Sanfrancisko
23.11.11,16:40
Zdravím všetkých ktorý mi s týmto pomôžu.
Klient si našiel niekoho, kto ho môže učiť Slovenský jazyk (je cudzinec - sro-čka). Táto osoba je fyzická osoba (pravdepodobne študent), ktorý nie je živnostník, ani sro-čka. Ako si môj klient môže tieto poplatky dať do nákladov a aby sme aj voči všetkým našim inštitúciam boli v poriadku?
Dá sa to riešiť iba "Dohoda o vykonaní práce"???? aké odvody sa potom platia (okrem dani)? Aké sú podmienky pri "Zmluva odielo"???

Aj som kukala na porade, ale nič som nevykukala.......

Ďakujem.
KEJKA
23.11.11,16:47
pochybujem, že náklady na kurz SJ sú daňovo uznané.
Stefan2005
23.11.11,17:25
...Klient si našiel niekoho, kto ho môže učiť Slovenský jazyk (je cudzinec - sro-čka)...


pochybujem, že náklady na kurz SJ sú daňovo uznané.

... bežne účtujeme kurzy anglického jazyka slovenských podnikateľov do nákladov...
... prečo by nemohol cudzinec podnikajúci na Slovensku navštevovať kurz slovenského jazyka na náklady firmy ? (komunikácia v slovenčine s úradmi, klientami, pracovníkmi firmy,...) - podľa mňa obhájiteľné :rolleyes:
KEJKA
23.11.11,17:47
hm, možno áno. Ja som si len v duchu povedala - na Slovensku po slovensky......
ale ved asi práve preto by tie náklady obhájil.

potom odpoved na otázku zo zadania:
sro môžže uzavrieť so študentom DBPŠ, ale aj DPČ, rozdiel je len v rozsahu úväzku
odvádza sa len 1,05% za zamestnávateľa.
ak to študent nie je, tak DPČ, prípadne u oboch možno aj DVP - ale uprednostnila by som DPČ=sústavná, opakujúca sa činnosť.
Pavol / Lukáčik&Partners
25.11.11,17:48
Dobrý deň,

tiež som toho názoru, že by malo ísť o daňový náklad podľa všeobecného testu daňového výdavku podľa §2 i) zákona o dani z príjmov (výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak.)

Ak by daňovník vedel preukázať že uvedený výdavok viedol k dosiahnutiu príjmov (napr. získanie nových zákazníkov), udržaniu príjmov (napr. možnosť komunikovať s existujúcimi zákazníkmi) malo by sa jednať o daňový výdavok. Napr. ako argument vidím, že ak bude vedieť slovensky, tak si nebude musieť najať tretie osoby (napr. tlmočníka) na vybavovanie určitých činností a tým z dlhodobého hľadiska zníži náklady a tým zvýši ziskovosť svojej firmy. Zároveň treba dodať, že zákon takýto výdavok explicitne nevylučuje. Ide iba o to násť dostatočné argumenty, ktorých je podľa môjho názoru dosť.