aisis
22.11.11,20:24
Dobrý deň!

Potrebovala by som radu ohľadom prekročenia nezdaniteľného minima.

Som študentka VŠ a celý rok som pracovala cez pracovnú agentúru v jednej firme ako recepčná. Mám DIČ, takže podávam daňové priznanie každý rok, aj keď nevykazujem žiaden príjem. Avšak tentoraz môj celoročný príjem prekročil výšku nezdaniteľného minima, teda 3 559,30 eura. Zrejme teda budem musieť platiť z prevyšujúcej čiastky 19%daň. Počula som však, že po prekročení tejto čiastky si budem musieť platiť nasledujúci rok poplatky do sociálnej/zdravotnej poisťovne. Čo je na tom pravdy? A aká je výška týchto poplatkov?

Ďakujem za radu :)
Ice dive
22.11.11,20:10
tak si študentka, alebo SZČO? podľa akého § si mala príjem, zo závislej činnosti § 5 alebo zo živnosti § 6 alebo § 8 -registrácia na DÚ z dôvodu napr. prenajímania povedzme nehnuteľnosti...
záleží od toho akú zmluvu si mala s tou agentúrou...
ak podľa § 6 t.j. zo živnosti tak tvoj príjem by musel prekročiť 3 948,72 EUR aby si musela začať platiť odvody ako SZČO...

kalkulačku na výpočet povinných odvodov nájdeš tu: http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-poistenu-szco-za-obdobie-od-1-jula-2011/43831s
aisis
22.11.11,20:26
Nie som SZČO - nemám živnosť. DIČ mám kvôli založenej mandátnej zmluve v spoločnosti, ktorá je v konkurze, tým pádom ho nemôžem zrušiť. To je na dlhšie.

No tak v pracovnej agentúre som na dohodu o brigádnickej práci študentov - pokiaľ viem, to je závislá činnosť.
Katy a R
22.11.11,20:31
Nie som SZČO - nemám živnosť. DIČ mám kvôli založenej mandátnej zmluve v spoločnosti, ktorá je v konkurze, tým pádom ho nemôžem zrušiť. To je na dlhšie.

No tak v pracovnej agentúre som na dohodu o brigádnickej práci študentov - pokiaľ viem, to je závislá činnosť.
ak máš DIČ .. tak si szčo - pokým sa neodhlásiš z DU.
Ale ak nemáš z tohto titulu žiadny príjem, tak stačí podávať Ačkové DP .. len by som doporučila oznámiť to DU.
Z brigády nemáš ty odvodové povinnosti..
aisis
22.11.11,20:33
aha, dobre vedieť :D

tak tým pádom len zaplatím daň z čiastky, ktorá prevyšuje 3559,3eura a mám vystarané?
KEJKA
22.11.11,20:43
podľa mňa tú daň už zaplatí agentúra - podpísala si tam vyhlásenie? potom ti odpočítavajú nezdaniteľnu sumu, ale zvyšok riadne zdaňujú.
aisis
22.11.11,20:48
podpísala som vyhlásenie o nezdaňovaní...ale v polke roka som ho zrušila...

lenže som čítala, že ak je mesačný príjem nad 296,61 EUR tak sa tak či tak zdaňuje. Každá výplata bola nad danú čiastku, tým pádom mi ju zdaňovali.
Katy a R
22.11.11,20:50
podpísala som vyhlásenie o nezdaňovaní...ale v polke roka som ho zrušila...

lenže som čítala, že ak je mesačný príjem nad 296,61 EUR tak sa tak či tak zdaňuje. Každá výplata bola nad danú čiastku, tým pádom mi ju zdaňovali.
.. však ak nemáš iný príjem .. tak budeš mať preplatok na dani ..:) (načo si rušila - takto ti teraz zdaňujú všetko :confused::confused::mee:)
KEJKA
22.11.11,20:54
tak si podáš DPFO, uvedieš si tam plnú odpoč. sumu, a kedže si zaplatila vyššiu daň, ešte ti vrátia preplatok. od januára znova podpíš vyhlásenie, ved je lepšie dostávať viac euráčikov, nie?
aisis
22.11.11,21:01
no práve som sa bála platenia vysokých daní...tak som to zrušila... ja som z týchto vecí taká zmätená.... veď je to vidno :D

predošlé roky som nikdy nerobila tak, že by som mala pravidelný mesačný príjem, tak som nemala poňatie, ako to celé funguje....:---
KEJKA
22.11.11,21:57
daň, ktorú máš zaplatiť, ťa neminie. Podpísaním vyhlásenia dosiahneš, že každý mesiac zaplatíš len to, čo musíš - teda strhnú ti optimálnu daň. Ak nemáš iné príjmy a ten ktorý máš je pravidelný, nie kolísavý, tak nič nedoplácaš. Dokonca pri podpísanom vyhlásení môže ti urobiť ročné zúčtovanie zamestnávateľ a daň vysporiada - ani to nepocítiš. Mala si sa poradiť v polke roka, kým si urobila také rozhodnutie.
Takto si dosiahla len to, že si mesačne platila vyššiu daň, takže ti vyjde preplatok, ktorý ti vrátia.