gadgetmat
21.11.11,20:31
Dobry den. Uvazoval som o tom, ze by som nakupoval predmety a nasledne ich predaval, so zvysenou cenou, tj. prirazkou. Tato prirazka by predstavovala moj zisk. Tento zisk treba zdanit, ale ako ? Budem musiet platit 19% dan z cisteho zisku, alebo aj odvody z cisteho zisku ? Teraz som nezamestnany. Dakujem.
zk24
21.11.11,22:20
Dobry den. Uvazoval som o tom, ze by som nakupoval predmety a nasledne ich predaval, so zvysenou cenou, tj. prirazkou. Tato prirazka by predstavovala moj zisk. Tento zisk treba zdanit, ale ako ? Budem musiet platit 19% dan z cisteho zisku, alebo aj odvody z cisteho zisku ? Teraz som nezamestnany. Dakujem.

No, v prvom rade potrebuješ povolenie na to, aby si mohol takúto činnosť vykonávať, a tomu sa hovorí - živnostenské oprávnenie. Buď budeš szčo alebo si založíš s.r.o.-čku. Budem brať v úvahu prvý prípad a teda živnosť.

ZP je u nás povinné, takže momentálne je to 46,06 € - to sú mesačné odvody do ZP.*
Daň sa platí 19 percent (výpočet: príjmy mínus výdavky, mínus zaplatené poistné, mínus odp.položka na daňovníka).
Čo sa týka sociálnej poisťovne, tak to bude závisieť od toho aké budeš mať príjmy (bez odpočítania výdavkov).

Každopádne by som *začala od toho živnostenského oprávnenia.*
*
gadgetmat
21.11.11,22:28
Cize to nemozem len tak ?
Neviem aky bude zisk, kedze to bude len nakup-predaj techniky (pocitace tv) ..
A ti co toto robia len tak cez bazar, to robia nelegalne?
nevyznam sa v tom.
kazdopadne dik, cize zivnost asi.
dajme tomu, ze ak bud zisk 10 000 eur rocne (cisty), tak da sa predpokladat ze kolko budu odvody, to je tych 14% ?
respektive, ak bude zisk napriklad 100 000 eur (viem, velke oci, ale len pre teoriu, ci to ide hore priamoumerne), tak percentualne danovo-odvodove zatazenie na cisty zisk ude rovnake? (ak v prvom pripade nezapocitame nezdan.min.)

idem si nieco nastudovat ohladom zivnosti.
zk24
21.11.11,22:50
Cize to nemozem len tak ?
Neviem aky bude zisk, kedze to bude len nakup-predaj techniky (pocitace tv) ..
A ti co toto robia len tak cez bazar, to robia nelegalne?
nevyznam sa v tom.
kazdopadne dik, cize zivnost asi.
dajme tomu, ze ak bud zisk 10 000 eur rocne (cisty), tak da sa predpokladat ze kolko budu odvody, to je tych 14% ?
respektive, ak bude zisk napriklad 100 000 eur (viem, velke oci, ale len pre teoriu, ci to ide hore priamoumerne), tak percentualne danovo-odvodove zatazenie na cisty zisk ude rovnake? (ak v prvom pripade nezapocitame nezdan.min.)

idem si nieco nastudovat ohladom zivnosti.

Co sa týka ZP, tak najprv ti budu stanovene preddavky 14% z min.VZ (329,06) = 46,06 €.
Na konci roka ti zdravotná poisťovňa spraví ročné zúčtovanie ZP a tam ti vyjde nedoplatok. Vypočítajú koľko si mal platiť pri takých a takých príjmoch a podľa toho doplatíš rozdiel.*

Dajme tomu, že máš základ dane (príjmy mínus výdavky, bez odpočítania poistného na ZP) / 2,14 =*4672,89.
Z toho 14% je 654,20 €. Zaplatil si na preddavkoch 46,06*12 a teda doplatíš rozdiel.

Toto je hypotetický výpočet, pri podnikaní celých 365 dní, a pri sumách platných v tomto roku.

Max.VZ pre zdravotné poistenie je pre rok 2011 je 26.802 €.
Takže ak tvoj základ dane bude 100.000 alebo aj milion tak ZP platíš max z maximálneho vymeriavacieho základu.


