resannka
22.11.11,21:23
Dobrý deň. Chcela by som sa informovať, ako to teraz vlastne funguje. Od 12/2010 som na predlženej rodičovskej dovolenke - platenej. Chcem sa opýtať či môžem pracovať na dohodu, kolko hodín môžem odpracovať či sa musím niekde hlásiť - sociálne poistenie zdravotné...našlo som tu všetko staré príspevky, ktoré ni sú aktuálne...tak by som vás poprosila o radu, niekoho kto sa v tomto vyzná....ďakujem
Mila123
22.11.11,20:29
si poberateľkou MD či RP?
resannka
22.11.11,20:35
RP...
Mila123
22.11.11,20:53
bez problémov, či už u svojho zamestnávateľa odkiaľ čerpete RD , alebo aj inde, bez obmedzenia príjmu alebo bez časového limitu....
žiadne nahlasovacie povinnosti nemáte, všetko musí zľ....
resannka
22.11.11,21:21
Ďakujem za odpoveď. Nejako som sa zľakla, lebo v júni, keď som začínala robiť na dohodu (pár hodín týždenne), mi bolo povedané, že dieťa môže byť skôlke aj celý deň, že úrad to od januára nekontroluje a že pracovať môžem. Momentálne robím na dohodou, ale niekto mi hovoril, že som mala na sociálnej poisťovni a na zdravotnej odovzdať nejaké výkazy...

Takže podla toho, čo ste napísali, znamená, že môžem robiť aj na riadnu zmluvu ako zamestnanec, dieťa bude na celý deň v škôlke a neprídem o ten rodičovský príspevok? Je to napísané aj niekde v zákonníku? je na to nejaký paragraf?

A ešte by ma zaujímalo :)...na aký pomer alebo zmluvu, by som mala - mohla robiť, ak by som chcela odpracovať viac ako tých 350 hodín? Trebárs ak by som robila na polovičný úväzok na 4 hodiny denne? Prípadne môžem robiť na 2 dohody, teda na každú po 350 hodín?

Strašne pekne ďakujem za odpovede, nakoľko v zákonníkoch sa neviem zorientovať...
Mila123
22.11.11,21:24
ako to je s dieťaťom v MŠ netuším......
ale vy môžete zarobiť či už na PP alebo dohodu, na celý či čiastočný úväzok....
ak budete stíhať aj viac dohôd.....ale aby sme sa rozumeli, 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa na dohodu o vykonaní práce napr......
brčko
22.11.11,21:36
ressanka,
ak by ste pracovala na prac.pomer, tak sa musíte do 8dní odhlásiť na soc.poistovni ako poistenec štátu z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa. Totiž vznikom prac.pomeru vám vznikne povinné dôch.poistenie zamestnanca (pri dohode nič také nevzniká) a byť povinne dôch.poistená štátom a aj ako zamestnanec nie je možné. Preto treba odhlášku v takom prípade.

nárok na RP a ani zdr.poistenie to neovplyvnuje. Len si nie som istá, či treba aj druhému zamestnávatelovi oznamovať poberanie RP, tam sa mi zdá trochu chaos v zákone a usmerneniach teraz, no to nie je také podstatné.
mi75
05.02.12,19:34
Dobrý večer,chcem sa spýtať ako to je, ak mám zmluvu ako učiteľka.T.č. som na rodič. dov.. Potrebovali vychovávateľku na zastupovanie, tak som mala nastúpiť na 3/4 úväzok na 3 mesiace. Mne však naša mzdárka povedala, že nemôžem vykonávať prácu u svojho zamestnávateľa, ak som na rodič. dovolenke, v prac. zmluve mám uvedené -učiteľka a on za mňa zobral človeka na zastupovanie počas mat. a rod. dovolenky. Je to pravda?Ďakujem.
mimosin
06.02.12,22:27
Dobrý večer,chcem sa spýtať ako to je, ak mám zmluvu ako učiteľka.T.č. som na rodič. dov.. Potrebovali vychovávateľku na zastupovanie, tak som mala nastúpiť na 3/4 úväzok na 3 mesiace. Mne však naša mzdárka povedala, že nemôžem vykonávať prácu u svojho zamestnávateľa, ak som na rodič. dovolenke, v prac. zmluve mám uvedené -učiteľka a on za mňa zobral človeka na zastupovanie počas mat. a rod. dovolenky. Je to pravda?Ďakujem.

