andree77
21.11.11,19:03
Dobrý večer. Mali sme zamestnanca, s ktorým sme skončili PP a to okamžitým skončením, tento zamestnanec vyčerpal viac dovolenky ako by mal, keďže ukončenie PP bolo okamžité. Pri výpočte výplaty, program automaticky odrátal túto prečerpanú dovolenku, čiže aj VZ bol o túto sumu nižší. Bolo to z našej strany správne, alebo sme prečerpanú dovolenku nemali vôbec odratávať?:confused:
Tweety
21.11.11,18:05
Dobrý večer. Mali sme zamestnanca, s ktorým sme skončili PP a to okamžitým skončením, tento zamestnanec vyčerpal viac dovolenky ako by mal, keďže ukončenie PP bolo okamžité. Pri výpočte výplaty, program automaticky odrátal túto prečerpanú dovolenku, čiže aj VZ bol o túto sumu nižší. Bolo to z našej strany správne, alebo sme prečerpanú dovolenku nemali vôbec odratávať?:confused:
Určite mal prečerpanú náhradu vrátiť, ale bolo to potrebné urobiť z jeho ČM.
Mila123
21.11.11,18:10
podľa



§ 117 ZP

Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.


Tweety, chcem sa opýtať prečo z ČM? a čo z odvodmi ZC či ZĽ?
andree77
21.11.11,18:15
Ďakujem za rýchlu odpoveď. To znamená, že VZ na odvody mal byť vyšší o túto sumu? Dá sa to spätne opraviť?
Mila123
21.11.11,18:19
Ďakujem za rýchlu odpoveď. To znamená, že VZ na odvody mal byť vyšší o túto sumu? Dá sa to spätne opraviť?
prečo vyšší?
andree77
21.11.11,18:30
Tak som to pochopila z odpovede od Tweety. Zajtra sa pozriem na výplatnú pásku, tak presnejšie napíšem ako som to dala.:)
ewita888
21.11.11,20:37
prečo vyšší?
lebo jej to už program zrejme odrátal z HM a vymeriavacích základov... ale prečerpaná dovolenka už nevstupuje do týchto VZ, už sa iba ponižuje čistá mzda.. zamestnancovi sa zráža iba náhrada za túto prečerpanú dovolenku, je to akoby škoda spôsobená zamestnávatelovi...
andree77
22.11.11,05:25
FP je 734,38 €, preplatenie nevyčerpanej dovolenky - 207,29 €, suma 527,09 € bola vo VZ a HM.
ewita888
22.11.11,09:55
FP je 734,38 €, preplatenie nevyčerpanej dovolenky - 207,29 €, suma 527,09 € bola vo VZ a HM.
nemáš to dobre, vyrátaj si náhradu a odrátaj ju iba z čistej mzdy...
pandorasbox
22.11.11,10:29
nemáš to dobre, vyrátaj si náhradu a odrátaj ju iba z čistej mzdy...

ewita, prečo to nie je dobre, ak si čerpá dovolenku, vstupuje to do VZ, ak sa stornuje dovolenka, ktorá bola prečerpaná, musí tak isto vstupovať do VZ. prečo by nie?
ewita888
22.11.11,11:25
dajme tomu, že zamestnanec nevedel, že už má vyčerpanú dovolenku... zamestnávatel mu ale dovolenku dal... ak by pracoval a nemal by dovolenku, jeho mzda by bola približne rovnaká, ako ked tú dovolenku čerpal.. čiže odvody sú vysporiadané... zamestnávatelovi ale vznikla škoda tým, že zamestnanec mal zaplatené v podstate za nič, lebo nárok na D už nemal a ani nepracoval... preto sa len vysporiada akokeby škoda, ktorá zamestnávatelovi vznikla...
ivka70
22.11.11,11:44
Suhlasim s ewitou888, rovnake je aj vyjadrenie socialnej poistovne, ze strhnutie nahrady za precerpanu dovolenku nie je dovodom na znizovanie vymeriavacich zakladov (myslim, ze to vyjadrenie je pripnute v podobnej teme na porade).
Cize treba vypocitat, kolko precerpana dovolenka stala firmu (aj s odvodmi zamestnavatela) a tolko dat zamestnancovi k nahrade ...strhnut mu to z cistej mzdy.
pandorasbox
22.11.11,12:25
dajme tomu, že zamestnanec nevedel, že už má vyčerpanú dovolenku... zamestnávatel mu ale dovolenku dal... ak by pracoval a nemal by dovolenku, jeho mzda by bola približne rovnaká, ako ked tú dovolenku čerpal.. čiže odvody sú vysporiadané... zamestnávatelovi ale vznikla škoda tým, že zamestnanec mal zaplatené v podstate za nič, lebo nárok na D už nemal a ani nepracoval... preto sa len vysporiada akokeby škoda, ktorá zamestnávatelovi vznikla...