Preukázatelne zaplatené poistné je pre teba tiez výdavok. Takže Príjmy mínus výdavky mínus poistné. Z toho 19% daň. Takže čím menej zaplatíš na ZP, tým vyšší ti ostane základ na dan z príjmov.*
No a ked prekrocís hranicu príjmov 3948,72 € (platné pre rok 2011), tak si povinný platiť odvody do SP aj.*
zk24
21.11.11,22:58
Nepočítam s odpočítateľnou položkou. A je to iba príklad keby si podnikal celý rok 2011. V druhom príklade by si bol už povinný platiť aj sociálne poistenie...a snáď som sa nepomýlila. predsa len je už polnoc.

Príjmy mínus výdavky: 10.000
Preddavky na poistné: dajme tomu že si si neplatil (ilustratívne)
Ročné zúčtovanie ZP: nedoplatok 654,20 €
Daň: 1900 €
Čistý zisk: 10.000 – 654,20 – 1900 = 7445,8 €
Pomer: 7445,8 € / 10.000 = 74,46 %

Príjmy mínus výdavky: 100.000
Preddavky na poistné: dajme tomu že si si neplatil (ilustratívne)
Ročné zúčtovanie ZP: nedoplatok 3752,28 €
Daň: 19000 €
Čistý zisk: 100.000 – 3752,28 – 19000 = 77247,72 €
Pomer: 77247,72 €/ 100.000 = 77,24 %
gadgetmat
21.11.11,23:07
Jaj tak, uz to zacinam chapat este viac.

No budem uprimny, moja pointa je neplatit polovicu zisku na daniach a odvodoch, pretoze potom sa mi to uz neoplati :)

Podla tych vypoctov, tak kazdu stvrtu korunu by mi teda zobrali.

Skoda len ze sa musim povinne poistit a platit si zdravotne (kedze preferujem nestatne ambulancie), ale co uz narobim.

Hram sa s kalkulackami,co som nasiel na internete, ako by to vyslo co najvyhodnejsie a este nechapem, Ročný čiastkový základ dane: - alebo su tam este nejake veci, ktore ovplyvnuju vysku dane+odvodov na buduci rok? Teda takto: kazdy rok bude iny (iny zisk), ale zhruba vzdy mi zoberu kazdu stvrtu korunu na tieto veci?

vopred dakujem
zk24
22.11.11,09:00
Jaj tak, uz to zacinam chapat este viac.

No budem uprimny, moja pointa je neplatit polovicu zisku na daniach a odvodoch, pretoze potom sa mi to uz neoplati :)

Podla tych vypoctov, tak kazdu stvrtu korunu by mi teda zobrali.

Skoda len ze sa musim povinne poistit a platit si zdravotne (kedze preferujem nestatne ambulancie), ale co uz narobim.

Hram sa s kalkulackami,co som nasiel na internete, ako by to vyslo co najvyhodnejsie a este nechapem, Ročný čiastkový základ dane: - alebo su tam este nejake veci, ktore ovplyvnuju vysku dane+odvodov na buduci rok? Teda takto: kazdy rok bude iny (iny zisk), ale zhruba vzdy mi zoberu kazdu stvrtu korunu na tieto veci?

vopred dakujem

Ak ti vyjde povinnosť platiť sociálne odvody, tak ten pomer bude niekde inde. Tie sú dosť vysoké.
gadgetmat
22.11.11,11:31
A ta povinnost kedy vychadza ?
Niekde som nasiel, ze az ked prekrocim nejaku magicku sumu 3 948,83 EUR

Cize konieckoncov, kazdu druhu korunu mi zoberu a spat dostanem presne to iste co dostavam teraz, ako nezamestnany ? (zdravotne sluzby atd, mimochodom som ZTP ale to znamena len polovocnu zlavu na 15% odvode do ZP ?) :)
gadgetmat
22.11.11,11:56
A neda sa to urobit tak, ze nadalej budem ako dobrovolne nezamestnany a toto robit len ako hobby ?
Kedze ziskovost je velmi otazna, tak zakladat zivnot by bol riadny risk - ak nic nezarobim, tak poriadne prerobim, na odvodoch, aj ked sa snazim nieco so zivotom urobit, dost demotivujuce pravdupovediac.
ego.mc
22.11.11,12:11
Ako hobby môžete zbierať známky, alebo chodiť na huby. :D
Ak sa jedná o sústavnú zárobkovú (potenciálne) činnosť, musíte mať oprávnenie - ŽL. Inak si na Vás, keď na to príde, zgustnú snáď všetky orgány tohoto štátu. ;)
gadgetmat
22.11.11,12:19
Ved prave - je to potencionalna ziskova cinnost. Ked kupim stare komponenty za celkovo 250eur, a poskladam ich a predam za 300eur, mam zisk 50eur - lenze ak nepredam, nemam nic. Plus v tom zabijem mnoho casu (ale skutone ma to bavi). A toto ma neuzivy, preto to pomenovanie hobby. Lenze opravnenie ZL, alebo dokonca sro sa mi zda byt az prilis prehnane na moj pripad, tak neviem :( To potom radsej nebudem robit nic..
Johanka
22.11.11,12:25
Pozri si § 251 Trestného zákona- pojednáva o neoprávnenom podnikaní aj s uvedením "sadzieb".
zk24
22.11.11,12:26
Podnikanie je vždy veľké riziko a preto si to treba premyslieť. V žiadnom obore mi nikto nezaručí príjem. Preto to chce nejaké to plánovanie a kalkulácie na začiatok a podobne.

