sokrateska
25.01.06,13:46
Dlhšie som bola iba "fandom" vasich poraďáckych príspevkov, no okolnosti ma nutia zapojiť sa aktivnejšie. Prosím, ak dakto naisto viete odpoved, nenechajte ma v štichu!
Mám pracovníčku, čo bola 3 roky na materskej. Opäť nastupila do prace 2.11.2005. Jej manžel býva zamestnaný len príležitostne, väčšinu roka je nezamestnaný. Žiju síce spolu /u st.otca/, ale trvalé bydlisko má každý z nich iné /každý u svojich rodičov/. Táto pracovníčka teraz žiada a vykonanie RZPD a ja netuším, ako ho prave jej vykonať. Mala by som hned
niekoľko otazok:
1. Hoci pracovala iba 2 mesiace, započítava sa jej celá ročná nezdaniteľná
časť základu dane?
2. Započítavajú sa do celkového príjmu príspevky v materstve, keď nepodliehajú dani z príjmu?
3. Môže žiadať uplatniť nárok na nezdanit.časť základu dane na manžela, ak nemajú spoločné trvalé bydlisko?
4. Ak áno, ako potvrdenia mi musí priniesť o manž.príležitostnom zamestnaní /potvrdenia o výške príjmu a zrážkach/?
5. Ako je to s daňovým bonusom na ich dieťa, ktoré si uplatňoval manžel, keď robil? Môže ona žiadať zbytok bonusu ak bola t.č. na materskej?
Srdečne ďakujem každému, kto je ochotný mi pomôcť. Viete, nie som mzdárka /hoci v podstate, v malej firmičke som všetko a to je to najhoršie, lebo všetky zákony a hlavne zmeny obsiahnuť asi nie aje v ľudských možnostiach/! Takže ešte raz, vďaka!
Zita4
25.01.06,12:56
Dlhšie som bola iba "fandom" vasich poraďáckych príspevkov, no okolnosti ma nutia zapojiť sa aktivnejšie. Prosím, ak dakto naisto viete odpoved, nenechajte ma v štichu!
Mám pracovníčku, čo bola 3 roky na materskej. Opäť nastupila do prace 2.11.2005. Jej manžel býva zamestnaný len príležitostne, väčšinu roka je nezamestnaný. Žiju síce spolu /u st.otca/, ale trvalé bydlisko má každý z nich iné /každý u svojich rodičov/. Táto pracovníčka teraz žiada a vykonanie RZPD a ja netuším, ako ho prave jej vykonať. Mala by som hned
niekoľko otazok:
1. Hoci pracovala iba 2 mesiace, započítava sa jej celá ročná nezdaniteľná
časť základu dane?
2. Započítavajú sa do celkového príjmu príspevky v materstve, keď nepodliehajú dani z príjmu?
3. Môže žiadať uplatniť nárok na nezdanit.časť základu dane na manžela, ak nemajú spoločné trvalé bydlisko?
4. Ak áno, ako potvrdenia mi musí priniesť o manž.príležitostnom zamestnaní /potvrdenia o výške príjmu a zrážkach/?
5. Ako je to s daňovým bonusom na ich dieťa, ktoré si uplatňoval manžel, keď robil? Môže ona žiadať zbytok bonusu ak bola t.č. na materskej?
Srdečne ďakujem každému, kto je ochotný mi pomôcť. Viete, nie som mzdárka /hoci v podstate, v malej firmičke som všetko a to je to najhoršie, lebo všetky zákony a hlavne zmeny obsiahnuť asi nie aje v ľudských možnostiach/! Takže ešte raz, vďaka! 1. áno, patrí vždy celá nezdaniteľná časť, aj keby pracovala len jeden deň v roku (samozrejme, ak k 1.januáru nepoberala starobný dôchodok)
2. nezapočítavajú
3. keď sú manželia, tak môže
4. netreba prikladať potvrdenia. Stačí uviesť v žiadosti o RZD.
5. Môže si dodatočne požiadať, ak mala dostatočný príjem na priznanie daňového bonusu podľa § 33 Zákona o dani z príjmov (6 násobok minimálnej mzdy v zdaňovacom období).
otaznik
25.01.06,13:07
bodom č. dva nie som si istá, povedala by som, že materská sa do príjmu započítava
Zita4
25.01.06,13:10
bodom č. dva nie som si istá, povedala by som, že materská sa do príjmu započítava
Materské sa započítava len do príjmu manželky. Nie do zdaniteľných príjmov na účely RZD. Nie je síce celkom jasne napísaná otázka, ale manžel materské nemohol poberať, tak som odpovedala jednoznačne.
matafe
25.01.06,13:16
2. Započítavajú sa do celkového príjmu príspevky v materstve, keď nepodliehajú dani z príjmu?

