evelin71
22.11.11,10:40
Prosím Vás o radu, sme platcovia DPH a urobili sme prepravu pre CZ firmu neplatcu DPH, ako mám správne fakturovať? Ďakujem
zk24
22.11.11,10:27
Prosím Vás o radu, sme platcovia DPH a urobili sme prepravu pre CZ firmu neplatcu DPH, ako mám správne fakturovať? Ďakujem


§16
(5) Miestom dodania prepravy tovaru medzi členskými štátmi osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde sa preprava tovaru začína.


Keďže na Vás sa táto výnimka podľa §16 nevzťahuje, tak uplatňujete pravidlo podľa §15.

§15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Fakturujete bez DPH - s prenosom daňovej povinnosti na odberateľa. FA vystavená podľa §73
betka
23.11.11,19:52
Prosím Vás o radu, sme platcovia DPH a urobili sme prepravu pre CZ firmu neplatcu DPH, ako mám správne fakturovať? Ďakujem

1. Uvedená osoba má mať v každom prípade IČ DPH České. Náš par. 7a. Ak Vám neposkytla IČ DPH, nemôžete FA bez DPH, t.j. postupovať v zmysle 15/1, kde je jej sídlo, miesto podnikania...

2. Postupujete podľa 16/(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

A teda:
16/(5) Miestom dodania prepravy tovaru medzi členskými štátmi osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde sa preprava tovaru začína.

Záver: Miesto dodania by bolo v prípade 15/2, a 16/5 tuzemsko, Slovensko, kde sa preprava tovaru začína. FA so slovenskou DPH. Česká osoba sa vystavuje riziku dvojitého zdanenia:
- raz zaplatí daň SK 20%
- raz musí v CZ vykonať samozdanie (náš 69/3)
A napokon CZ namôže žiadať o vrátenie DPH na Slovensku, nakoľko sa nepostupovalo v súlade so smernicou.