Ak si kúpiš sám niečo pre seba, nejaký hnuteľný majetok a následne ho ako občan po čase predáš, tak tento príjem je oslobodený od dane z príjmov. Ak však pojde o opakujúcu sa činnosť, tak pôjde o nelegálne podnikanie.
gadgetmat
22.11.11,13:15
Tak to potom uz radsej zalozim s.r.o. a budem rovno predavat pocitace vo velkom :) lenze na to sa necitim, lebo presne ako bolo poznamenane, nemam podnikatelsky plan. Len som chcel vediet, ze ako to je, lebo zopar ludi mi povedalo, ze ak nemam zisk 4 ci 6 tisi eur rocne z toho, tak sa to nedani, lenze chcem si to este overit a mozno to bol nezmysel. nechcem riskovat pre par eur, len ma to bavi ale tak zadarmo sa mi to neoplati robit. Aj tak by to bolo len zopar pocitacov rocne, mozno 3-4 .. na viac nemam cas. Kazdopadne to je jedno, dakujem vam za pomoc a za upozornenie. Je to len myslienka, ale ako vidim, nebola dobra :D posledne co mi chyba je ist sedie tna 5 rokov pre tri pocitace co kupim a predam, dakujem neprosim :)
zk24
22.11.11,13:18
Tak to potom uz radsej zalozim s.r.o. a budem rovno predavat pocitace vo velkom :) lenze na to sa necitim, lebo presne ako bolo poznamenane, nemam podnikatelsky plan. Len som chcel vediet, ze ako to je, lebo zopar ludi mi povedalo, ze ak nemam zisk 4 ci 6 tisi eur rocne z toho, tak sa to nedani, lenze chcem si to este overit a mozno to bol nezmysel. nechcem riskovat pre par eur, len ma to bavi ale tak zadarmo sa mi to neoplati robit. Aj tak by to bolo len zopar pocitacov rocne, mozno 3-4 .. na viac nemam cas. Kazdopadne to je jedno, dakujem vam za pomoc a za upozornenie. Je to len myslienka, ale ako vidim, nebola dobra :D posledne co mi chyba je ist sedie tna 5 rokov pre tri pocitace co kupim a predam, dakujem neprosim :)

Ako fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť podľa §6 ZoDzP máš nárok na nezdaniteľnú časť základu dane, momentálne na rok 2011 je to 3559,30 €. Takže ak tvoj základ dane je 3559,30 a menej, tvoje dane sú nulové.

Zdravotné odvody sú však povinné a tie si budeš musieť platiť, či ako zamestnanec, či ako živnostník, či ako spoločník v s.r.o.
lucia77
19.12.11,22:30
chcela by som sa poradit, mam ist na pracovny pohovor- forma zamestnania zivnost; mam predstavu kolko by som chcela zarabat pri pracovnej zmluve, ale co ked budem pre nich pracovat na zivnost, co mam vsetko zohladnit? ako sa mam dopracovat k sume ktoru si mam "vypytat"?dakujem
zk24
20.12.11,08:13
chcela by som sa poradit, mam ist na pracovny pohovor- forma zamestnania zivnost; mam predstavu kolko by som chcela zarabat pri pracovnej zmluve, ale co ked budem pre nich pracovat na zivnost, co mam vsetko zohladnit? ako sa mam dopracovat k sume ktoru si mam "vypytat"?dakujem


Počítala som s údajmi pre rok 2011 lebo narýchlo neviem vyhľadať NČZD pre rok 2012, takže takto by to vyzeralo keby si začala 1.1.2011.

Zamestnanie: 1,000 €
Odvody do SP: 94
Odvody do ZP: 40
Daň: 108,18 (uplatnené NČZD platné v 2011)

Cistá mzda: 757,82
Ročný čistý príjem: 9093,84 €

Živnosť 1,000 €
Odvody do ZP: 46,06
Odvody do SP: Do prvého daňové priznania 0,00 (odporúcam na živnosť "zamestnať" sa najskor 1.1.2012)
Daň: 586,71 € (uplatnené paušálne výdavky 40% a NČZD 2011)

Ročný čistý príjem: 10860,57 €
Prepočítaný na mesiace: 10860,57 / 12 = 905,05 €

Od buduceho roka ti vznikne povinnosť platiť SP (od 1.7.) vo výške 109,07 €, takže tu pôjde tvoj čistý príjem mesačne o túto sumu dole.

Treba však zvážiť aj to, že pri zamestnaní máš napríklad nárok na iné výhody zo zákonníka práce (odstupné, dovolenka, stravné, PN-ka...). Pri živnosti zohľadňovať to, že treba robiť účtovníctvo, máš inú zodpovednosť za vykonávanú prácu a podobne. Hlavne by si mala robiť všetko na svojich prostriedkoch, nie prostriedkoch zamestnávateľa a tak...
KEJKA
20.12.11,08:38
ak máš predstavu, koľko chceš zarábať ako zam-ec, predpokladám,že to vieš v brutto sume, ak nie, použi predchádzajúci vzorec.
Potom - ten svoj zvolený brutto hrubý príjem vynásob 1,4 a dostaneš sumu, ktorú by si mala fakturovať odberateľovi - "zam-eľovi". prvý rok na tom budeš isto "lepšie", lebo ťa nezaťažujú odvody do SP, ale tie neskôr budeš platiť.
nespoliehaj sa, že zam-eľ ti neskôr tvoje zvýšené náklady bude nejakým spôsobom zohľadňovať.
Namietaj, že v tej fakturácii budeš mať všetko, on ti už nebude poskytovať žiadne zamestnanecké výhody /stravné lístky, dovolenku, PN-ku, § na lekára, pracovné pomôcky (?), sviatky,...../
lucia77
20.12.11,22:13
dakujem za rady, ja by som radsej pracoval ako zamestnanec len firma nechce...;prosim ta k tej zodpovednosti za vykonanú prácu-ako si to myslela ze mam inu zodpovednost?
lucia77
20.12.11,22:16
dakujem za odpoved

ak máš predstavu, koľko chceš zarábať ako zam-ec, predpokladám,že to vieš v brutto sume, ak nie, použi predchádzajúci vzorec.
Potom - ten svoj zvolený brutto hrubý príjem vynásob 1,4 a dostaneš sumu, ktorú by si mala fakturovať odberateľovi - "zam-eľovi". prvý rok na tom budeš isto "lepšie", lebo ťa nezaťažujú odvody do SP, ale tie neskôr budeš platiť.
nespoliehaj sa, že zam-eľ ti neskôr tvoje zvýšené náklady bude nejakým spôsobom zohľadňovať.
Namietaj, že v tej fakturácii budeš mať všetko, on ti už nebude poskytovať žiadne zamestnanecké výhody /stravné lístky, dovolenku, PN-ku, § na lekára, pracovné pomôcky (?), sviatky,...../
mario12
02.01.12,11:42
Otváram túto debatu a mám niekoľko otázok.
1. otázka
Som zamestnaný a uvažujem o živnosti popri zamestnaní. Ročne plánujem mať zo živnosti hrubý príjem do 4000 Eur aby mi nevznikla povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne. Neviem však ako sa rátajú odvody do ZP, na túto otázku som nedostal odpoveď ani priamo vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, pani pri okienku to nevedela. Viem že prvý rok podnikania popri zamestnaní si môžem dať odvody do ZP 0 Eur, ale neviem koľko mi potom vyjde doplatok pri ďalšom ročnom zúčtovaní.
Bol by som rád keby mi to skúsite vyrátať tak ako ste to tu už robili nedávno na iných príkladoch, tam však nešlo o podnikanie popri zamestnaní.

