winc
25.01.06,13:29
Zaujimal by ma Vas nazor na par.9 ods.1 pism h) zakona o dani z prijmov. Konkretne ci moznost znizenia prijmov o patnasobok zivotneho minima (22 900,-) sa vztahuje zvlast na prijmy z prenajmu (podľa § 6 ods. 3) a zvlast na prijmy ostatne (podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f)) .
Nevedeli mi na to odpovedat ani na Danovom urade.

V mojom pripade ido o to, ze mam jednak prijem z prenajmu a jednak prijem zo spatneho odpredaja podielovych listov, tak neviem, ci znizit o 22900,- v oboch riadkoch danoveho priznania FO typ B, alebo ci znizit az sucet.
Jarino
25.01.06,18:17
Môj názor je, že sa kombinovať nemôže, pričom som vychádzala z § 9 a z pomôcok z daňového priznania:

Podľa § 9 je od dane oslobodený príjem:
podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,

Toto je z daňového priznania ako odkaz pod tabuľkou:




Na r. 10 stĺ. 1

sa uvádza v súlade s § 9 ods. 1 písm. h) zákona kladný rozdiel medzi príjmom z prenájmu nehnuteľnosti a pänásobkom sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ïalej len „pänásobok ivotného minima“), za predpokladu, že daòovník v príslušnom zdaňovacom období nedosiahne príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v kombinácii s príjmami podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) a f) zákona.