Mzdárka Vás neinformovala správne.

1/ Podľa zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku s účinnosťou od 01.01.2011 môžete poberať rodičovský príspevok a byť zároveň zamestnaná. Zákon o rodičovskom príspevku nepodmieňuje vyplácanie rodičovského príspevku výkonom práce pre iného zamestnávateľa, rovnako môžete pracovať aj pre svojho zamestnávateľa a poberať rodičovský príspevok.
2/ Môžete pracovať na základe pracovnej zmluvy, alebo niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
3/Ale musíte písomne v zmysle ZP § 166 ods. (3) oznámiť zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
Pozn.: V prípade skoršieho nástupu do zamestnania z rodičovskej dovolenky, je potrebné rozlíšiť predčasné ukončenie rodičovskej dovolenky a prerušenie rodičovskej dovolenky.
Vo Vašom prípade by išlo o prerušenie rodičovskej dovolenky a môžete na rodičovskú dovolenku vrátiť. V takomto prípade platí ochranná doba, ktorú Zákonník práce poskytuje zamestnancovi na rodičovskej dovolenke, teda do uplynutia rodičovskej dovolenky t.j. do 3 rokov veku dieťaťa, Vám zamestnávateľ nesmie dať výpoveď, resp. okamžite skončiť pracovný pomer.
4/ Zamestnávateľ môže s Vami uzatvoriť pracovnú zmluvu, dovoľuje mu to ZP § 50 Zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu; práva a povinnosti z týchto pracovných pomerov sa posudzujú samostatne.
5/ Pôvodnú PZ máte na druh práce – učiteľka na dobu neurčitú a ďalšia PZ bude – na vychovávateľka, na dobu s pracovným úväzkom...., na dobu určitú napr. 3 mesiace.
6/ Ak zamestnávateľ prijať nového zamestnanca na Vaše zastupovanie počas MD a RD, jeho pracovný pomer Vašim nástupom do práce nekončí, nakoľko sa nevraciate na pôvodné pracovné miesto „učiteľka“, ale budete vykonávať prácu iného druhu „vychovávateľka“. Tento zamestnanec skončí až Vy písomne oznámite zamestnávateľovi ukončenie RD.
batorek
30.06.12,17:33
Dobrý večer.
Chcem sa spýtať či osoba ktorá je na predlženej MD čiže dieťa má už 4 roky. nedostáva žiadny rodičovský príspevok
zdrav.poisťenie platí štát. Môže takáto osoba pracovať na dohodu nestratí nárok na predl. dovolenku??? ZP bude naďalej platiť za ňu štát.???? Len na SP ju treba nahlásiť ako dohodára.????
vopred dík za informácie batorek
veronikasad
30.06.12,18:43
Dobrý večer.
Chcem sa spýtať či osoba ktorá je na predlženej MD čiže dieťa má už 4 roky. nedostáva žiadny rodičovský príspevok
zdrav.poisťenie platí štát. Môže takáto osoba pracovať na dohodu nestratí nárok na predl. dovolenku??? ZP bude naďalej platiť za ňu štát.???? Len na SP ju treba nahlásiť ako dohodára.????
vopred dík za informácie batorek
Kto sa bude o dieťa starať počas práce na dohodu ?

(7) Štát je platiteľom poistného za
...
j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,
ewita888
30.06.12,19:29
Veronika, ale aj:
9) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.
veronikasad
30.06.12,19:30
Veronika, ale aj:
9) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.
súhlasím, zato je tam moja zatial nezodpovedaná otázka.
batorek
01.07.12,14:10
Dieťa bude navštevovať škôlku štyri hodiny denne. Bude to dohoda asi na 15 hod. do týždňa. Bude predávať zmrzlinu
v prípade že tam majiteľ nebude.
veronikahroncekova
06.07.12,15:17
Dobry denchcem sa spytat,som na predlzenej materskej z nepriazniveho zdravotneho stavu a chcem vediet ci mozem ppacovat na dohodu a ci moze byt dieta dlhsie v skolke ako su 4 hodiny.Dakujem