Aqw3R
23.11.11,18:43
Zdravím, predčasne som splatil hypotekárny úver vo Volksbank. Prebiehalo to zhruba nasledovne. V období, keď mi končila fixácia som požiadal o možnosť predčasne a bezplatne splatiť hypotekárny úver v konkrétny, mnou navrhnutý termín. Kvôli tejto hypotéke som mal založený svoj byt. Po tom, čo to príslušný zamestnanec banky schválil, mi pracovníčka banky z "mojej" bočky, pracujúca s hypotekárnymi úvermi, u ktorej som podával tú žiadosť, telefonicky a neskôr aj formou emailu dala vedieť presnú sumu peňazí, ktorú je potrebné mať na účte v dohodnutý deň. Deň po termíne predčasného splatenie hypotéky ma opäť kontaktovala táto pani a oznámila mi, že platba prebehla v poriadku a všetko je OK.

Vybavil som si nový hypotekárny úver v inej banke, ktorý bol následne schválený. Na krytie tohto úveru som chcel opäť použiť svoj byt. Ale jedna z podmienok jeho čerpania je dodanie kvitancie z Volksbank.
Musím sa priznať, že až vtedy som si uvedomil, že som od Volksbank nedostal žiaden doklad o splatení hypotéky a vecí s tým spojených, napríklad, že sa vzdávajú záložného práva na môj byt vo svoj prospech.

Po tom, čo som to začal riešiť som zistil, že administratívna pracovníčka Volksbank, ktorá bola zodpovedná za vystavenie kvitancie, toto urobila a odoslala kvitanciu na kataster bez toho, aby si urobila čo len jednu kópiu.

Momentálny stav je nasledovný:
- prešlo 13 dní od splatenia hypotéky
- nemám o splatení hypotéky žiaden doklad
- Volksbank nemá k dispozícii ani originál a ani jednu kópiu kvitancie
- jediný originál kvitancie vraj odoslali na kataster
- kataster k dnešnému dňu kvitanciu nedostal
- neviem začať čerpať novú hypotéku, keďže som kvitanciu nedostal a keď tomu rozumiem správne, tak asi ani oficiálne nedostanem

Od zamestnankyne druhej banky som dostal tip, aby som poprosil príslušného zamestnanca katastra, ktorý bude môj prípad riešiť, aby mi vyhotovil kópiu kvitancie, ktorá by im mala prísť z Volksbank.

Mám teda zopár otázok.
Je postup Volksbank v súlade s príslušným zákonmi? Sú povinný odoslať jeden z originálov, prípadne kópiu kvitancie aj mne? Má zmysel tlačiť na banku, aby mi vyhotovili hoci aj ďalšiu kvitanciu, aby som mal aj ja nejaký právoplatný papier k dispozícii do budúcna? Keď sa ukončí príslušné "konanie" ohľadom kvitancie na katastry, budem o tom písomne oboznámený? Bude mi potom prípadne odoslaná aj kópia kvitancie? Ak by som sa dostal ku kópii kvitancie z katastra, bude to právoplatný doklad? Ako mám postupovať ďalej, aby som vedel čím skôr čerpať nový úver?

Ďakujem za každú informáciu.
KEJKA
23.11.11,17:52
a nemôžeš to riešiť s tou pracovníčkou, čo to už raz robila? Ved musí mať minimálne záznam v PC, doklad o splatení možno nemáš, ale máš výpis z účtu, resp. vkladový lístok, dokázať sumu splatenia ako aj dátum vieš.
Ak kataster nemá kvitanciu, tak odkiaľ čerpáš istotu, že to bolo poslané, podané?
Žiadaj oficiálne banku o kvitanciu, aby bolo zrušené záložné právo.
Martin Vacho
23.11.11,20:47
Banka koná v súlade so zákonom ak zašle kvitanciu na kataster nakoľko zákon banke nariaďuje, že je povinná bezodkladne po splatení záväzku zabezpečiť výmaz záložného práva - to urobila na základe zaslania na kataster. Potvrdením pre klienta je až samotné rozhodnutie, ktoré (myslím) kataster zasiela poštou.

V praxi sa to takto nerieši bežne. Ak je záujem o splatenie hypotéky a následne o vzatie si novej, potom sa robí refinancovanie - to naviac býva aj s rôznymi benefitmi.
To sa však už späť nedá vziať...

