toptom
22.11.11,13:15
Ako akcionár spoločnosti si chcem uplatniť právo podľa paragrafu 178 odsek 7 zákona č. 513/1991 Zb a paragrafu 183a toho istého zákona. Jedná sa o priemyselný podnik, ktorý nevypláca svojim akcionárom žiadne dividenty. Na aké dokumenty sa mám sústrediť, čo by ma ako minoritného akcionára malo zaujímať? Kto mi poradí?
Ďakujem za názory.
focalor
22.11.11,17:45
Len vseobecne: Dividendy sa vyplacaju na zaklade rozhodnutia valneho zhromazdenia, ktore o tom najcastejsie rozhoduje pri schvalovani uctovnej zavierky spolocnosti. Cize potrebne je prehliadnut zapisnice z valnych zhromazdeni, kde sa schvalovali uctovne zavierky, a ako sa nalozilo s hospodarskym vysledkom, teda ci bol zisk alebo strata a ako sa zuctovala. Pokial ide o ekoonomicke informacie o stave spolocnosti tie budu v Uctovnej zavierke (suvaha, vykaz ziskov a strat, poznamky), ktora vsak moze byt zahrnuta aj vo vyrocnej sprave spolocnosti, kde moze byt aj vseobecny pokec.
peterknazeje
22.11.11,18:12
Zalezi od spolocnosti, ktorej akcie vlastnite. S niektorymi majoritnymi akcionarmi sa da rozpravat a s niektorymi neda. A samozrejme aj od poctu akcii a najdenia dalsich akcionarov, aby ste mali vacsiu presvedcovaciu silu. Moznosti je viacero. Ale na Slovensku nepoznam ziadnu akciovu spolocnost z kuponovej privatizacie, ktora by bola cista a ku vsetkym akcionarom sa spravala uplne korektne. Keby nieco, kludne mi napiste email, mozno tiez mam zopar akcii tej spolocnosti.