lubka0907
21.11.11,11:25
Dobrý deň. Viem že tu už o tom bolo písané veľa, ale aj tak mi nie sú určité veci jasné. Práve začínam robiť klienta, ktorý osobný účet využíva aj na podnikanie. Tento účet má nahlásený na daňovom. Môžem poplatky za vedenie účtu dať do nákladov alebo nie? Z tohto účtu samozrejme platí aj nákupy potravín a p. stačí ak do účtovníctva uvediem iba pohyby súvisiace s podnikaním a doložím kópiu výpisu alebo musím pracne nahadzovať každý jeden pohyb? (do teraz som mala iba jedného živnostníka a ten mal podnikateľský účet)
Ďakujem
FAA
21.11.11,11:07
Ja by som to účtoval podľa pomeru súkr. a živnosť. položiek.
- čo je jednoduchšie, či zaúčtovať aj súkr.pohyby, alebo ich len spočítať a nahodiť sumárne, alebo po položkách.
-bank. poplatky detto. buď rozlišovať alebo nedávať do VOZD.
- na ďalší rok trvať na oddelení súkr a živnosť. účtu, obidva môžu byť z pohľadu banky definované ako súkromné
ego.mc
21.11.11,18:40
V tomto prípade budete musieť aj súkromné výdaje účtovať jednotlivo (nie spočítať sumárne).
lubka0907
23.11.11,11:41
A ako by to bolo keby ten účet nebol nahlásený na DÚ, a keby sa jednalo o sporožírový účet?
tictac7
23.11.11,11:54
Ak na účte nebudú prebiehať žiadne platby týkajúce sa podnikania (úhrady pohľadávok a záväzkov), o tomto účte už netreba účtovať.
lubka0907
23.11.11,12:02
No na tomto účte sú také platby. Ako to je keď je a keď nie je účet prihlásený na DÚ? aj čo sa týka poplatkov za účet. Sú tu pohyby súvisiace s podnikaním aj osobná spotreba. Predošlá účtovníčka účtovala pohyby súvisiace iba s podnikaním ale nie som si istá či to je správne. Ďakujem
katka 23
23.11.11,12:27
na Dú účet musí byť nahlásený to určite vieš
ak sú na podnikateľskom účte výbery pre vlastnú potrebu účtujú sa ako VNZD- osobná potreba
lubka0907
23.11.11,12:31
Aha, čiže musím tam uviesť všetky pohyby. Pomýlilo ma to, že v predošlích rokoch to nebolo a keďže to idem robiť prvý krát tak som sa radšej opýtala. (Už mám skúsenosti, že aj účtovníčky čo robia účtovníctvo roky ho robia zle. Nehovorím, že sa nemôže pomýliť ale upomienka sa do došlých fa nedáva). A ešte tie poplatky neviem ako mám zaúčtovať.
katka 23
23.11.11,12:40
bankové poplatky - ostatný režijný výdaj oprava - iba pomernú časť podľa príspevku č.11 marjankaj

mám skúsenosť že ak SZČO si neuplatňuje preukázané výdavky ale "robí" paušál tak z bú sa účtujú len pohyby súvisiace s podnikaním
Jaka3
23.11.11,12:50
Ked využíva SZČO na podnikanie súkromný účet, tak ja podnikateľské platby účtujem cez pokladňu a účet vôbec nezavádzam do účtovníctva, takže sa do výdajov nedostanú ani poplatky za vedenie účtu. Kópiu výpisu si len priložím k pokladničným dokladom. Neviem či je to správny postup.
marjankaj
23.11.11,12:52
bankové poplatky - ostatný režijný výdaj

mám skúsenosť že ak SZČO si neuplatňuje preukázané výdavky ale "robí" paušál tak z bú sa účtujú len pohyby súvisiace s podnikaním
No určite nie všetky poplatky ako réžiu. Ako réžiu by som účtoval iba pomernú časť poplatkov. Nech si to sám vypočíta koľko to je každý mesiac. Myslím, že potom by si založil účet na podnikanie.
A ak si ulatňuje paušálne výdavky, tak sa účtujú iba príjmy.
lubka0907
23.11.11,12:55
No tak teda už skutočne neviem ako to mám robiť :(
katka 23
23.11.11,14:02
ospravedlňujem sa za mylnú odpoveď , ja som tiež prebrala účtovníctvo po účtovníčke ktorá to zrejme tiež účtovala zle
ale potom tomu nerozumiem, ak má SZČO iba jeden účet tak z neho nemôže vyberať pre svoju potrebu? veď tiež musí z niečoho žiť
aj môj manžel je SZČO a vyberáme z účtu nasporené peniaze
Nella_2
23.11.11,14:11
ospravedlňujem sa za mylnú odpoveď , ja som tiež prebrala účtovníctvo po účtovníčke ktorá to zrejme tiež účtovala zle
ale potom tomu nerozumiem, ak má SZČO iba jeden účet tak z neho nemôže vyberať pre svoju potrebu? veď tiež musí z niečoho žiť
aj môj manžel je SZČO a vyberáme z účtu nasporené peniaze

