jpet
22.11.11,14:37
Pekný deň všetkým,
som zamestnanec a zároveň živnostník. Z neznámej príčiny som dostal silné bolesti do ramena, takže svoju prácu ako živnostník nemôžem vykonávať. Svoju prácu ako zamestnanec (menej náročná práca, skôr kancelárska) ešte vykonávať môžem.
Moja otázka teda je: môžem byť PN ako živnostník a súčasne práceschopný ako zamestnanec?
Musím potom platiť ako živnostník odovody (zdravotné, sociálne), kým sa mi stav nezlepší (vraj to môže trvať aj niekoľko mesiacov:mad:)? Ďakujem za radu!
ivka70
22.11.11,13:42
Nie, nemozes byt PN ako zivnostnik a zaroven pracovat.
Bud si PN a v oboch cinnostiach, alebo PN nie si.

Ak si PN, odvody pocas tejto doby neplatis, ak PN nie si, tak platis, aj ked aktivne zivnost nevykonavas.
Mila123
22.11.11,13:51
Pekný deň všetkým,
som zamestnanec a zároveň živnostník. Z neznámej príčiny som dostal silné bolesti do ramena, takže svoju prácu ako živnostník nemôžem vykonávať. Svoju prácu ako zamestnanec (menej náročná práca, skôr kancelárska) ešte vykonávať môžem.
Moja otázka teda je: môžem byť PN ako živnostník a súčasne práceschopný ako zamestnanec?
Musím potom platiť ako živnostník odovody (zdravotné, sociálne), kým sa mi stav nezlepší (vraj to môže trvať aj niekoľko mesiacov:mad:)? Ďakujem za radu!
môžeš z jedného druhu poistenia byť na PNS a druhý druh práce vykonávať.....
Marína
22.11.11,13:58
môžeš z jedného druhu poistenia byť na PNS a druhý druh práce vykonávať.....

Oprava:
Za určitých podmienok môže. Viď ďalšie príspevky.
Bolo by to porušenie liečebného režimu.

Zák. 461/2003 Zb. a n. p.
§ 38
Vylúčenie nároku na výplatu nemocenského
Poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom.
ivka70
22.11.11,14:00
môžeš z jedného druhu poistenia byť na PNS a druhý druh práce vykonávať.....

Na zaklade coho moze?
Ako bude napr. dodrziavat liecebny rezim? Napise si miesto liecenia od 8,00 do 16,00 zamestnanie?
Mila123
22.11.11,14:05
som čumela ako vír či výr keď toto rozprávala dr. Motyčková na školení.......
idem si polistovať na stránke SP......a keď niečo nájdem nalepím to tu.....
marjankaj
22.11.11,14:18
Na zaklade coho moze?
Ako bude napr. dodrziavat liecebny rezim? Napise si miesto liecenia od 8,00 do 16,00 zamestnanie?

Veď bude mať vychádzky Od 10:00 do 12:00 a poobede od 14:00do 16:00. Takže v pohode.:---:---:--- Možno stihne v tej práci aspoň kávu vypiť.:rolleyes::---:D
gabikarim
23.11.11,08:00
Mila123
23.11.11,08:20
moze byt PN ako zivnostnik a v zamestnani pracu vykonavat
pripajam vyjadrenie SP:
http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=48980&sword=&insurance_kind=0&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1

tiez:
http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=48978&sword=&insurance_kind=0&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1
ďakujem veľmi pekne.....mňa svojim názorom skoro zakopali pod čiernu zem....vrelá vďaka....
Xanti
23.11.11,08:28
Mila,
nemala si sa dať. :D
Ale tiež by som bola prisahala, že je nemožné mať z jedného poistenia PN a počas druhého v pohode robiť. Takže pre mňa je to nová info, čo si poskytla ty a potvrdila gabikarim.
Mila123
23.11.11,09:17
Mila,
nemala si sa dať. :D
Ale tiež by som bola prisahala, že je nemožné mať z jedného poistenia PN a počas druhého v pohode robiť. Takže pre mňa je to nová info, čo si poskytla ty a potvrdila gabikarim.
:D:D:D v pohode, mňa to už nevykoľají.......
Marína
23.11.11,12:28
ďakujem veľmi pekne.....mňa svojim názorom skoro zakopali pod čiernu zem....vrelá vďaka....
Ale no tak.:mee: S Ivkou sme v dobrej viere povedali len svoj názor. To bolo všetko.
To, že liečebný režim porušiť nesmie je uvedené aj v predmetných linkoch na SP. Zadávateľ otázky nespomínal, že by to bolo so súhlasom ošetrujúceho lekára. Odpoveď znela, že môže, len podmienky, za akých je to možné, neboli uvedené.
Priznávam, že som to nevedela. Ďakujem dievčatá, aj Janke.:)
jpet
28.11.11,09:33
Ďakujem Vám všetkým za názory, zvlášť gabikarim (http://www.porada.sk/member.php?u=27630) za istú nádej.
Pravda je taká, že si platím drahú liečebnú terapiu, čo poisťovňa neprepláca a ešte mám platiť aj odvody do poisťovní zo živnosti a popritom zo živnosti nezarábať...
ivka70
28.11.11,10:04
Ďakujem Vám všetkým za názory, zvlášť gabikarim (http://www.porada.sk/member.php?u=27630) za istú nádej.
Pravda je taká, že si platím drahú liečebnú terapiu, čo poisťovňa neprepláca a ešte mám platiť aj odvody do poisťovní zo živnosti a popritom zo živnosti nezarábať...

Aj pre mna je to teda novinka ...
Napriek tomu by som si PN len zo zivnosti nechala odsuhlasit posudkovym lekarom poistovne, aby neskor nevznikli problemy.
jpet
03.12.11,16:36
Bol som včera u lekárky vypýtať si tú PN zo živnosti. Aj mi ju dala, ale s tým, že celodenné vychádzky mi možno dať iba ak mám psychiatrickú diagnózu (čo našťastie nemám). Takto s plecom iba 2 x 2 hodiny denne a to by môjmu zamestnávateľovi nestačilo... Zákony sú stavané podľa hesla "lepšie je byť bohatým a zdravým..." :mee: