linda1108
22.11.11,20:06
Dobrý deň.Prosím vás poradte mi,ci mám právo ostať doma s mojím 13 ročným synom,ktorý dostal behom 2 týždňov silnú cukrovku...denne 4krát pichať inzulín,prosím poradte mi,naco mám právo,na ake finančné podpory mám nárok a či možem poberať opatrovatelske
DAKUJEM
Xanti
22.11.11,19:15
Linda,
tvoj syn je vo veľmi citlivom veku, neurob z neho chorého. Správaj sa k nemu ako ku zdravému, má o pár povinností viac tj. dávať pozor na stravu, a pichať si inzulín. To sa naučí aj sám. V škole treba upozorniť učiteľov, a synových kamarátov ako sa majú správať ak by mu kolísala hladina cukru v krvi a dostával sa do komy.
Pár dní kým si zvyknete na to čo sa stalo, zžijete sa a pôjdete dalej.

Ak ostaneš doma, tak svojím strachom o syna budeš ho deptať, bude sa strániť kamarátov a ostane sám. A nemôžeš mu aj tak byť stále za zadkom. Určite by som ešte nič nevybavovala, akurát tak pre syna preukaz ŤZP na UP a príspevok na stravu. Ak pôjdeš na UP môžeš sa opýtať aj na opatrovateľské ale ja by som to na tvojom mieste nerobila.
Už je veľký, a treba sa vyrovnať s tým čo ho postihlo. Ak mu budeš za zadkom, tak sa s tým podľa mňa ťahšie vyrovná.
buchač
22.11.11,19:19
Dobrý deň.Prosím vás poradte mi,ci mám právo ostať doma s mojím 13 ročným synom,ktorý dostal behom 2 týždňov silnú cukrovku...denne 4krát pichať inzulín,prosím poradte mi,naco mám právo,na ake finančné podpory mám nárok a či možem poberať opatrovatelske
DAKUJEM
...pekne po poriadku ....

Diabetes nedostal za dva týždne ......to sa len spustilo to , čo bolo skryté ...

Kurnik...4 x denne ...pekne ....

Nároky :


]Zvýšené výdavky na diétne stravovanie[/B] sú výdavky na obstaranie potravín spojených s dodržiavaním špecifického diétneho režimu.
Výška peňažného príspevku poskytovaná mesačne:

a) pre choroby a poruchy uvedené v I. skupine - 35,24 Eur,

b) pre choroby a poruchy uvedené v II. skupine - 17,62 Eur,

c) pre choroby a poruchy uvedené v III. skupine - 10,58 Eur.

Peňažný príspevok na opatrovanie

http://www.upsvarpn.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=71&Itemid=112


atď .....pozri , je tam v podstate všetko , na čo máš nárok zo strany TZP...

Ostatné náležitosti okolo detí ???....hm , to je už iná kapusta ...neviem totiž ...
linda1108
22.11.11,19:24
Dakujem ti za odpoved,ani som si neuvedomila ze by som mu mohla aj ublížiť,vieš mám velký strach,zatiaľ ma každý len lutoval,že co ns postihlo,ale co si mi pisala velmi mi pimohlo,konecne nieco co ma povzbudilo....Dakujem ti!
Xanti
22.11.11,19:28
Dakujem ti za odpoved,ani som si neuvedomila ze by som mu mohla aj ublížiť,vieš mám velký strach,zatiaľ ma každý len lutoval,že co ns postihlo,ale co si mi pisala velmi mi pimohlo,konecne nieco co ma povzbudilo....Dakujem ti!Linda, neboj sa. Nie je to ľahká choroba, ale žije s ňou kopa ludí a kopa detí.
Treba vysvetliť synovi čo ho čaká, že musí byť zodpovedný. Poprípade mu môžeš mobilom zo začiatku pripomínať či si pichol inzulín. Ale ináč aj on sám bude iste rád, že mu dôveruješ.
A to ŤZP a príspevok na dietu môžeš vybaviť pre syna.
buchač
22.11.11,19:40
Dakujem ti za odpoved,ani som si neuvedomila ze by som mu mohla aj ublížiť,vieš mám velký strach,zatiaľ ma každý len lutoval,že co ns postihlo,ale co si mi pisala velmi mi pimohlo,konecne nieco co ma povzbudilo....Dakujem ti!

...na ľudí sa ...pekne zvysoka a zhlboka ...oné ...aj na tú ich ľútosť , prepytujem tiež ...

...strach ?????? ....nebuď smiešna .....ktorá mať by nemala ???????????

nebudem vypisovať to alebo onô ...dlhé by to bolo a aj tak by som len z iných prameňov čerpal , takže skús v prvom rade nasledovné http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=detsk%C3%BD+diabetes&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

...he ....a odo mňa povzbudenie veľmô nečakaj .....zjazdím , keď je potrebné ....

Aplikuje 4 x ...aj ja .........................ale ako vravím , dosť blbé ...nedá sa porovnávať chlapä a chlap ....oj nedá ...to je o niečom inom ...



Xanti
A to ŤZP a príspevok na dietu môžeš vybaviť pre syna.
...musí ....kua ....
misoft
22.11.11,20:32
Dobrý deň.Prosím vás poradte mi,ci mám právo ostať doma s mojím 13 ročným synom, len dočasne, inak si zvykne ktorý dostal behom 2 týždňov silnú cukrovku...denne 4krát pichať inzulín to je sila, no naučiť sa to musí robiť aj sám - bude to jeho súčasť života ,prosím poradte mi,naco mám právo,na ake finančné podpory mám nárok a či možem poberať opatrovatelske buchač nahodil, čo môžeš očakávať
Len sa priprav na to, že pokiaľ budeš vybavovať, tak úradné krysy ti zaprú aj nos medzi očami (lebo nie oni sú pre teba, ale ty pre nich). Ale nedaj sa, dupni si, nech vedia, za čo berú prašule a nech buchnú štempeľ a cálujú!
BXLmiami
23.11.11,03:22
Treba ho poslať čím skôr do kupelov,medzi seberovných,ked sa vráti,bude vedieť lepšie ako ty čo má robiť a čo ho čaká.Len pokoj a podakuj Bohu,že to nie je dievka.
Letko
23.11.11,04:53
...na ľudí sa ...pekne zvysoka a zhlboka ...oné ...aj na tú ich ľútosť , prepytujem tiež ...

...strach ?????? ....nebuď smiešna .....ktorá mať by nemala ???????????

nebudem vypisovať to alebo onô ...dlhé by to bolo a aj tak by som len z iných prameňov čerpal , takže skús v prvom rade nasledovné http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=detsk%C3%BD+diabetes&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

...he ....a odo mňa povzbudenie veľmô nečakaj .....zjazdím , keď je potrebné ....

Aplikuje 4 x ...aj ja .........................ale ako vravím , dosť blbé ...nedá sa porovnávať chlapä a chlap ....oj nedá ...to je o niečom inom ...



...musí ....kua ....

Buchač, je to od témy, ale z ktorej časi SR si? Páči sa mi tvoja slovenčina.
buchač
23.11.11,06:31
Buchač, je to od témy, ale z ktorej časi SR si? Páči sa mi tvoja slovenčina.
mimotemy

...k tejto otázke sa asi tak najviac hodí táto skladba...;):---

http://www.youtube.com/watch?v=DncJyTBYzV4




...ale inak nápoveda

...voľakedy to bola bežná vec , teraz neviem síce ... mesto občas nazývajú " Bazmeg City " ....:rolleyes::cool:
Letko
23.11.11,06:46
V KE sa tak rozpráva? A ja že z Oravy :)
buchač
23.11.11,07:02
V KE sa tak rozpráva? A ja že z Oravy :)
mimotemy


...ako Ti to povedať ........??????

Kto ako ....ale ja hej ...ja " rozprávam "...;)

Ono je trochu zaužívané , že keď sa povie " z východu je " , tak tým pádom musí aj dotyčný hvarec , hutoric , gadžovať ...
No je to chyba lávky ...v KE je mnoho ľudí , ktorí majú korene na východe , to je fakt ...poväčšinou prišli za prácou onehdá , do VSŽ ...
Rodení košičania (staršia a ešte staršia generácia ) tak nezvykne ...
...tá staršia , pred a povojnová zvykne aj po maďarsky , šak dejiny nepustia ...
...tá moja ???...šak normálne ....ale aj tak sa občas nejaký zádrhel vopchá ...
...ďalšou kapitolou je košický slang ...niekedy mi ani vlastná mať nerozumela ....o bratislavčanoch a pražákoch ani nevravím ...
...pre zmenu občas ani ja svojim dievkam zasa ...o čom točia ...
...a v neposlednej miere je to aj výchovou ...mama nás doma s bratom cepovala , len tak hučalo ...ešte aj teraz jej občas nedá -neodpustí si ...
...no a na koniec ???...mal som šťastie aj na učiteľov ...jeden lepší ako druhý ...dodnes občas s úsmevom spomínam , ako ma na strednej cvičil profák ...
...no písané slovo je písané ...pri rozhovore by si možno inak dedukoval ...no málokomu sa to podarí - že presne uhádnuť ...

...he ale výsledok je hádam aj poznať ...jedno s druhým súvisí ......
buchač
23.11.11,07:16
Treba ho poslať čím skôr do kupelov,medzi seberovných,ked sa vráti,bude vedieť lepšie ako ty čo má robiť a čo ho čaká.Len pokoj a podakuj Bohu,že to nie je dievka.
Tie kúpele by boli pre mladého fajn ...

Ani nie tak , že tá liečba ...ona síce nemusí pomôcť , no zároveň ani nič nepokazí...
Kúpele sú v týchto prípadoch takým viac menej informačným tokom , kde pacientov oboznámia s danou chorobou , naučia ho ako sa správať v určitých situáciách a ako na ne reagovať . Predsa len , diabetológ vysvetlí tie najnutnejšie veci a problémy , ktoré v podstate musí stihnúť za tú polhodinku raz za čas ...

A seberovní si majú tiež čo povedať ...aj keď tým svojim laickým spôsobom ...


Otázka :
...prečo ďakovať , že nie dievka ????.....zatiaľ len dedukujem ...:confused:
misoft
23.11.11,16:05
mimotemy

Kto ako ....ale ja hej ...ja " rozprávam "...;)

Ono je trochu zaužívané , že keď sa povie " z východu je " , tak tým pádom musí aj dotyčný hvarec , hutoric , gadžovať ...
No je to chyba lávky ...v KE je mnoho ľudí , ktorí majú korene na východe , to je fakt ...poväčšinou prišli za prácou onehdá , do VSŽ ...
Rodení košičania (staršia a ešte staršia generácia ) tak nezvykne ...
...tá staršia , pred a povojnová zvykne aj po maďarsky , šak dejiny nepustia ...
...tá moja ???...šak normálne ....ale aj tak sa občas nejaký zádrhel vopchá ...
...ďalšou kapitolou je košický slang ...niekedy mi ani vlastná mať nerozumela ....o bratislavčanoch a pražákoch ani nevravím ...
...pre zmenu občas ani ja svojim dievkam zasa ...o čom točia ...
...a v neposlednej miere je to aj výchovou ...mama nás doma s bratom cepovala , len tak hučalo ...ešte aj teraz jej občas nedá -neodpustí si ...
...no a na koniec ???...mal som šťastie aj na učiteľov ...jeden lepší ako druhý ...dodnes občas s úsmevom spomínam , ako ma na strednej cvičil profák ...
...no písané slovo je písané ...pri rozhovore by si možno inak dedukoval ...no málokomu sa to podarí - že presne uhádnuť ...

...he ale výsledok je hádam aj poznať ...jedno s druhým súvisí ......

