrejme ani pri príjmoch z prenájmu NČ
Ester plus
21.11.11,08:10
Presne som nad tým rozmýšľala či ten § 6 ods. 5 len spresňuje čo patrí pod príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 alebo podľa § 11 ods. 1 je to samostatný druh príjmu a na to by sa teda nezdaniteľné minimum nevzťahovalo.
Ester plus
21.11.11,15:01
Takže zhrniem svoju úvahu o nezdaniteľnom minime a príjmoch z predaja hnuteľného majetku.
Vo všetkých príspevkoch, ktoré som si našla na googli sa píše že medzi tzv. pasívne príjmy bude patriť aj príjem z predaja hnuteľných vecí. Nič bližšie. Tak rozmýšľam, kto ak bude mať príjmy z predaja hnuteľných vecí nebude môcť uplatniť sumu nezdaniteľného minima? O občana predávajúceho hnuteľný majetok asi nepôjde, nakoľko on ho nemal v obchodnom majetku a takýto príjem je podľa § 9 ods.1 písm. c) ZoDP oslobodený od zdanenia. Podnikatelia a iné SZČO ( § 6 ods. 1 a 2 ZoDP), zdaňujú príjem z predaja hnuteľného majetku v rámci účtovníctva nakoľko príjmy z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom sú príjmami z podnikania(§6 ods. 5) a príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 sú aktívne príjmy. Ostáva mi potom už len ten prípad, že podnikateľ vyradí majetok z obchodného majetku a do 5 rokov od vyradenia ho predá (§ 8 ods. 1 písm. c) a v tomto prípade si sumu nezdaniteľného minima neuplatní.
betka
23.11.11,18:20
V roku 2011 sa bude suma nezdaniteľného minima uplatňovať len na aktívne príjmy čím sa u živnostníkov myslí § 6 ods. 1 a 2 ZoDP. Ak živnostník predá v roku 2011 akýkoľvek hnuteľný majetok bude sa tento príjem zdaňovať samostatne bez uplatnenia odpočtu nezdaniteľného minima, keďže príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom je § 6 ods. 5?

OM definuje ZDP.
1. par. 6/5 definuje príjem z akéhokoľvek naj´kladania s OM.
Mám PC, auto ..., ktoré mám vo svojom OM, mám knihu DHM, z nej jasne vyplýva, že uvedený OM bol zaradený v OM. Tento môj DHM predám, príjem z predaja spadá do par. 6/1,2. To znamená, že ide o aktívny príjem.

2. Ak SZČO predá PC, auto, kt. nebolo zahrnuté do OM, a tento majetok predá, ide o príjem podľa par. 8/1/c, tento príjem je vždy oslobodený v zmysle 9/1/c

3. Ak SZČO predá auto, PC, ktorý bol predtým zaradený v OM, následne vyradený, potom predaný, ide o príjem 8/1/c, pričom už pôjde o pasívny príjem z predaja, kt. nie je od dane oslobodený
Ester plus
24.11.11,07:18
Ďakujem betka, myslím že moja úvaha v príspevku 11 je zhodná s tým čo si napísala.