kiki
25.01.06,13:45
Ahojte poraďaci,

chcem vás poprosiť o pomoc.
Nevieme sa s majiteľmi dohodnúť do ktorej odpisovej skupiny zaradiť squashový kurt. Budovu, v ktorej sa nachádza je v 4. skupine, teda na 20 rokov. Squashový kurt do ktorej?

A ešte jedna otázka, do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili reklamné svetelné panely umiestnené v obchodných nákupných centrách?
ALBO
25.01.06,20:21
kurt by mal byť inžinierska stavba §43 St Z.to je OS4 , ale z nich sú vylúčené drobné st. do OS 3 napr na REKREAčNý účEL

(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to
a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.
(7) Za drobné stavby sa považujú aj
a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.
andrej_rv
25.01.06,21:32
Nevieme sa s majiteľmi dohodnúť do ktorej odpisovej skupiny zaradiť squashový kurt. Budovu, v ktorej sa nachádza je v 4. skupine, teda na 20 rokov. Squashový kurt do ktorej?
A ešte jedna otázka, do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili reklamné svetelné panely umiestnené v obchodných nákupných centrách?
Squashový kurt zriadený priamo v budove nie je samostatnou drobnou ani inžinierskou stavbou, ale súčasťou budovy. Zároveň v zmysle Pokynu MF SR č. 3400/1998-62 (FS 3/1998) nie je ani samostatným technologickým zariadením odpisovaným samostatne napriek jeho pevnému spojeniu so stavbou. Zriadenie squashového kurtu v budove podľa môjho názoru spĺňa skôr definíciu technického zhodnotenia - stavebných úprav, rekonštrukcie a modernizácie,hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Výdavky na zriadenie squashového kurtu po jeho dokončení by mali zvýšiť vstupnú cenu budovy a odpisovať ako jej súčasť v 4. odpisovej skupine, prípadne odpísať priamo do nákladov, pokiaľ nedosiahnu sumu 30 tis. Sk (resp. účtovná jednotka nerozhodne o ich zaradení do TZ napriek nižšej cene).
Reklamné svetelné panely v zmysle bodu 2.17 hore uvedeného pokynu MF SR sa nepovažujú za súčasť stavby, ale za jej technologické zariadenie, ktoré plní samostatnú funkciu. Tieto zariadenia sa odpisujú v 2. odpisovej skupine (položka 2–41 prílohy ZDP ) – Svetelné reklamy, svetelné štítky, svetelné ukazovatele, kód KP 31.50.24
kiki
26.01.06,06:21
Ďakujem za rady,
ja by som tie kurty dala samostatne od budovy, keďže sa dajú odmontovať a postaviť niekde inde. Taktiež by som ich zaradila do odpisovej skupiny č.4. majitelovi tí čo stavali kurt povedali že to patrí do druhej odpisovej skupiny, takže na tom trvá. Tak som zvedavá ako sa dohodneme.
Ešte raz ďakujem za rady.
andrej_rv
26.01.06,06:53
Ďakujem za rady,
ja by som tie kurty dala samostatne od budovy, keďže sa dajú odmontovať a postaviť niekde inde. Taktiež by som ich zaradila do odpisovej skupiny č.4. majitelovi tí čo stavali kurt povedali že to patrí do druhej odpisovej skupiny, takže na tom trvá. Tak som zvedavá ako sa dohodneme.
Ešte raz ďakujem za rady.
Aha, nehrávam squash - nevedel som, že tie kurty sa dajú odmontovať :). Potom sa môžu samostatne odpisovať v zmysle bodu 2.22 Pokynu MF, ale v 4. skupine to určite nebude. Najlepšie by bolo, ak by Ti dodávateľ vedel povedať priamo kód produkcie. Ale tiež by som sa po Tvojom doplnení prikláňal k 2. odpisovej skupine - zodpovedajúce zaradenie je podľa mňa asi KP 36.40.14...