Želka661
22.11.11,22:49
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu aké sú moje práva, aby som sa dožiadala odmeny za sprostretkovaťeľskú činnosť.
Pracovala som trištvrte roka u istej realitnej spoločnosti, uzatvorila som 4 obchody/ z ktorých sú už dva ukončené/ a konateľ spoločnosti sa len vyhovára, že nemá peniaze na moju odmenu. Kedže som počas našej spolupráce zistila, že okráda a klame klientov, nevypláca svojich zamestnancov,tak som bola nútená prejsť ku konkurencii,kedže treba z niečoho žiť.
Na začiatku spolupráce sme medzi sebou podpísali mandantnú zmluvu, ktoré mám obidve u seba, konateľ spoločnosti nemá v ruke nič, z čoho síce vyplýva, že ma nemôže žalovať za moju daľšiu spoluprácu s inou realitkou, ale ani ma pravdepodobne nemusí vyplatiť pokiaľ nepreukážem mandantnú zmluvu.
Maklér,ktorý nemá zmluvu medzi realitkou môže spolupracovať s viacerými RK. Takže neviem či by bolo dobré dať výpoveď a nasledne žiadať mne patriacu odmenu alebo ako postupovať,aby som nedoplatila na ďaľšiu spoluprácu a dostala svoju odmenu.
Je pravda,že keď porušil zmluvu tým, že mi nevyplatil peniaze do stanoveného dňa, tak zmluva padá a ja sa nemusím báť výjsť so zmluvou kvôli ďaľšej spolupráci s inou realitkou? alebo by som mala napísať výpoveď so spätným dátumom? Ako by som mala takú zmluvu formulovať?
Ďakujem za radu, Želka
akumulator
22.11.11,23:58
Nárok na odmenu / odplatu máš!



Obchodný zákonník:

§ 566

(1) Mandátnou zmluvou sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.
(2) Ak je zariadenie záležitosti predmetom podnikateľskej činnosti mandatára, predpokladá sa, že odplata bola dohodnutá.


§ 571

(1) Ak výška odplaty nie je určená v zmluve, je mandant povinný zaplatiť mandatárovi odplatu, ktorá je obvyklá v čase uzavretia zmluvy za činnosť obdobnú činnosti, ktorú mandatár uskutočnil pri zariadení záležitosti.
(2) Ak zo zmluvy nevyplýva niečo iné, vznikne mandatárovi nárok na odplatu, keď riadne vykoná činnosť, na ktorú bol povinný, a to bez ohľadu na to, či priniesla očakávaný výsledok alebo nie. Ak možno očakávať, že v súvislosti s vybavovaním záležitosti vzniknú mandatárovi značné náklady, môže mandatár požadovať po uzavretí zmluvy primeraný preddavok.


§ 572

Mandant je povinný uhradiť mandatárovi náklady, ktoré mandatár nevyhnutne alebo účelne vynaložil pri plnení svojho záväzku, ibaže z ich povahy vyplýva, že sú už zahrnuté v odplate.
Želka661
23.11.11,07:05
V zmluve je zakotvená výška odmeny, aj lehota splatnosti,len problém je v tom,že obidve mandantné zmluvy mám ja a keď ju použijem,tak sa skôr môžem domáhať odmeny,ale na druhej strane sa obávam,že mi môže tým uškodiť, kedže si vytlačil inzerát,ktorý mám už pod inou realitkou/a mám ho aj pod ním,kedže ho nechce stiahnuť/.
Môžem sa brániť tým,že on porušil zmluvu,keď ma nevyplatil ako mal,aby som neplatila pokutu zato,že som spolupracovala aj s inou realitkou popri jeho? Mala by som dať oficiálnu výpoveď so spätným dátumom? Je taká výpoveď vôbec možná?
akumulator
23.11.11,23:28
Mandatár - pokiaľ to nevyplýva z mandátnej zmluvy - nie je viazaný zákazom konkurencie. Je v mandátnej zmluve dojednané, že nesmieš vykonávať obdobnú činnosť pre iného mandanta? Ak by to aj bolo dojednané, v tejto časti by sa jednalo minimálne o spochybniteľnosť platnosti takéhoto dojednania. Je to rozdiel od zákazu konkurencie napr. konateľov a pod. Tam je to logické. Mandatár (iný, než štatutárny orgán obchodnej spoločnosti) nemá zákaz konkurencie, má iba povinnosť mlčanlivosti. Extenzívne vzaté mandatárom je napr. realitný agent, ak sa zaviaže obstarať pre záujemcu prenájom nejakej nehnuteľnosti, je proti logike aj proti zákonu, aby bol viazaný zákazom obstarať prenájom nehnuteľnosti aj pre iného klienta.

Inzerát je len inzerát. V prvom rade porušil mandátnu zmluvu tvoj klient (klamal ťa, nevyplatil ti odmenu). Čo si mala žiť zo vzduchu? Nech si ten inzerát pokojne nechá.

Pošli mu doporučene kópiu mandátnej zmluvy. To, že si neprevzal jej jedno originálne vyhotovenie, je jeho problém. Neznalosť zákona neospravedlňuje. Neposielaj mu originál, inými slovami - ty máš svoj originál, ktorého kópiu mu posielaš, že on nemá originál, ktorý podpísal, je jeho hlúposť a jeho problém.

Písomne - cestou poštového podniku a formou doporučenej zásielky s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk" (pozor - použi doručenkovú obálku bez možnosti opakovaného doručenia, lebo tú smú používať iba súdy a úrady) spoločne s kópiou mandátnej zmluvy napíš mu aj výzvu, aby ti uhradil odplatu za vykonanú činnosť. Zároveň stanov termín na túto úhradu (odporúčam "do 30 dní odo dňa doručenia výzvy"). V závere uveď, že pokiaľ ti odplatu nevyplatí, budeš nútená obrátiť sa na súd.

Účinok doručenia nastáva, aj pokiaľ opomenutím alebo naschvál zásielku neprijme v ukladacej lehote na pošte. Rovnako účinok doručenia nastáva, aj pokiaľ prevzatie zásielky odmietne, a to dňom, kedy ti pošta zásielku vráti ako nedoručiteľnú.

Následne podaj žalobu na súd. Prikladám rozsudok NS SR vo veci nevyplatenia odmeny mandatárovi - kde NS SR konštatoval nezákonnosť takéhoto nevyplatenia. Súbor je v PDF.

Veľa šťastia.
Želka661
28.11.11,09:32
V mandantnej zmluve je napisané,že nemožem spolupracovať s inou realitkou, ak sa tak stane,musím zaplatiť pokutu 3000 eur.
Mandantnú zmluvu mu nechcem poslať/ani kópiu/,kedže si myslím,že vtedy by ju mohol použiť proti mne,čo sa týka pokuty,kedže mi prišiel na to,že mám dve nehnuteľnosti aj pod inou realitkou. Nehnuteľnosti,ktoré spom predávala aj cez neho a on ich nechce stiahnuť z ponuky.
Radšej by som dala výpoveď, ale neviem,či by mi výpoveď k niečomu pomohla alebo skôr uškodila.
V zmluve je zakotvené,že pri výpovedi musím zanechať konateľovi spoločnosti všetky popisy a tel. čísla klientov,ktoré mám momentálne len ja. Nechcem mu ich dať,zase by okradol ďaľších ľudí a to nechcem.