Dá sa na katastri preveriť, či už prebieha katastrálne konanie a pod akým "Z"-kom. Ak už je pridelené, potom sa dá vyžiadať kópia - kým to nie je v archíve (čo počas konanie nemôže byť). Na katastri sú iba ľudia a zväčša vedia vyjsť v ústrety. Takže to bol podnet na mieste... Ibaže tento stav ak som pochopil ešte nie je :o(
Volksbank je jedna z bánk, kde je na pobočkách najťažšie nájsť kompetentných ľudí - treba ísť za nadriadeným daného pracovníka a v zmysle zachovania dobrého mena na nich tlačiť. Všetko sa dá! Ak by sa kvitancia na kataster nedostala musia vystaviť ďalšiu (oni ju majú - stačí vytlačiť kus naviac) a verte, že vo Volksbank majú naozaj každý doklad dobre uschovaný :o) Majú aj 2-3x viac papierov ako niektoré iné banky (byť tak ich dodávateľom papiera :o)).

Nedajte sa odbiť alebo volajte na ústredie - ak ste z BA tak choďte rovno na Vysokú ul. - aj u nich je ochota pomôcť... Sú aj kompetentní medzi nimi.

Ako sa nedať odbiť:
- Ak si splnili svoju povinnosť tak nie je problém vytlačiť druhý kus - lebo aj keby ste to znovu odniesli na kataster, dvakrát by ťarchu nemazali :o)
- Ako klienta Vás nemusí zaujímať, či splnili svoju povinnosť - máte predsa nárok mať ťarchu vymazanú a zároveň mať potvrdenie o tom, že úver bol splatený aj inak ako len zrealizovaním platieb! Čo tak ako vďaku za to, že ste ich služby využívali?
- Keď budete tlačiť na vybavenie na pobočkovej úrovni alebo budete volať na ústredie, povedzte, že ste dostali podnet na také riešenie na najväčšom slovenskom fóre o problémoch, radách a skúsenostiach a že ste boli so službami spokojný a že by ste ich meno radšej očistili než úplne očiernili. O tom však rozhoduje ich konanie! Nech nehľadajú to čo už poznáte ale nech hľadajú AKO to vyžehliť.

Nedajte sa! Držím palce a dajte vedieť :o)
Aqw3R
24.11.11,06:57
Ďakujem za záujem a informácie. Najprv odpoviem na otázky a upresním situáciu.

To, čo potrebujem je právoplatný doklad o splatení úveru a o tom, že sa banka vzdáva záložného práva na byt. Ak tomu rozumiem správne, práve to je kvitancia. Nič iné mi nepomôže.

Nemám istotu, že banka kvitanciu poslala. Je to ich tvrdenie, že už pár dní po splatení úveru bola kvitancia odoslaná na kataster. Ide o to, že kvitanciu vyhotovili iba v počte JEDEN kus, ktorý odoslali na kataster a cez banku sa už teda k existujúcej kvitancii dostať neviem. Jedine, že by boli vypísali a podpísali novú.

Moje riešenie splatenia jednej hypotéky hotovosťou a následne vybavenie druhej hypotéky je z dôvodu, že k druhej, novej hypotéke bude aj štátny príspevok na bývanie. Nový hypotéka tak musí mať splnený, presne definovaný zámer čerpania a splatenie existujúcej hypotéky je mimo tento zámer.

Stav na katastry som včera preveroval osobne a zamestnankyňa katastra "tam to Z-tko hľadala", ale nenašla, resp. tú kvitanciu tam zatiaľ neevidujú, ani v systéme a nebola ani medzi papiermi, ktoré ešte do systému nenahodili.

Aj keď, p. Vacho tvrdíte, že práve Volksbank má zo všetkého viac kópii, paradoxne v tomto prípade zjavne nemajú ani jednu, keďže do riešenia tohto problému už bol zapojený aj riaditeľ mojej pobočky v Košiciach, iniciatívou pracovníčky druhej banky, odkiaľ chcem čerpať novú hypotéku. Ani jemu sa však nič nepodarilo vyriešiť. A teda som takmer presvedčený, že naozaj nemajú žiadnu kópiu kvitancie. Je to prekvapujúce, ale asi to tak bude.

