Letko
23.11.11,06:08
Ahojte,

jednu záhradu vlastníme piati (4 x 1/6 a 1 x 2/6). Chceme si ju dať rozmerať a zapísať každý svoju časť.

Problém: Jeden z majiteľov zomrel asi pred 20 rokmi a dedičské konanie (DK) ohľadom záhrady neprebehlo.
- dedičia záhradu nechcú, sú rozlezení po celom Slovensku a ani nemajú záujem chodiť po úradoch kvôli tomuto DK - nemajú záujem sa kvôli tomu stretnúť. Vraveli, že nám podpíšu, že nám záhradu darujú, ale nebudú cestovať kvôli DK.
Ak by to podpísali, boli by sme už len 4 vlastníci. A samozrejme, že na náklady by sme sa im poskladali my štyria.

Otázka: Ako poriešiť, aby prebehlo DK bez ich účasti - napr. dá sa to urobiť cez právnika, notára,... bez ich fyzickej účasti, aby to prešlo na nich a potom by nám to oni darovali?

Ďakujem :)
Dáša_
23.11.11,05:34
nedalo by sa skúsiť vydržanie?
Samir
23.11.11,06:09
Ja mám tiež podobný problém a bol by som veľmi rád, ak by vedel niekto poradiť. Vlastním polovičný podiel pozemku. Druhý majitel zomrel už pred rokmi, vtedy dedičské konanie síce prebehlo, ale tento pozemok do neho zabudli zahrnúť. Dediči pozemok nechcú a tiež nemajú záujem kvôli tomu obnoviť DK. Čo je potrebné spraviť, aby som mohol využívať celý pozemok? (Viem že sa dá moja polovica z neho vyčleniť, zakresliť tak do mapy a tak, ale mal by som záujem o celý pozemok ).
...zrejme je to otázka do sekcie občianskeho práva a nie záhrady, ale využívam vzniknutú tému. Ďakujem
Mária27
23.11.11,07:50
Dáša vám dáva dobrý návod: treba ísť za notárom a osvedčiť vydržanie. Od nástupcov vlastníka (čo to mali zdediť) stačí vyhlásenie, že nemajú k vydržaniu výhrady. Samozrejme treba dokazovať, že pozemok užívate v dobrej viere, že je váš - že vám to len nezapísali a pod. Najlepšie je vyžiadať si podrobnosti od notára.

občiansky zákonník
§ 134
Vydržanie

(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
(2) Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125).
(3) Do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.
(4) Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.


Zák. 332/1992 Notársky poriadok
§ 63
Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní
Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa vydáva formou notárskej zápisnice. Notárska zápisnica musí obsahovať
a) vyhlásenie účastníka, že splnil podmienky vydržania podľa osobitného predpisu, 6) najmä okolnosti odôvodňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K vyhláseniu účastník dokladá
1. vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
2. vyjadrenie obce, v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza, že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
3. vyjadrenie právnickej osoby, ktorá je príslušná na správu nehnuteľností podľa osobitného predpisu 6a) alebo má právo nakladať s nehnuteľnosťami podľa osobitného predpisu, 6b) že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
b) označenie dôkazov, ktoré boli notárovi predložené na potvrdenie osvedčovaných skutočností,
c) uvedenie dňa, ktorým účastník nadobudol vydržaním vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu.
Samir
23.11.11,10:21
Ďakujem :)