Sliedič
20.11.11,19:27
Zdravím, potrebujem poradiť - chcem si založiť živnosť, ale som evidovaný na Úrade práce. Najprv sa mám odtiaľ odhlásiť a až potom si založiť živnosť, či sa od ÚP odhlasuje automaticky pri založení živnosti?

Živnosť bude preprava osôb a tovaru, je to v kategórií voľná živnosť?

Prosím potrebujem vysvetlenie ako pre debila :)
Ďakujem ;)
Ice dive
20.11.11,18:59
no a nepovedali ti to na úrade práce? ak chceš prejsť na živnosť, možno by stálo za úvahu požiadať aj o príspevok na začiatok podnikania...
Sliedič
20.11.11,19:17
Nad tým príspevkom som uvažoval, avšak pochopil som to tak, že je to len pre nových podnikateľov, teda tých, čo si založia firmu. Tak je to aj pre novo-živnostníkov? Čo všetko môžem z toho príspevku zaplatiť?
Ice dive
20.11.11,20:26
no pre firmy to vôbec nie je, je to len pre živnostníkov...pozri tu na porade, použi vyhľadávanie v témach dotácia z úp je tu toho popísaného veľa..
Sliedič
20.11.11,21:09
Ďakujem. A ešte by som rád vedel, aký je rozdieľ medzi:

Cestná motorová doprava vykonávaná
osobnými vozidlami do 9 miest nasedenie

a

Neverejná osobná cestná motorovádoprava s vozidlami do 9 miest vrátane vodiča.

Čo sa viac hodí? Alebo je to jedno? Vďaka za ochotu.
Ice dive
21.11.11,18:52
Cestná motorová doprava vykonávaná
osobnými vozidlami do 9 miest nasedenie

je v zozname voľných živností, t.j. nie je nutné povolenie z krajského úradu a dokladovať spôsobilosť... to druhé medzi voľnými živnosťami nie je, resp. o takomto predmete podnikania čítam prvý krát... (to neznamená, že neexistuje, je možno medzi viazanými živnosťami...)
Xanti
21.11.11,19:00
Nad tým príspevkom som uvažoval, avšak pochopil som to tak, že je to len pre nových podnikateľov, teda tých, čo si založia firmu. Tak je to aj pre novo-živnostníkov? Určite áno ak splníš podmienky UP. Teda absolvuješ kurz, spravíš podnikateľský zámer, urobíš skúšky....
Čo všetko môžem z toho príspevku zaplatiť?No je to mnoho vecí, ale musia súvisieť s tvojou činnosťou. A kedže chceš mať prepravu osôb, tak môžeš z príspevku si zaplatiť odvody, možno nejaký počítač, nejaký mobilný telefon ... ale určite si z príspevku nemôžeš kúpiť OMV.

A tiež UP neposkytuje dotáciu pre každý typ živnosti. Takže Ti odporúčam ísť sa informovať na UP, či na to čo chceš ti poskytnú dotáciu ak splníš ich podmienky a podľa toho sa zariaď.

A ak chceš otvoriť živnosť bez príspevku teda dotácie, tak pôjdeš na živnostenský úrad, otvoríš živnosť a fotokopiu živnostenského oprávnenia doručíš na UP a ten ťa vyradí z evidencie.