Tak, tak. A čo mám potom povedať ja? Môj otec pochádza z okolia slovenského Ríma, mamka z okolia mesta koňarov, 3/4 z mesta blízo SŠČB (Spojené štáty Čiernobalocké) - teda viem trochu vyprávat (tvrdo), hutoric, rozprávať (spisovne, alebo prejsť do horehrončiny) a krom toho ještě i kapánek česky (dokonca mi odkázali na niektorých českých fórach, že mám lepšiu písanú češtinu ako rodený Čech).
babka - ježibabka
25.11.11,09:33
[/QUOTE] Buchač
Peňažný príspevok na opatrovanie

http://www.upsvarpn.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=71&Itemid=112
Juraj, za tento link máš odomňa 1000 bodov a od mojej kamarátky ďalších. Vybavujeme už dosť dlho tento príspevok. Došlo zamietavé stanovisko na 5 stranách, z ktorého sa nikto nevysomári, že vlastne prečo??????? Namiesto týchto 5 strán stačilo napísať toto a tým pádom by nám bolo všetko jasné. Bol to jeden z tých úradov, ktorý je na uvedenom linku. Ďakujeme aj s kamarátkou. Ona nie je na Porade.
Peňažný príspevok na osobnú asistenciu
Osobná asistencia slúži na podporu nezávislosti občana s ŤZP, jeho pracovné, vzdelávacie, rodinné a občianske aktivity, ktoré smerujú k jeho integrácii. Peňažný príspevok možno poskytnúť od 6. roku veku dieťaťa do dovŕšenia 65. roku veku fyzickej osoby s ŤZP. Po dovŕšení 65. roku veku je možno poskytnúť príspevok len ak bol fyzickej osoby s ŤZP poskytovaný pred dovŕšením 65 rokov veku.
buchač
25.11.11,10:02
...vieš ...babičko ....to máš tak ....

Na jednej strane Ti všade povedia , na všetkých úradoch...." neznalosť zákona neospravedlňuje "...

Na strane druhej ale Ti nepovedia , na čo všetko máš nárok !!!!!
Prečo by hocktorí normálny ( podotýkam biely ) pacient nemal ,nepoberal tie všeliaké výhody od štátu , ak :
- je na to dokonca zákon
- ak na to mám nárok
- nevravím už o tom , že ako sa zneužíva zákon a "nárok " poniektorých spoluobčanov tmavšej pleti ....

Nikdy nezabudnem , ako som onehdá v sociku jednu dobu platil ( plnú taxu ) za určitý liek ...jedno balenie = tretina platu ....
Potom som sa dozvedel postup , čo mám urobiť s receptom .
Stačilo málo , iba vyjadrenie revízneho lekára na zadnú stranu receptu , že platbu realizuje pisťovňa ...
V lekárni potom nastala taká zvláštna situácia ...
Magistra vzala recept , naťukala do pokladne , vyslovila sumu ....ja som jej pripomenul , nech otočí recept ...
Nasledovalo potom to , po čom som najmenej túžil ........hlavne tie blbé pripomienky od čakajúcich za mnou ...no mne mohli byť ukradnuté ...pekných pár stoviek ostalo v peňaženke ...

...ešte doplním...

Stalo sa mi už ,že keď som spomenul v nejakej debate , že som držiteľom preukazu ŤZP ...reakcie nazvem dokonca závisťou ???...že jak mi je fasa , nakoľko aké výhody mám :
- neplatenie poplatkov za R a Tv
- zadarmo MHD
- úľava na daniach
- ešte niečo ???...sám neviem ...

No nik ( málokto ) si zároveň uvedomuje , že v niektorých prípadoch tieto finančné výhody nepokryjú výdavky na liečbu , na medikamenty ...
Bočné aspekty tej alebo onej diagnózy teraz opomínam ...snáď len jeden ( v mojom prípade ) a ten je v tom rannom naštartovaní organizmu , niekedy aj hodina prejde ...
babka - ježibabka
25.11.11,12:17
Jurko máš pravdu. A o tých spoluobčanoch počernej pleti som sa mala možnosť veľmi dobre presvedčiť, keď som bola v júni v nemocnici. S nimi si nikto nedá rady. Zrovna teraz som pozerala mail od netere z Moravy. Tam je to asi také isté. Neviem, či sa dá hodiť do minipríspevku ako čierny humor.
babka - ježibabka
25.11.11,12:19
Ospravedlňujem sa zadávateľke, chcela som to dať ako mini - mimo témy a takto to dopadlo.