K bodu 2. toľko ... ak ideme robiť RZ zamestnankyni po materskej, potom sa materské nezapočítava do príjmu zo závislej činnosti.

Ale ak ideme robiť RZ manželovi, kt. manželka je po materskej, potom do vlastného príjmu manželky na účely zistenia výšky nezdaniteľnej sumy na manželku, ktorú si môže uplatniť manžel sa výška materského započítava.
sokrateska
25.01.06,13:24
Veľmi pekne ďakujem, len si ešte chcem ujasniť bod 4 - stačí ak ona uvedie, ze manzel napr.robil spolu 4 mesiace v roku a zarobil 28 tis.hrubého?
A k bodu 5 - do príjmu na priznanie daň.bonusu za započítava aj príspevok v
materstve vyplatený jej v minulom roku?
Zdravím
Zita4
25.01.06,13:32
Veľmi pekne ďakujem, len si ešte chcem ujasniť bod 4 - stačí ak ona uvedie, ze manzel napr.robil spolu 4 mesiace v roku a zarobil 28 tis.hrubého?
A k bodu 5 - do príjmu na priznanie daň.bonusu za započítava aj príspevok v
materstve vyplatený jej v minulom roku?
Zdravím K bodu 4 - stačí
k bodu 5 - započítava sa len zdaniteľný príjem (jej hrubá mzda) nič iné
Pozri si § 33 zákona o dani z príjmov, tam je to jasne uvedené. Musia to by zdaniteľné príjmy.
sokrateska
25.01.06,13:36
Dakujem pekne, keď budem zas v úzkych ozvem sa.
vladan
25.01.06,14:15
... malá poznámka ...
neviem, či je efektívne, v príklade sokratesky, uvažovať o uplatnení si nezdaniteľnej časti základu dane na manžela ... veď daná žena pracovala iba dva mesiace a nechce sa mi veriť, žeby zarobila za dva mesiace viac ako 87 936,- Sk (ale všetko je možné ...), čiže ak si uplatní svoju nezdaniteľnú časť, tak nezdaniteľná časť na manžela jej asi bude nanič ;)
Zita4
25.01.06,14:18
Vidíš, toto ma ani nenapadlo. Keď zvažuje, či mala zamestnankyňa príjem aspoň 6-násobok minimálnej mzdy potrebný na daňový bonus, asi je zbytočné o tom uvažovať.
sokrateska
25.01.06,14:21
Milý poraďák Vladan, máš asi pravdu. Nezarobila toľko /ani približne toľko/, ale ja mam rada dľa možností vo všetkom jasno, lebo inak to nechápem. To sa už pýtam pre prípad, aby som vedela do budúcna, keď budem mať dačo podobné. Hoci, keď sa tak zamyslím, pri rýchlosti novelizovania všetkého, čo sa u nás dá, to o mesiac už možno nebude platiť. Ale aj tak vďaka za povšimnutie.
ajobs
25.01.06,14:21
... malá poznámka ...
neviem, či je efektívne, v príklade sokratesky, uvažovať o uplatnení si nezdaniteľnej časti základu dane na manžela ... veď daná žena pracovala iba dva mesiace a nechce sa mi veriť, žeby zarobila za dva mesiace viac ako 87 936,- Sk (ale všetko je možné ...), čiže ak si uplatní svoju nezdaniteľnú časť, tak nezdaniteľná časť na manžela jej asi bude nanič ;)