ewita, nesúhlasím s Tebou a ani nemôžem. akonáhle by mal kvartál pred tým mimoriadne odmeny a tie by mu zvýšili priemer dovolenky ani náhodou by nemohol mať približne rovnakú mzdu.
správne sa má storno dovolenka počítať ZM mínus náhrada za storno dovolenky sa rovná Hrubej mzde-teda VZ na výpočet odvodov. takto je to správne aj z daňového hľadiska. už vonkoncom som nepochopila ivku- citujem: "Cize treba vypocitat, kolko precerpana dovolenka stala firmu (aj s odvodmi zamestnavatela) a tolko dat zamestnancovi k nahrade ...strhnut mu to z cistej mzdy". akože zamestnanec zo svojej čistej mzdy má zaplatiť odvody zamestnávateľa 35,2% z prečerpanej dovolenky?
Heleč
22.11.11,12:30
ewita, nesúhlasím s Tebou a ani nemôžem. akonáhle by mal kvartál pred tým mimoriadne odmeny a tie by mu zvýšili priemer dovolenky ani náhodou by nemohol mať približne rovnakú mzdu.
správne sa má storno dovolenka počítať ZM mínus náhrada za storno dovolenky sa rovná Hrubej mzde-teda VZ na výpočet odvodov. takto je to správne aj z daňového hľadiska. už vonkoncom som nepochopila ivku- citujem: "Cize treba vypocitat, kolko precerpana dovolenka stala firmu (aj s odvodmi zamestnavatela) a tolko dat zamestnancovi k nahrade ...strhnut mu to z cistej mzdy". akože zamestnanec zo svojej čistej mzdy má zaplatiť odvody zamestnávateľa 35,2% z prečerpanej dovolenky?

súhlasím s Tebou. Aj soft MRP mi to tak počíta.

mimotemy a nejde mi dať súhlas . . . dnes mi štrajkuje PC, alebo mám vírus ....
ewita888
22.11.11,12:44
keby si to chcela mať takto úplne správne, musela by si mu dať na tie neodpracované dni neplatené volno, poodhlasovať ho z poistovní.. toto sa ale spätne pri prečerpanej dovolenke nerobí..
ewita888
22.11.11,12:54
a ešte dodám, keby to bolo také jednoduché, ako píšeš, že len strhneš zamestnancovi tú dovolenku, ktorú si mu preplatila naviac a kludne si odvedieš aj o to menej odvodov, potom by mohli vzniknúť špekulácie typu: šak načo neplatené volno, kde sa mi preruší zamestnanie a budem si musieť platiť sám odvody do ZP.. prečerpem dovolenku, veď mi to len strhnú zo mzdy, ked na to prídu..
ivka70
22.11.11,13:17
ewita, nesúhlasím s Tebou a ani nemôžem. akonáhle by mal kvartál pred tým mimoriadne odmeny a tie by mu zvýšili priemer dovolenky ani náhodou by nemohol mať približne rovnakú mzdu.
správne sa má storno dovolenka počítať ZM mínus náhrada za storno dovolenky sa rovná Hrubej mzde-teda VZ na výpočet odvodov. takto je to správne aj z daňového hľadiska. už vonkoncom som nepochopila ivku- citujem: "Cize treba vypocitat, kolko precerpana dovolenka stala firmu (aj s odvodmi zamestnavatela) a tolko dat zamestnancovi k nahrade ...strhnut mu to z cistej mzdy". akože zamestnanec zo svojej čistej mzdy má zaplatiť odvody zamestnávateľa 35,2% z prečerpanej dovolenky?

