Economic
20.11.11,17:58
Milí poraďáci, skúste mi poradiť. Mám takýto problém u jednej mojej známej. Je vydatá. Ide sa rozvádzať. Nevie akým spôsobom bude treba vysporiadať spoločný byt. Byt nadobudli ešte pred uzavretím manželstva. Na byt bol vybavený úver. Dlžník je moja známa, jej manžel je spoludlžník. Keďže byt nadobudli pred uzavretím manželstva, nejedná sa o event. vyporiadanie BSB ale podielového vlastníctva. Obaja majú po polovičke. Predpokladám, že nejakou Dohodou o prevode vlastníckych práv h alebo akou zmluvou by sa podal návrh na kataster, ak sa dohodnú, že jeden druhého vyplatia a následne sa byt prevedie na jedného z nich. Predpokladám že jeden z nich bude aj pokračovateľom a dlžníkom voči banke, Myslím, že určite aj banka k tomu bude musieť dať súhlas. Vopred ďakujem za všetky cenné rady.
KEJKA
20.11.11,17:03
nie som právnik, ale kedže je tam podielové vlastníctvo, tak by to mala byť kúpnopredajná zmluva, nie?
A súčasne by sa na kupnu cenu ustanovil zápočet na dlh, ktorý ešte nebol splatený, resp. jeho časť. Ak výsledkom bude nula, to by nevadilo.
Na základe K-P zmluvy podate návrh na zápis výlučného vlastníctva.
Economic
20.11.11,17:05
Veď práve nie som si istá. Áno myslím, že takto by sa to mohlo dať urobiť. Presne taká by bola moja predstava /podľa môjho sedliackeho rozumu/
ivka70
20.11.11,17:10
Kedze byt vlastni kazdy 1/2, delit sa v ramci vysporiadania BSM nebude.
Budu sa musiet dohodnut na tom, ze jeden z nich odkupi od toho druheho jeho polovicu.

Co sa tyka uveru, tam vidim dost velky problem, ak bol brany tiez pred manzelstvom.
Zavisi aj od kupnej zmluvy, na aku cast z nej bol ten uver zobrany.
Dost tazka situacia.
Ice dive
20.11.11,17:16
no a nemal by byť najprv rozvod? lebo neviem či je právne priechodné, aby bola kúpnopredajná zmluva medzi manželmi...lebo jeden vypláca druhého s peniazmi z BSM, a taktiež kupujúci nadobúda nehnuteľnosť do BSM t.j. aj do vlastníctva manžela/lky, ktorý predáva...
Economic
20.11.11,17:25
Kedze byt vlastni kazdy 1/2, delit sa v ramci vysporiadania BSM nebude.
Budu sa musiet dohodnut na tom, ze jeden z nich odkupi od toho druheho jeho polovicu.

Co sa tyka uveru, tam vidim dost velky problem, ak bol brany tiez pred manzelstvom.
Zavisi aj od kupnej zmluvy, na aku cast z nej bol ten uver zobrany.
Dost tazka situacia.

Veru ťažká otázka. Aj úver bol bratý pred vstupom do manželstva. Byt mal hodnotu 1 100 000.- Sk ešte vtedy, úver bol 470 000.- Sk. Ostatok bola hotovosť z oboch strán cca rovnako.
Economic
20.11.11,17:27
no a nemal by byť najprv rozvod? lebo neviem či je právne priechodné, aby bola kúpnopredajná zmluva medzi manželmi...lebo jeden vypláca druhého s peniazmi z BSM, a taktiež kupujúci nadobúda nehnuteľnosť do BSM t.j. aj do vlastníctva manžela/lky, ktorý predáva...

Jasné že po rozvode sa to bude riešiť, návrh na rozvod bol podaný. Ja robím skôr tento prieskum... snažím sa jej pomôcť ako viem.

A okrem iného v BSM sa bude veľmi málo vecí riešiť, nakoľko priateľka mala pred tým byt plne zariadený zo svojich zdrojov /resp. jej pomohli byt zariadiť jej rodičia ešte nejaký čas pred tým/ jeho podiel z BSM bude malý.
Economic
20.11.11,17:28
Fakt som vďačná za všetky podnety, pripomnienky a návrhy.....
bubkoch
20.11.11,17:35
Veru ťažká otázka. Aj úver bol bratý pred vstupom do manželstva. Byt mal hodnotu 1 100 000.- Sk ešte vtedy, úver bol 470 000.- Sk. Ostatok bola hotovosť z oboch strán cca rovnako.

vysporiadanie po rozvode je relativne jednoduche ...
ten, komu ostane byt (A) vyplati druhemu (B) polovicu aktualnej trhovej hodnoty bytu ...
a B vyplati A polovicu aktualnej nesplatenej casti uveru (podotykam polovicu aktualnej nesplatenej istiny, nie polovicu suctu splatok do konca splacania)

cize konkretne, ak byt ma dnes hodnotu napr. 2 mil. Sk a nesplatena cast uveru je napr. 300 tis., tak
A zaplati B 1 mil.
B zaplati A 150 tis.
cize celkovo A zaplati B 850 tis. a ma cely byt a splaca uver sam
Economic
20.11.11,17:46
vysporiadanie po rozvode je relativne jednoduche ...
ten, komu ostane byt (A) vyplati druhemu (B) polovicu aktualnej trhovej hodnoty bytu ...
a B vyplati A polovicu aktualnej nesplatenej casti uveru (podotykam polovicu aktualnej nesplatenej istiny, nie polovicu suctu splatok do konca splacania)

cize konkretne, ak byt ma dnes hodnotu napr. 2 mil. Sk a nesplatena cast uveru je napr. 300 tis., tak
A zaplati B 1 mil.
B zaplati A 150 tis.
cize celkovo A zaplati B 850 tis. a ma cely byt a splaca uver sam

Takto som si to aj ja predstavovala, že by sa to dalo rozpočítať, aby to bolo spravodlivé pre obe strany. Ďakujem Vám všetkým.
draik
21.11.11,10:09
Zvážil by som uzavretie dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, kde by boli riešené aj otázky úveru. Ešte predtým je vhodné kontaktovať banku, či a za akých okolností umožní jednému z dlžníkov vystúpiť z úverového vzťahu (v praxi to závisí od bonity druhého dlžníka) a či bude súhlasiť s prevodom podielu na jedného z dlžníkov.
Economic
21.11.11,10:13
Zvážil by som uzavretie dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, kde by boli riešené aj otázky úveru. Ešte predtým je vhodné kontaktovať banku, či a za akých okolností umožní jednému z dlžníkov vystúpiť z úverového vzťahu (v praxi to závisí od bonity druhého dlžníka) a či bude súhlasiť s prevodom podielu na jedného z dlžníkov.

Áno, jednanie s bankou určite bude predchádzať uzavretiu či už dohody, alebo zmluvy. Všetko príde na rad po právoplatnom rozvode. Pretože od toho sa všetko bude odvíjať. Ďakujem za pripomienku k veci.