jadranka111
21.11.11,15:31
Ahojte poraďáci,
došla mi faktúra od dodávateľa /Nemecko/ na sumu 160 eur, s tým, že ak prebehne úhrada do 14 dní, poskytujú zľavu 2%, čiže vlastne mám zaplatiť o 2 % menej. Takto mi to povedali.
Takže som im uhradila 156,80 eur.
No a teraz ako to mám zaúčtovať.
Do záv. som dala celú sumu /160eur/.
Uhradené mám 156,80 eur.
Čo s tým rozdielom?

Vďaka:confused:
Katarina
21.11.11,16:57
Ten rozdiel bude v tvojom účtovníctve visieť, kým nedostaneš daňový doklad na vysporiadanie rozdielu.
jadranka111
21.11.11,17:04
takže mám pýtať od nich "dobropis" na tie 2 % ?
Tweety
21.11.11,17:07
Ten rozdiel bude v tvojom účtovníctve visieť, kým nedostaneš daňový doklad na vysporiadanie rozdielu. Určite už nepošlú žiaden dobropis, kedže tú zľavu uviedli priamo vo svojom doklade, ja by som do záv. zaúčtovala priamo sumu, ktorú som aj uhradila.
katka 23
21.11.11,17:14
Určite už nepošlú žiaden dobropis, kedže tú zľavu uviedli priamo vo svojom doklade, ja by som do záv. zaúčtovala priamo sumu, ktorú som aj uhradila.
záleží na tom či to je uvedené na doklade, zadávateľka píše že jej to povedali a že má fa na 160,00€
Tweety
21.11.11,17:16
záleží na tom či to je uvedené na doklade, zadávateľka píše že jej to povedali a že má fa na 160,00€ Tie zľavy za skorú úhradu bývajú uvedené priamo na dokladoch, ak tam o tom zmienku nemá, bude teda musieť počkať na doklad.
jadranka111
21.11.11,17:20
na fa je napísaná suma 160 eur
pod tým je uvedené: platba do 14 dní 2% zľava, alebo do 30 dní bez zľavy!
Tweety
21.11.11,17:21
na fa je napísaná suma 160 eur
pod tým je uvedené: platba do 14 dní 2% zľava, alebo do 30 dní bez zľavy!
Potom môžeš kľudne účtovať sumu, ktorú si aj zaplatila, oni doklad na zľavu už určite nepošlú.
jadranka111
21.11.11,17:25
Ďakujem, budem účtovať sumu akú som zaplatila
mondes
09.11.12,20:41
Dobrý večer, keďže mi v predošlej téme nikto neodpovedal, tak skúsim moju otázku zaradiť tu.(nenašla som vhodnejšiu tému).

Došlá fa. z CZ v 1.Q v sume 800 Eur, urobila som klasické samozdanenie. Faktúra sa aj uhradila. V júli, čiže v 3.Q. nám poslali opravenú faktúru z 1.Q. s tými istými dátumami v sume 700 Eur. Ja som v záväzkoch sumu faktúry opravila na 700 Eur, takže v marci nám vznikol preplatok na faktúre vo výške 100 Eur. Urobím za 1.Q DDP k DPH. V júli nám ten istý dodávateľ poslal faktúru, v ktorej stálo: nákup topánok 500 Eur
nákup šiat 500 Eur
odpočet preplatku z fa. č. xx -100 Eur
Celkom k úhrade: 900 Eur.

Ja som tých 900 Eur samozdanila. Takže ako teraz vysporiadam ten preplatok v 1.Q? Žiadny dbp nám neposlali, len ten preplatok odrátali z júlovej faktúry. Môžem na základe kópie tejto faktúry ID vyrovnať preplatok v záväzkoch? Alebo ako by som mala správne postupovať? Prosím Vás pekne o radu.
veronikasad
09.11.12,21:04
Dobrý večer, keďže mi v predošlej téme nikto neodpovedal, tak skúsim moju otázku zaradiť tu.(nenašla som vhodnejšiu tému).

Došlá fa. z CZ v 1.Q v sume 800 Eur, urobila som klasické samozdanenie. Faktúra sa aj uhradila. V júli, čiže v 3.Q. nám poslali opravenú faktúru z 1.Q. s tými istými dátumami v sume 700 Eur. Ja som v záväzkoch sumu faktúry opravila na 700 Eur, takže v marci nám vznikol preplatok na faktúre vo výške 100 Eur. Urobím za 1.Q DDP k DPH. V júli nám ten istý dodávateľ poslal faktúru, v ktorej stálo: nákup topánok 500 Eur
nákup šiat 500 Eur
odpočet preplatku z fa. č. xx -100 Eur
Celkom k úhrade: 900 Eur.

Ja som tých 900 Eur samozdanila. Takže ako teraz vysporiadam ten preplatok v 1.Q? Žiadny dbp nám neposlali, len ten preplatok odrátali z júlovej faktúry. Môžem na základe kópie tejto faktúry ID vyrovnať preplatok v záväzkoch? Alebo ako by som mala správne postupovať? Prosím Vás pekne o radu.
Mondes, vyžiadaj si od dodávatela dobropis k chybnej faktúre, ktorý tiež "samozdaníš" a urobíš jednostranný zápočet, čím si zlikviduješ záväzky.
mondes
09.11.12,21:15
Ďakujem pekne. Ok, skúsim to a ten dbp by mal byť s júlovým dátumom (keď nám poslali opravenú faktúru) však?

A čo ak budú tvrdiť, že dbp nepošlú, že v júlovej faktúre je ten preplatok odpočítaný? Aj to sa môže stať. Čo potom? Mám stále trvať na tom, aby mi poslali? A keď to nedocielim? Ďakujem.
veronikasad
09.11.12,21:19
Ďakujem pekne. Ok, skúsim to a ten dbp by mal byť s júlovým dátumom (keď nám poslali opravenú faktúru) však?

A čo ak budú tvrdiť, že dbp nepošlú, že v júlovej faktúre je ten preplatok odpočítaný? Aj to sa môže stať. Čo potom? Mám stále trvať na tom, aby mi poslali? A keď to nedocielim? Ďakujem.
Nerozumiem ako je odpočítaný. Mal byť vystavený samostatný doklad. Ak ti v ďalšej faktúre vystornovali nejakú položku, a tým znížili celkovú faktúru, vysporiadaš si to len v sklade (ak ide o dodávku tovaru), záväzky by mali byť v poriadku.

Alebo sa znižovala cena pôvodného tovaru ?
mondes
09.11.12,21:25
Ale nie, ide o došlú faktúru z Čiech. V marci nám poslali fa. na 800 Eur, ale tam bola vyčíslená česká DPH (nevšimla som si to). Takže som urobila samozdanenie. A v júli nám poslali opravenú faktúru z marca v sume 700 Eur a následne aj druhú faktúru za nákup tovaru kde stálo, že nákup šiat 500 Eur, nákup topánok 500 Eur, odpočet preplatku z marcovej faktúry -100 Eur, takže celková cena júlovej faktúry bola 900 Eur, ktoré som samozdanila.
Takže v marci, keďže tá pôvodná faktúra na 800 Eur sa uhradila, tak mi ostal tam preplatok 100 Eur.
mondes
10.11.12,10:13
Posúvam.