To, ze nesuhlasis s ewitou, robis chybu :)
Prever si to na Socialnej poistovni, co ti odpovedia na znizovanie vymeriavacieho zakladu pri precerpanej dovolenke.
A co by ti povedali pri pripadnej kontrole.

A co sa tyka tych odvodov, precerpana dovolenka je vztah zamestnanec zamestnavatel. Zamestnavatel zaplatil za dovolenku zamestnanca, na ktoru mu nevznikol narok aj odvody za seba aj za zamestnca. Tazke na tuto sumu ma narok celu, elbo ta bola neopravnene vyplatena (aj ked ciastocne do poistovni a ciastocne zamestnancovi).
pandorasbox
22.11.11,18:53
keby si to chcela mať takto úplne správne, musela by si mu dať na tie neodpracované dni neplatené volno, poodhlasovať ho z poistovní.. toto sa ale spätne pri prečerpanej dovolenke nerobí..

dať neplatené voľno a spätne poodhlasovať sa nedá - ale je to správna otázka, čo sa týka tých neodrobených dní. nepoznám odpoveď , na túto otázku musím zistiť odpoveď cez Soc. poisťovňu. ďakujem ewita- zistím zajtra


a ešte dodám, keby to bolo také jednoduché, ako píšeš, že len strhneš zamestnancovi tú dovolenku, ktorú si mu preplatila naviac a kludne si odvedieš aj o to menej odvodov, potom by mohli vzniknúť špekulácie typu: šak načo neplatené volno, kde sa mi preruší zamestnanie a budem si musieť platiť sám odvody do ZP.. prečerpem dovolenku, veď mi to len strhnú zo mzdy, ked na to prídu..
ewita, storno dovolenka je iba pri ukončení TPP, keď musíš vysporiadať zo zákona dovolenku, takže tu nemôže dochádzať ku špekuláciám. v priebehu roku nie je dôvod na takýto krok, lebo predsa zamestnanec nemôže prečerpať dovolenku a keby aj niečo také sa stalo ku sklonku roku, vieš to v nasledujúcom skorigovať -ale už je to o inom zas


To, ze nesuhlasis s ewitou, robis chybu :)
Prever si to na Socialnej poistovni, co ti odpovedia na znizovanie vymeriavacieho zakladu pri precerpanej dovolenke.
A co by ti povedali pri pripadnej kontrole.

A co sa tyka tych odvodov, precerpana dovolenka je vztah zamestnanec zamestnavatel. Zamestnavatel zaplatil za dovolenku zamestnanca, na ktoru mu nevznikol narok aj odvody za seba aj za zamestnca. Tazke na tuto sumu ma narok celu, elbo ta bola neopravnene vyplatena (aj ked ciastocne do poistovni a ciastocne zamestnancovi).

ivka, práve stanovisko SP po konzultácii DU je presne ten postup, ako som napísala a funguje v praxi, mala som to dávno zistené a použila vo výpočte. dokonca veľká kontrola z SP odfajkla mi presne výpočet týmto spôsobom pred 2 rokmi. Prečerpaná dovolenka je presne vzťah zamestnanec a zamestnávateľ ako píšeš. Zamestnanec požiada a zamestnávateľ odsúhlasuje. dovoľujem poukázať na to, že zamestnávateľ odsúhlasuje, čise súhlasí s tým, aby čerpal dovolenku nad rámec nároku - inak by samozrejme nečerpal. navyše opäť zamestnávateľ je ten, ktorý sa rozhoduje o ukončení prac. pomeru, takže opäť on je ten, ktorý môže ovplyvniť dátum ukončení TPP a adekvátne tým nárok na zákonnú dovolenku v roku. čiže stále dobrovoľne zamestnávateľ riskuje. takže môj osobný názor je, že nie je neoprávnene vyplatená, lebo je so súhlasom zamestnávateľa - ako keby sponzoring zamestnávateľa. ale to je môj názor, s ktorým nemusíte babenky súhlasiť.
výsledkom ale je, že stojím si za spôsobom výpočtu, ako som napísala, lebo je to na základe preverenia a odsúhlasenia SP. ale pripúšťam aj iný názor, možno je aj iné stanovisko inej pobočky SP, čo nepoznám, a je správne a v praxi pri kontrole odsúhlasené. dobré by bolo, keby sa k tejto téme vyjadril niekto, kto tento problém riešil v praxi a mal aj kontrolou odsúhlasené.
rozhodne zajtra sa spojím so SP a vyžiadam písomné stanovisko , ktoré samozrejme následne sem vložím. takže zatiaľ je na rozhodnutí zadávateľa, ako urobí výpočet. pekný večer poraďáci
ewita888
22.11.11,19:13
-ja som nikde nepísala, že sa to má zneužiť počas trvania prac.pomeru, jasné, že pri ukončení
-ak to považuješ za sponzoring, prečo to riešiš tým, že mu znižuješ mzdu a vZ ? stačí predsa prečerpanú dovolenku zaúčtovať ako nedaňový náklad
- ak si stojíš za svojim výpočtom, prečo si tu zadala túto tému ?

Ale každopádne budem rada, ked tu priložíš tú odpoveď zo SP...
pandorasbox
22.11.11,19:43
-ja som nikde nepísala, že sa to má zneužiť počas trvania prac.pomeru, jasné, že pri ukončení pri ukončení špekulácie?
-ak to považuješ za sponzoring, prečo to riešiš tým, že mu znižuješ mzdu a vZ ? stačí predsa prečerpanú dovolenku zaúčtovať ako nedaňový náklad tu predsa neide o to, ako účtuješ v PU, ale o to, ako vysporiadaš prečerpanie v MU správne
- ak si stojíš za svojim výpočtom, prečo si tu zadala túto tému ? nevšimla som si, že by som si tu zadala tému, kde? ak myslíš na to, že pripúšťam iné stanovisko SP, tak to nie je zadanie témy ale žiaľ bežná prax, že dostávaš rôzne vyjadrenia z tej istej inštitúcie. práve z uvedeného dôvodu som napísala, že vyžiadam písomné stanovisko, aby mala zadávateľka istotu sa na čo odvolať, až bude mať kontrolu.
ewita, neidem proti Tebe, ani sa nesnažím spochybňovať Tvoje vedomosti a ani nemienim byť Tvojim nepriateľom, ale snažím sa pomôcť radou z praxe. Nepísala som ani to, že môj názor je 100% jediný pravdivý, práveže tým, že Ty to vidíš inak ako odsúhlasila kontrola z SP sa snažím dopátrať k správnemu riešeniu, lebo nikde nie je napísané, že nebudem musieť niekedy v budúcnosti opäť riešiť obdobný problém ja, alebo ktokoľvek iný


Ale každopádne budem rada, ked tu priložíš tú odpoveď zo SP...
samozrejme priložím po obdržaní písomného stanoviska SP
Andyke
22.11.11,21:15
Softvérovi spoločnosti už vyjadrenie od SP majú dávno :
http://www.porada.sk/t120906-p2-olymp-preplatena-dovolenka.html
ddsliace
23.11.11,08:21
Ja som mala taký istý problém a tu je moja otázka a odpoveď do SP.

Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:
Zmestnanec prečerpal dovolenku. Podľa § 117 ZP zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol. Túto náhradu mu zrazím z čistej mzdy podľa § 131 ods.2 písm. g ZP . Chcem sa opýtať čo s odvodmi, ktoré zamestnávateľ odviedol z náhrady nzdy za prečerpanú dovolenku?
Odpoveď:
Dobrý deň, pani ...............


Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky podľa § 131 ods. 1 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení zákona č. 348/2007 Z. z. (napríklad zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie atď.). Po vykonaní týchto zrážok zamestnávateľ podľa § 131 ods. 2 písm. g) zákona č. 311/2001 Z. z. v znení zákona č. 348/2007 Z. z. môže zraziť zo mzdy náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol.