Jasné, že si môže z neho vyberať (bude to ako osobná spotreba). marjankaj myslel tým účtovaním len príjmov to, že pri paušálnych výdavkoch sa výdaje (teda napr. aj tá osobná spotreba) neúčtujú.
marjankaj
23.11.11,14:14
Pri paušálnych výdavkoch sa nemusí viesť účtovníctvo. Teda o bankovom účte neúčtuješ.
katka 23
23.11.11,14:39
No tak teda už skutočne neviem ako to mám robiť :(
ako to máme teda správne účtovať ?
lubka0907
24.11.11,10:37
Vie mi niekto dať jasnú odpoveď či v prípade osobného účtu mám jednotlivo vypisovať aj pohyby pre osobnú spotrebu? alebo stačia pohyby súvisiace s podnikaním?
ivustek
24.11.11,10:54
Ked využíva SZČO na podnikanie súkromný účet, tak ja podnikateľské platby účtujem cez pokladňu a účet vôbec nezavádzam do účtovníctva, takže sa do výdajov nedostanú ani poplatky za vedenie účtu. Kópiu výpisu si len priložím k pokladničným dokladom. Neviem či je to správny postup.

myslím, že toto je napísané správne - teda platí to vtedy, ak ide o súkromný účet nenahlásený na DU.

A keď ide o súkromný účet, ktorý je prihlásený na DU - platí:

Účtovať o všetkom- o pohyboch, ktoré sa týkajú podnikania aj o pohyboch súkromných. Ale rozlišovať VOZD a VNZD.
Tiež poplatky sporitelni rozlišovať na VOZD/za položky, ktoré sa týkajú podnikania/ a na VNZD/za súkromné platby/
ivustek
24.11.11,11:03
[QUOTE=lubka0907;1898980]Dobrý deň. Viem že tu už o tom bolo písané veľa, ale aj tak mi nie sú určité veci jasné. Práve začínam robiť klienta, ktorý osobný účet využíva aj na podnikanie. Tento účet má nahlásený na daňovom. Môžem poplatky za vedenie účtu dať do nákladov alebo nie? Z tohto účtu samozrejme platí aj nákupy potravín a p. stačí ak do účtovníctva uvediem iba pohyby súvisiace s podnikaním a doložím kópiu výpisu alebo musím pracne nahadzovať každý jeden pohyb? (do teraz som mala iba jedného živnostníka a ten mal podnikateľský účet)

keďže máte účet nahlásený na DU, musíte o ňom účtovať - teda predpokladám,že vediete JÚ. Veď musí sedieť zač. a konečný stav účtu napríklad aj vo výkazoch VMaZ. A keď tam dáte iba platby týkajúce sa podnikania - nebude to sedieť.
lubka0907
24.11.11,11:14
A v prípade, že by účet nebol nahlásený na DÚ?
ivustek
24.11.11,11:19
tak by platila odpoveď, ktorú napísala Jaka3 - príspevok č.10
lubka0907
30.11.11,11:32
A čo potom s konečným zostatkom?
ego.mc
30.11.11,16:32
Môj názor je, že ak viac - menej pravidelne používate súkromný účet, ktorý nie je nahlásený na DÚ, v súvislosti s podnikaním (t.j. nejedná sa iba o pár pohybov za rok), tak o ňom treba kompletne účtovať a samozrejme ho nahlásiť na DÚ.
Ak ide naozaj iba o pár pohybov, tak učtujete podľa príspevku č. 10 a nejaké zostatky Vás nemusia zaujímať. :)
lubka0907
30.11.11,18:28
A ak je mínusový? lebo na nete som čítala, že v peňažnom denníku nemôže byť mínusový zostatok..chcem mať istotu :)
ego.mc
30.11.11,18:53
Ide Vám asi o mínusový zostatok pokladne (taký logicky nemôže byť). To sa obvykle rieši osobným vkladom podnikateľa.