jiva
21.11.11,09:46
Dobrý deň, chcem sa iba uistiť, o správnosti . Podnikateľ sídlo firmy má v mieste trvalého bydliskav SR , vykonáva služby v ČR. Tento podnikateľ má nárok s účinnosťou od 1.1.2011, uplatniť si ako daňový výdaj , najviac vo výške aká je stanovená pre zamestnancov, na stravovanie, ubytovanie, výdavky spojené v pobytom, náhrady za PHM a základnú náhradu(používa vlastné mot. vozidlo) , ale od 1.1.2011 už nemá nárok na vreckové? Práce vykována približne od mája 2011. Ďakujem
Pavol / Lukáčik&Partners
24.11.11,12:12
Ahoj jiva,
citujem z dôvodovej správy k novele č. 548/2010, kde sa uvádza nasledovné:

K bodu 48 – § 19 ods. 2 písm. e)
Zjednocuje sa prístup k zdaňovaniu vreckového poskytovaného pri zahraničných pracovných cestách podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov u všetkých fyzických osôb. Z ustanovenia sa vypúšťa možnosť uplatnenia si vreckového na takejto ceste ako daňový výdavok u daňovníka dosahujúceho príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Podľa uvedeného si daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1. a 2. (SZČO) od 1.1.2010 už nemôže uplatňovať do daňových výdavkov vreckové do výšky 40% stravného v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí.
megyzah
12.02.13,18:01
osím Vás, stále platí, že ak podnikateľ vykonáva svoju činnosť mimo svojho bydliska, je úhrada za ubytovanie jeho nákladom? Ďakujem
Tweety
12.02.13,18:02
osím Vás, stále platí, že ak podnikateľ vykonáva svoju činnosť mimo svojho bydliska, je úhrada za ubytovanie jeho nákladom? Ďakujem
Nie, ak myslíš ubytovanie počas PC. A neplatí to už dosť dlhú dobu. Ospravedňujem sa, prečítala som konateteľ. Takže uvedené platí len pre konateľa,náklad spojený s PC je nákladom spoločnosti. Samozrejme, že náklady na PC u živnostníka sú jeho výdavkom na podnikanie.
mondes
12.02.13,18:10
Nie, ak myslíš ubytovanie počas PC. A neplatí to už dosť dlhú dobu.


Tweety, to akože ak bola SZČO na pracovnej ceste, tak nemôže si dať do N ubytovanie? Veď niekde predsa musela spať. Máš toto tvrdenie aj niečím podložené? Ďakujem..
mondes
12.02.13,18:35
Nie, ak myslíš ubytovanie počas PC. A neplatí to už dosť dlhú dobu. Ospravedňujem sa, prečítala som konateteľ. Samozrejme, že náklady na PC sú jeho výdavkom na podnikanie.

Ale predsa. Veď konnateľ v tomto ponímaní sa berie ako zamestnanec. Takže ak ide konateľ na PC nemôže si dať ubytovanie do N?
megyzah
12.02.13,18:38
Tweety, čiže ak som dobre pochopila, to ubytovanie nemôže si dať ako náklad, ale cestovné ktoré súvisí s rpacovnou cestou tak áno.
Tweety
12.02.13,18:55
Tweety, čiže ak som dobre pochopila, to ubytovanie nemôže si dať ako náklad, ale cestovné ktoré súvisí s rpacovnou cestou tak áno.
Nie, ubytovanie ,stravné počas PC živnostníka je VOZD. Upravila som prísp. č. 4.
mondes
12.02.13,18:59
Aha, veď to je jasné.