marty37
20.11.11,20:07
Prijemny vecer prajem.

Opat raz sa obraciam na Vas, nakolko uz ste mi velakrat velmi dobre poradili :-D

Znamy kupuje dom a berie si na kupu hypoteku..kupuje ho od bratranca...hypoteku mu uz schvalili, zajtra ide podpisat zmluvy..

ako ma postupovat potom?

moze si sam z netu stiahnut kupno-predajnu zmluvu, doplnit udaje, ist notarovi a u neho iba dat overit podpisy? Moze potom nasledne s tou zmluvou ist na kataster a tam vlozit ziadost o vklad zalozneho prava a zaroven ziadost o prevod nehnutelnosti? treba pri tom dva kolky alebo sa to moze dat na jednu ziadost? a kto bude ziadat o vklad zalozneho prava v prospech banky? ten byvaly majitel, vsak?

keby to bolo takto tak je to super, lebo vsetky vybavi za jeden den..notarovi, potom hned na kataster a rovno obe ziadosti..bo banka neuvolni peniaze skor ako da vklad zalozneho prava..preto toto musi vybavit co najskor..

ak ma niekto s tym skusenosti, dakujem za rady :-D
buchač
20.11.11,19:18
Prijemny vecer prajem.

Opat raz sa obraciam na Vas, nakolko uz ste mi velakrat velmi dobre poradili :-D

Znamy kupuje dom a berie si na kupu hypoteku..kupuje ho od bratranca...hypoteku mu uz schvalili, zajtra ide podpisat zmluvy..

ako ma postupovat potom?

moze si sam z netu stiahnut kupno-predajnu zmluvu, doplnit udaje, ist notarovi a u neho iba dat overit podpisy?
...áno ...alebo na príslušný miestny úrad - poplatky zvyknú byť lacnejšie za overenie ...
Moze potom nasledne s tou zmluvou ist na kataster a tam vlozit ziadost o vklad zalozneho prava a zaroven ziadost o prevod nehnutelnosti?
...nie môže ....MUSÍ ...
treba pri tom dva kolky alebo sa to moze dat na jednu ziadost?
...ak jedna žiadosť - jeden vklad do katastra , tak jeden poplatok ....66 €...
a kto bude ziadat o vklad zalozneho prava v prospech banky? ten byvaly majitel, vsak?
...ani nie ...skôr kupujúci ,veď predsa ten bude mať hypotéku ....
keby to bolo takto tak je to super, lebo vsetky vybavi za jeden den..notarovi, potom hned na kataster a rovno obe ziadosti..bo banka neuvolni peniaze skor ako da vklad zalozneho prava..preto toto musi vybavit co najskor..
...za deň sa dá v pohode ...
ak ma niekto s tym skusenosti, dakujem za rady :-D

Poznámka :
...veľký pozor na údaje o nehnuteľnosti pri písaní zmlúv ...ak o i len malá chybička , právnik katastra pozastaví konanie vkladu ...
marty37
20.11.11,19:28
výborne, ďakujem veľmi veľmi pekne :-D

s tym katastrom som to myslel tak, že dá sa na jednu žiadosť dať naraz aj vklad záložného práva aj prevod nehnuteľnosti? alebo musi podat dve ziadosti a teda dvakrat po 66?
vlastne kupujuci bude davat vklad zalozneho prava asi ked sa da rovno aj prevod na jeho meno...ale keby chcu najprv vlozit zalozne pravo a az potom prevod nehnutelnosti, tak by to zalozne pravo daval predavajuci,ze?

cize aj na obecnom urade to overia a notara moze vynechat? zaujimave, som myslel ze bez notara sa to neda :-D

a s tymi udajmi o nehnutelnosti, na LV je dom, komora a zahrada..ked vsetko podrobne opisem z LV tak by nemal byt problem, nie?

Ďakujem este raz
bubkoch
20.11.11,19:30
buchac: len tak na okraj: zalozne zmluvy podpisuje predavajuci ... lebo on je stale majitel ... nemoze podpisat zalozne zmluvy kupujuci, lebo on bude majitel az po povoleni vkladu KP zmluvy
buchač
20.11.11,19:33
výborne, ďakujem veľmi veľmi pekne :-D

s tym katastrom som to myslel tak, že dá sa na jednu žiadosť dať naraz aj vklad záložného práva aj prevod nehnuteľnosti? alebo musi podat dve ziadosti a teda dvakrat po 66?
...stačí jeden vklad , kde ale je potrebné napísať , o sa tým vkladom žiada ....
vlastne kupujuci bude davat vklad zalozneho prava asi ked sa da rovno aj prevod na jeho meno...ale keby chcu najprv vlozit zalozne pravo a az potom prevod nehnutelnosti, tak by to zalozne pravo daval predavajuci,ze?
...v banke sa radšej spýtajte ...pre istotu ...
cize aj na obecnom urade to overia a notara moze vynechat? zaujimave, som myslel ze bez notara sa to neda :-D
...niekedy aj ja ...;)
a s tymi udajmi o nehnutelnosti, na LV je dom, komora a zahrada..ked vsetko podrobne opisem z LV tak by nemal byt problem, nie?
....hlavne tie údaje , myslím tým veľkosť pozemkov , čísla parciel ... proste , čo je na LV napísané ...
Ďakujem este raz

