BB76
22.11.11,17:05
Dobrý deň,
Sme stredná škola a chceme založiť rodičovské združenie, ktoré u nás doteraz nefungovalo. V budúcnosti chceme pri rodičovskom združení založiť občianske združenie. Prosím, poraďte mi ako postupovať. Čo musí spĺňať rodičovské združenie?
Ďakujem
avalik
22.11.11,16:11
BB76
23.11.11,06:16
Ďakujem za radu.
Ako založiť občianske združenie, by som aj teoreticky vedela, ale aby som ho mohla založiť musím ho založiť pri niečom (v našom prípade pri rodičovskom združení). Ale nám chýba už to rodičovské zduženie. A ja neviem aké musí spĺňať podmienky práve toto rodičovské združenie. Stačí keď určíme 3 rodičov, tí si založia účet, na ktorý sa budú odvádzať príspevky od všetkých rodičov. Tí si budú viesť jednoduché účtovníctvo a to je všetko? Alebo je potrebné toto tzv. ZRPŠ niekde evidovať (teraz nemám na mysli občianske združenie - to chceme založiť na to, aby sme mohli prijímať 2%). Musí mať aj ZRPŠ stanovy a rozpočet na čo budú finančné prostriedky použité?
Ďakujem za pomoc
avalik
23.11.11,07:42
Ďakujem za radu.
Ako založiť občianske združenie, by som aj teoreticky vedela, ale aby som ho mohla založiť musím ho založiť pri niečom (v našom prípade pri rodičovskom združení). Ale nám chýba už to rodičovské zduženie. A ja neviem aké musí spĺňať podmienky práve toto rodičovské združenie. Stačí keď určíme 3 rodičov, tí si založia účet, na ktorý sa budú odvádzať príspevky od všetkých rodičov. Tí si budú viesť jednoduché účtovníctvo a to je všetko? Alebo je potrebné toto tzv. ZRPŠ niekde evidovať (teraz nemám na mysli občianske združenie - to chceme založiť na to, aby sme mohli prijímať 2%). Musí mať aj ZRPŠ stanovy a rozpočet na čo budú finančné prostriedky použité?
Ďakujem za pomoc

zalozit "pri niecom"? - o tom hovori nejaky zakon ??? pokial viem vyhlaska o ZRPS bola zrusena

daj si do googlu rodicovske zdruzenie a vyhodi ti stanovy niektorych - neviem ci je mozne clenstvo v obcianskom zdruzeni automaticky vsetkych rodicov - vzdy to musi byt na slobodnej voli (rodica) ci chce byt clenom zdruzenia alebo nie.

a "urcovanie" 3 rodicom zalozit si ucet? - na zaklade coho? ktory zakon vas ako skolu opravnuje urcovat konkretnym rodicom zakladat si ucty?
BB76
23.11.11,10:40
Sorry Dara, ale Tvoja odpoveď mi moc nepomohla. Neviem či si dobre rozumieme, ale asi každá hovoríme o niečom inom. Ja totiž keď potrebujem uhradiť 66 € kolok za návrh na registráciu združenia na MV, tak ich nemôžem uhradiť zo školských peňazí. Neviem ako Teba, ale moja rozpočtárka by ma za to určite nepochválila. Ale môžem ho uhradiť z rodičovských príspevkov. A zase sme pri tom rodičovskom združení. Musím mať predsa rodičovské združenie, aké chcem založiť občianske združenie. Alebo nemusím!!!!! Odkiaľ zobrať peniaze na kolok!!!! Pokiaľ viem v školách funguje rodičovské združenie (neviem podmienky fungovania - o tie mi tu ide - koľko zástupcov zo strany musí byť, či si stanovujú rozpočet, či si musia viesť účtovníctvo, atd.) a keď chce byť poberateľom 2% dane, tak za zaeviduje ako občianske združenie. Stále sa pýtam na jednu vec: "čo robiť, ak si chce škola mať rodičovské združenie?". Zatiaľ ma občianske združenie nezaujíma!!!!!
avalik
24.11.11,07:01
kolok bude predsa uhradeny z penazi novovznikajuceho obcianskeho zdruzenia - to si v stanovach urci zdroje financovania

ako som pisala vyssie, vyhlaska o ZRPS bola zrusena, financovanie skolstva je riesene v zakonoch - nechce sa mi momentalne hladat, ale to co ty nazyvas "rodicovske zdruzenie" (kde vy vyberate peniaze na chod skoly - vlastne vyberate dary pre skolu) je zastaraly pojem

takze ak sa 3 obcania rozhodnu zalozit si obcianske zdruzenie s nazvom napr. "rodicovske zdruzenie pri strednej neviem akej skole" postupuju v sulade so zakonom o zdruzovani obcanov a financuju ho napriklad z clenskych prispevkov.

PS: myslim ze jeden vykricnik je dostatocny, zvysovat hlas na mna nemusis ... ja nie som tvoj ziak ;)
a_je_to
24.11.11,22:13
Sorry Dara, ale Tvoja odpoveď mi moc nepomohla. Neviem či si dobre rozumieme, ale asi každá hovoríme o niečom inom. Ja totiž keď potrebujem uhradiť 66 € kolok za návrh na registráciu združenia na MV, tak ich nemôžem uhradiť zo školských peňazí. Neviem ako Teba, ale moja rozpočtárka by ma za to určite nepochválila. Ale môžem ho uhradiť z rodičovských príspevkov. A zase sme pri tom rodičovskom združení. Musím mať predsa rodičovské združenie, aké chcem založiť občianske združenie. Alebo nemusím!!!!! Odkiaľ zobrať peniaze na kolok!!!! Pokiaľ viem v školách funguje rodičovské združenie (neviem podmienky fungovania - o tie mi tu ide - koľko zástupcov zo strany musí byť, či si stanovujú rozpočet, či si musia viesť účtovníctvo, atd.) a keď chce byť poberateľom 2% dane, tak za zaeviduje ako občianske združenie. Stále sa pýtam na jednu vec: "čo robiť, ak si chce škola mať rodičovské združenie?". Zatiaľ ma občianske združenie nezaujíma!!!!!

Založil som dve fungujúce O.Z. s názvom Rodičovské združenie pri xxx škole. Dovtedy rodičovské združenie fungovalo nie ako organizácia, ale ako triedna činnosť - schôdza, niekoľkokrát za školský rok. Náplňou bolo informovanie rodičov triednym učiteľom a výber príspevkov na uhrádzanie spoločných výdavkov, ktoré vyberal a viedol triedny pokladník. Každá trieda mala z radov rodičov jedného predsedu a jedného pokladníka, ktorých voľbu zabezpečila na začiatku školského roka triedna učiteľka. Predsedovia triednych združení tvorili rodičovskú radu. Tú po triednych schôdzach rodičovskom združení zvolávala riaditeľka školy a riešila celoškolské problémy. Predsedom rodičovskej rady bol zase zvolený jeden z členov. Všetko fungovalo okolo členských príspevkov, demokratického určenia a odhlasovania výšky, výberu a rozhodovania o využití. Potom sa založilo O.Z. Inkasovali sme aj 2% daní, medzi rodičmi boli aj bohatí podnikatelia a bankári, takže prachov bolo dosť.
Ak chceš založiť O.Z. musíš sa spojiť s riaditeľom a zorganizovať niečo podobné. Musia byť aj stanovy, schválené MV SR, ktoré plnia úlohu zriaďovacej listiny a vnútorné pravidlá fungovania združenia. Kolok sa kupuje z vybratých peňazí od rodičov.