V prípade, ak zamestnanec čerpal dovolenku a zamestnávateľ mu za dni čerpania dovolenky zúčtoval náhradu mzdy za dovolenku v rozhodujúcom období, je takto poskytnutá náhrada mzdy za dovolenku v rozhodujúcom období vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Ak napríklad z dôvodu skončenia pracovného pomeru zamestnanec stratil nárok na náhradu mzdy za dovolenku uvedenú v predchádzajúcom odseku, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol, zamestnávateľ môže vykonať v súlade s § 131 ods. 2 písm. g) zákona č. 311/2001 Z. z. v znení zákona č. 348/2007 Z. z. zamestnancovi zrážku zo mzdy. Vymeriavací základ zamestnanca na platenie poistného na sociálne poistenie je príjem zamestnanca za vykonanú prácu (príjem zo zárobkovej činnosti), ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, t. j. zdaniteľný príjem zamestnanca neznížený o zrážku zo mzdy podľa § 131 ods. 2 písm. g) zákona č. 311/2001 Z. z. v znení zákona č. 348/2007 Z. z.

Vymeriavací základ zamestnanca sa neznižuje o sumu tejto zrážky (náhrady mzdy za „nevyčerpanú“ dovolenku), na vrátenie poistného nie je nárok. V tomto prípade ide len o peňažné vyrovnanie medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

V prípade potreby Vám ďalšie informácie poskytne pobočka Sociálnej poisťovne (Kontakty - pobočky (http://www.porada.sk/zoznam-pobociek-podla-krajov/460s?)).

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa
ivka70
23.11.11,10:07
Overovala som si tento môj problém u tvorcu programu, v ktorom pracujeme, či je to správne a povedali mi to isté čo píšete Vy Pandorasbox. Aj logicky mi to tak vychádza, žeby to tak malo byť. Pretože aj preplácaná dovolenka pri skončení PP vstupuje do HM a VZ, tak by to tak malo byť aj pri prečerpanej dovolenke.

Az tak logicky to teda nevychadza :), lebo zakon presne stanovuje, kedy sa znizuje VZ pre odvody poistovni.
A tvorca SW nie je kompetentny organ na vyjadrenie. Aj on moze mat chybu v SW, hoci za nu zodpoveda.

Staci si pozriet vyjadrenie SP v predch. prispevku od ddsliace a vetu:
Vymeriavací základ zamestnanca sa neznižuje o sumu tejto zrážky (náhrady mzdy za „nevyčerpanú“ dovolenku), na vrátenie poistného nie je nárok. V tomto prípade ide len o peňažné vyrovnanie medzi zamestnancom a zamestnávateľom. ""
Erislava
23.11.11,10:13
Program Olymp dáva k tejto problematike nasledovné vyjadrenie :
pandorasbox
23.11.11,12:02
neviem či sa mám tešiť, alebo plakať. keď som riešila problém storno dovolenky, vypočítala som na základe pokynu SP a kontrola odsúhasila spôsob výpočtu storno dovolenky. teším sa, že kontrola dopadla dobe ale neteším sa, že uviedli ma do omylu. evidentne podľa odpovede SP ddsliace presne toto vyvracia. takto si predstavujem poradu, lebo žiaľ dostávame od kompetentných rôzne stanoviská a na porade vlastne zistíme, že niekto z nás bol uvedený do omylu a je tu ďalší poraďák, ktorý to vie naozaj podľa správnosti ale od doho istého subjektu iba z inej pobočky. ewita, správne si poradila - ja žiaľ nie, ale počkám si ešte na písomnú odpoveď SP už iba zo zvedavosti, čo "krásne" mi odpíšu.

Pôvodca textu príspevku: ivka70 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t180826-precerpana-dovolenka.html#post1899989) To, ze nesuhlasis s ewitou, robis chybu :) no jo ivka, pravdu si mala :mee:
andree77
23.11.11,12:39
Ďakujem za Vaše rady, idem sa pokúsiť to opraviť, aj keď ešte netuším ako:confused:.