...
buchač
20.11.11,19:38
buchac: len tak na okraj: zalozne zmluvy podpisuje predavajuci ... lebo on je stale majitel ... nemoze podpisat zalozne zmluvy kupujuci, lebo on bude majitel az po povoleni vkladu KP zmluvy
...záložnú zmluvu podpisujete predsa Vy ...veď predsa banka poskytuje hypotéku vám ako kupujúcim a nie predávajúcemu ...tak v jej prospech bude znieť ...
bubkoch
20.11.11,19:42
...záložnú zmluvu podpisujete predsa Vy ...veď predsa banka poskytuje hypotéku vám ako kupujúcim a nie predávajúcemu ...tak v jej prospech bude znieť ...

zalozne zmluvy podpisuje vzdy majitel ... ak sa zaklada kupovana nehnutelnost, zalozne zmluvy podpisuje predavajuci ... po povoleni vkladu KP zmluvy zalozne pravo podpisane byvalym majitelom ostava na LV na noveho majitela

zalozne zmluvy sa davaju na kataster ako prve, KP zmluva az ako druha v poradi, banka nepripusti opak ... plati sa 2x 66€
buchač
20.11.11,19:57
zalozne zmluvy podpisuje vzdy majitel ... ak sa zaklada kupovana nehnutelnost, zalozne zmluvy podpisuje predavajuci
...aha ...ja som moju kúpu - úver zakladal inou nehnuteľnosťou ...
... po povoleni vkladu KP zmluvy zalozne pravo podpisane byvalym majitelom ostava na LV na noveho majitela

zalozne zmluvy sa davaju na kataster ako prve, KP zmluva az ako druha v poradi, banka nepripusti opak ... plati sa 2x 66€
...ozaj ....sorry .....až teraz som si všimol , že som reagoval na Teba ...:confused:
draik
21.11.11,09:29
V KZ by malo byt uvedene, aka cast kupnej ceny bude uhradena z hypouveru a na aky ucet. Peniaze posle banka priamo predavajucemu na zaklade KZ. Na KZ musi byt osvedceny podpis predavajuceho. Zalozna zmluva (banka vs. predavajuci) bude jeden ukon, KZ (predavajuci vs. kupujuci) druhy ukon, je mozne ich podat sucasne. Banke na uvolnenie uveru postaci doniest zrejme len potvrdenie o podani navrhu na vklad zalozneho prava. A potom uz len dufat, ze kataster vsetko zavkladuje.
Martin Vacho
23.11.11,18:14
Ja len sucho :) v bodoch zhrniem:
- Vkaldy budú ako sa písalo 2x66€
- Aby banka nerobila problém pri čerpaní hypotéky je potrebné urobiť najskôr vklad Záložnych zmlúv a potom Zmluvu o prevode vlastníctva.
- Kto čo platí (predávajúci / kupujúci) je špecifikované v Zmluve o prevode vlastníctva a Záložky si vždy platí ten, kto berie hypo - čiže kupujúci.
- Podpis Záložných zmlúv - treba pozrieť aké záložky sú. V niektorých bankách podpisuje iba predávajúci a v niektorých bankách zas obe strany.
- Zmluvy o prevode vlastníctva - naozaj je dôležité dať pozor na chyby (odporučil by som lacnú právničku ale ak by bol záujem tak pošlite súkromnú správu). Okrem samotnej Zmluvy je potrebné vypracovať aj Návrh na vklad vlastníckeho práva - aby vedeli na katastri čo s tým...

V rýchlosti ma iné nenapadá no možno som aj tak oneskorený s odpoveďou - u mňa vraj bežné :D
doktor23
24.11.11,12:40
Nejde o banku, aby nerobila problémy ..... na katastri musí byť najprv vložená záložná zmluva, ktorú podpisujú pôvodní vlastníci, nakoľko sa všetko zapisuje v poradí, v akom to došlo. Ak by bola najprv podaná kúpna zmluva, pri vkladovaní záložnej zmluvy by sa zistilo, že záložcovia už nie sú vlastníci.