Príklad:
V zamestnaní mám mesačný čistý príjem 400 Eur ( 4800 Eur ročne )
Príjem v podnikaní 250 Eur mesačne ( 3000 Eur ročne )
Na výšku odvodov do ZP majú vplyv aj náklady na podnikanie, alebo tieto majú vplyv len na platenie daní?
Na výšku odvodov do ZP má vplyv aj výška príjmu zo zamestnania?

2. otázka
Plánujem si kúpiť techniku na podnikanie. Musím ju kúpiť až po založení živnosti aby som ju mohol dať do nákladov, alebo stačí keď je to v tom kalendárnom roku?
Príklad: Techniku kúpim v Januári 2012 a živnosť založím v Marci 2012. Môžem tieto výdaje si uplatniť do nákladov?

Ďakujem
veronikasad
02.01.12,11:47
Otváram túto debatu a mám niekoľko otázok.
1. otázka
Som zamestnaný a uvažujem o živnosti popri zamestnaní. Ročne plánujem mať zo živnosti hrubý príjem do 4000 Eur aby mi nevznikla povinnosť platiť odvody do soc. poisťovne. Neviem však ako sa rátajú odvody do ZP, na túto otázku som nedostal odpoveď ani priamo vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, pani pri okienku to nevedela. Viem že prvý rok podnikania popri zamestnaní si môžem dať odvody do ZP 0 Eur, ale neviem koľko mi potom vyjde doplatok pri ďalšom ročnom zúčtovaní.
Bol by som rád keby mi to skúsite vyrátať tak ako ste to tu už robili nedávno na iných príkladoch, tam však nešlo o podnikanie popri zamestnaní.

Príklad:
V zamestnaní mám mesačný čistý príjem 400 Eur ( 4800 Eur ročne )
Príjem v podnikaní 250 Eur mesačne ( 3000 Eur ročne )
Na výšku odvodov do ZP majú vplyv aj náklady na podnikanie, alebo tieto majú vplyv len na platenie daní?
Na výšku odvodov do ZP má vplyv aj výška príjmu zo zamestnania?
Príjem zo zamestnania nemá vplyv na výšku mesačných preddavkov zo živnosti. Pri súbehu zamestnania a podnikania nemusíš platiť preddavky z minima, ale len v skutočnej výške (neupravené) podľa RZZP, ktoré bude robiť zdr.poisťovňa. V prvom roku podnikania preddavky platiť nemusíš (určíš si vymer.základ nula), nedoplatok si vypočítaš ako základ dane /2,14 x 14 %.

2. otázka
Plánujem si kúpiť techniku na podnikanie. Musím ju kúpiť až po založení živnosti aby som ju mohol dať do nákladov, alebo stačí keď je to v tom kalendárnom roku?
Príklad: Techniku kúpim v Januári 2012 a živnosť založím v Marci 2012. Môžem tieto výdaje si uplatniť do nákladov? ano môžeš.

Ďakujem
odpoveď v texte.
mario12
05.01.12,16:34
Ešte by som prosil odpoveď na ďalšiu moju otázku.
Chcem si popri zamestnaní privyrábať na živnosť fotením. Akým spôsobom môžem od zákazníkov preberať peniaze za prácu? Pýtal som sa dvoch účtovníčiek, každá mala iný názor. Môžu mi zaplatiť v hotovosti a ja im vydám len príjmový doklad? Alebo musím si založiť podnikateľský účet a všetky platby musia ísť na účet? Stačí príjmový doklad, alebo treba aj nejakú faktúru, či už z PC, alebo z faktúrového bloku?

Ďakujem
kobolcs
05.01.12,17:06
zavisi ci budes robit
fotograficke sluzby : fotenie svadby, fotenie osob (do alba, preukaz) atd.atd. vtedy na to potrebujes zivnost s cinnostou : fotografické služby
a fa ci ERP
budes umelec (robit podla aut.zak do casopisov, na objednadnavku, na vystavy) vtedy ppd staci
mario12
05.01.12,19:44
To ja viem že na fotografovanie musím mať živnosť. Len hľadám odpoveď na spôsob platenia. Chcem byť bežný fotograf, žiadny umelec. Prosím teda znova o radu, ako by bolo pre mňa najjednoduchšie vyberať platby za služby. Bol by som najradšej v hotovosti, žiadny podnikateľský účet a chcel by som vydávať príjmový doklad, alebo nejakú faktúru, ak je to vôbec možné.
mario12
11.01.12,10:29
Nikto mi neporadí? Moc by mi to pomohlo.