A čo keď mala veľké príjmy napr. z kapitálového majetku, ktorý sa zdaňuje zrážkovou daňou, a teraz chce tú daň vrátiť:D :D :D
vladan
25.01.06,14:26
Milý poraďák Vladan, máš asi pravdu. Nezarobila toľko /ani približne toľko/, ale ja mam rada dľa možností vo všetkom jasno, lebo inak to nechápem. To sa už pýtam pre prípad, aby som vedela do budúcna, keď budem mať dačo podobné. Hoci, keď sa tak zamyslím, pri rýchlosti novelizovania všetkého, čo sa u nás dá, to o mesiac už možno nebude platiť. Ale aj tak vďaka za povšimnutie.

sokrateska, zadala si otázku a preto som na ňu reagovala ... to bol iba môj postreh a to, čo bude pre teba prospešné v budúcnosti ja ani netuším ;)
kacena
26.01.06,08:42
Ahojte. Chcem vás pekne poprosiť o radu ohľadom ročného zúčtovania.
Do 04.05.2005 som bola na rodičovskom príspevku a od 05.05.2005 som sa vrátila naspäť do zamestnania.
príjem na základe potvrdenia :

úhrn 53.320,-Sk
poistné : 7152,-Sk
čiastkový základ dane : 46.168,-Sk
zrazené preddavky : 0
zníženie základu dane 5 -12 : 58.624,-Sk / 8 x 7328,-Sk /

daňový bonus na dieťa som nepoberala ani ja ani manžel.

mám teda na vás zopár otázočiek :
1. môžem si spätne nárokovať na daňový bonus za celý rok 2005 a aké doklady mám k tomu predložiť na daňový úrad. / ročné zúčtovanie si idem robiť sama /
2. ako som si už v predchádzjúcich príspevkoch prečítala , rodičovský príspevok sa mi do zdaniteľného príjmu nezapočítava. Bude teda moje ročné zúčtovanie vyzerať takto ?

úhrn 53.320,-Sk
poistné : 7152,-Sk
základ dane : 46.168,-Sk
na daňovníka : 87.936,-Sk
zdaniteľná mzda : 0
daň : 0
úhrn zrazených preddavkov : 0
nedoplatok , preplatok dane : 0

nárok na daňový bonus : 5000,-Sk
priznaný a vyplatený daňový bonus : 0
daňový bonus na vyplatenie : 5000,-Sk


3. Aké doklady musím predložiť k ročnému zúčtovaniu ? bude treba aj potvrdene o poberaní rodičovského príspevku ?

Vďaka za každú radu. kacena
Zita4
26.01.06,11:47
Sama si nemôžeš urobiť ročné zúčtovanie dane. Musíš si podať daňové priznanie. Choď na Daňový úrad a vypýtaj si tlačivko. Môžeš si ho pozrieť aj tu: daňové tlačivká (http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h3cgTJgFhABlTAW9 _XIz83VT9AvyA3otzRUVERAEVd9Yg!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw!)
kacena
26.01.06,11:53
Sama si nemôžeš urobiť ročné zúčtovanie dane. Musíš si podať daňové priznanie. Choď na Daňový úrad a vypýtaj si tlačivko. Môžeš si ho pozrieť aj tu: daňové tlačivká (http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h3cgTJgFhABlTAW9 _XIz83VT9AvyA3otzRUVERAEVd9Yg!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw!)

Áno je mi jasné , že musím dať daňové priznanie , len som to nazvala nesprávnym výrazom. ale ďakujem za upozornenie.len som si chcela overiť či mi to bude vychádzať takto. poradite niekto ?
Zita4
26.01.06,14:49
Áno, keďže si splnila podmienku zdaniteľného príjmu vo výške min. 6 násobku minimálnej mzdy, máš nárok na daňový bonus za celý rok 2005. Tvoj výpočet je správny. K daňovému priznaniu by si mala priložiť potvrdenia o zdaniteľnej mzde a rodný list dieťaťa, prípadne potvrdenie o návšteve školy.