martin_p
23.11.11,09:42
Dobrý deň,
som zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere a popri tom vykonám prácu pre nemeckú nadáciu. Uzatvárame Zmluvu o dielo a potreboval by som vedieť, či a ako by mal byť tento príjem zdanený.
1. Mám im účtovať prácu s DPH alebo bez?
2. Môže byť práca do zahraničia oslobodená od DPH?
3. Môže DPH odviesť zamestnávateľ a mňa sa potom už DPH netýka?
4. Ak by som DPH mal odviesť ja, ako to ovplyvní moje daňové priznanie? (musím informovať účtovníka u môjho zamestnávateľa)

Ďakujem za akúkoľvek pomoc.

S pozdravom
Martin
Mila123
23.11.11,08:58
si iba zamestnanec? bez napr. živnosti?
martin_p
23.11.11,09:03
Áno som iba zamestnanec, bez živnosti.
Mila123
23.11.11,09:07
Áno som iba zamestnanec, bez živnosti.
tak ťa DPH nezaujíma,,,,,,,,
martin_p
23.11.11,09:23
tak ťa DPH nezaujíma,,,,,,,,
To znamená, že im účtujem prácu bez DPH, a DPH musia riešiť oni? A ak budem v DP priznávať tento príjem, nebude už zdanený? Vyvstávajú mi z tohoto príjmu nejaké odvodové povinnosti (napr. zdravotné)?

Daňovej problematike sa nerozumiem, tak možno to sú "blbé" otázky.
Mila123
23.11.11,09:30
zmluvu o dielo si môžeš ponížiť , resp. uplatniť oslobodených 500 € sumu a ostatnú zdaníš podľa § 8 daň. zákona.....budeš podávať DP typ B, a tvoja ZP ti dopočíta cez RZZP fondy k 30 06 2012, ktoré doplatíš do 30 09 2012......
zdaňuješ spolu s dohodou aj príjem zo zamestnania (aj napriek tomu, že ti ho tam zdaňujú...ale neobávaj sa 2krát zdanený nebude)
SP a DPH sa ťa netýka.....
DPH si porieši nemec, bolo by to tu hypoteticky, netušíme či nenec je platcom alebo nie je platcom DPH v D.....
martin_p
23.11.11,09:48
zmluvu o dielo si môžeš ponížiť , resp. uplatniť oslobodených 500 € sumu a ostatnú zdaníš podľa § 8 daň. zákona.....budeš podávať DP typ B, a tvoja ZP ti dopočíta cez RZZP fondy k 30 06 2012, ktoré doplatíš do 30 09 2012......
zdaňuješ spolu s dohodou aj príjem zo zamestnania (aj napriek tomu, že ti ho tam zdaňujú...ale neobávaj sa 2krát zdanený nebude)
SP a DPH sa ťa netýka.....
DPH si porieši nemec, bolo by to tu hypoteticky, netušíme či nenec je platcom alebo nie je platcom DPH v D.....
Ďakujem za rýchlu pomoc, už v tom začínam mať jasnejšie.
martin_p
24.11.11,10:34
zmluvu o dielo si môžeš ponížiť , resp. uplatniť oslobodených 500 € sumu a ostatnú zdaníš podľa § 8 daň. zákona.....budeš podávať DP typ B, a tvoja ZP ti dopočíta cez RZZP fondy k 30 06 2012, ktoré doplatíš do 30 09 2012......
zdaňuješ spolu s dohodou aj príjem zo zamestnania (aj napriek tomu, že ti ho tam zdaňujú...ale neobávaj sa 2krát zdanený nebude)
SP a DPH sa ťa netýka.....
DPH si porieši nemec, bolo by to tu hypoteticky, netušíme či nenec je platcom alebo nie je platcom DPH v D.....
Môžem im faktúrovať svoju prácu aj bez toho aby sme uzavreli zluvu a nie som živnostník? A potom tento svoj príjem dať do DP typ B?
Pavol / Lukáčik&Partners
25.11.11,17:29
Dobrý deň,

pri uzatvorení zmluvy o dielo by ste v zásade mali byť držiteľkou živnostenského oprávnenia. Ak by však išlo iba o jednorázovú činnosť, v takom prípade by ste nenaplnili definíciu živnosti podľa § 2 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní, ktorý definuje živnosť nasledovne:

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Ak by vo vašom prípade išlo o opakovanú činnosť, ste povinná si požiadať o živnostenské oprávnenie. Do úvahy pripadá ešte dohoda o vykonaní práce práce podľa §226 Zákonníka práce. Dohoda sa oproti zmluve o dielo líši v tom, že ide o zavislu činnosť, kde by ste sa riadili pokynmi zamestnávateľa, avšak pri zmluve o dielo toto obmedzenie nemáte.