Chcel by som upozorniť, že môj problém má dve podstatné časti:

1) tá urgentnejšia - kvôli novej hypotéke potrebujem kvitanciu z Volksbank. Podľa vyjadrenia p. Vacha, banka nepochybila a splnila si povinnosť ukladanú zákonom, keď kvitanciu (vraj asi pred týždňom) odoslala na kataster. Zrejme teda nemá zmysel tlačiť na banku, nech hoci aj vypíšu a podpíšu novú kvitanciu, keďže to robiť nemusia (ibaže by to pre mňa chceli urobiť). Otázkou je ako teda vyriešiť môj problém? Buď počkám, kým sa kvitancia reálne dostane na kataster a skúsim ich poprosiť, aby mi urobili kópiu, alebo počkám, kým kataster kvitanciu vybaví a následne mi odošle poštou oznámenie. Je to správne zmýšľanie? Neviem ale, či súčasťou toho oznámenia z katastra bude aj kvitancia, resp. či potom (tuším najneskôr po 60 dňoch) už kvitanciu nová banka možno ani nebude potrebovať, keďže príslušný LV už bude čistý, ale bude to nejaký ten piatok trvať...

2) do budúcna človek nikdy nevie, kedy bude potrebovať potvrdenie o splatení pohľadávky vo forme hypotéky (veď hypotéka je vážna vec, závezok na desiatky rokov a ručí sa hmotným majetkom vo vysokej hodnote). Ja som žiadne také potvrdenie nedostal. Je to v poriadku? Moja, už splatená, hypotéka vznikla v rámci poriadneho "cirkusu", musel som získať X potvrdení, vyplniť Y formulárov a je podložená mnoho-stránkovou právnou zmluvou. Jej ukončenie však prebehlo tak, že mi rádová pracovníčka Volksbank telefonicky oznámila, že je to už splatené a všetko je OK. Nemám žiaden doklad o tomto stave a že vôbec došlo k nejakej zmene. Je toto v poriadku?

Ďakujem
KEJKA
24.11.11,07:28
na základe kvitancie kataster vymaže záložné právo. Takže ty kvitanciu na iné, okrem výmazu bremena v katastri, nepotrebuješ, a v budúcnosti už vôbec nie.
Mňa zaráža, kde berieš istotu, že banka svoju povinnosť splnila a zaslala kvitanciu na kataster. Ako to dokázala? Podľa príspevkov je to tvrdenie jednej pracovníčky - žiadna kópia neexistuje, kataster nič neeviduje, tak by som spochybnila práve splnenie povinnosti kvitanciu zaslať.
Jednoducho by som žiadala vystaviť kvitanciu s tým, že si ju na kataster odnesieš sám, lebo tam nič neevidujú. Kvitancia je papier - tak ho môžu vystaviť x-krát, na základe toho sa nič duplicitne neurobí, nevymaže.
Aj nový veriteľ-banka potrebuje, aby staré záložné právo bolo vymazané, a to sa vymaže iba na základe kvitancie.
TAkže nič okrem kvitancie ani nevybavuj.
Martin Vacho
24.11.11,08:21
Ďakujem za záujem a informácie. Najprv odpoviem na otázky a upresním situáciu.

To, čo potrebujem je právoplatný doklad o splatení úveru a o tom, že sa banka vzdáva záložného práva na byt. Ak tomu rozumiem správne, práve to je kvitancia. Nič iné mi nepomôže.

Nemám istotu, že banka kvitanciu poslala. Je to ich tvrdenie, že už pár dní po splatení úveru bola kvitancia odoslaná na kataster. Ide o to, že kvitanciu vyhotovili iba v počte JEDEN kus, ktorý odoslali na kataster a cez banku sa už teda k existujúcej kvitancii dostať neviem. Jedine, že by boli vypísali a podpísali novú.

Moje riešenie splatenia jednej hypotéky hotovosťou a následne vybavenie druhej hypotéky je z dôvodu, že k druhej, novej hypotéke bude aj štátny príspevok na bývanie. Nový hypotéka tak musí mať splnený, presne definovaný zámer čerpania a splatenie existujúcej hypotéky je mimo tento zámer.

Stav na katastry som včera preveroval osobne a zamestnankyňa katastra "tam to Z-tko hľadala", ale nenašla, resp. tú kvitanciu tam zatiaľ neevidujú, ani v systéme a nebola ani medzi papiermi, ktoré ešte do systému nenahodili.

Aj keď, p. Vacho tvrdíte, že práve Volksbank má zo všetkého viac kópii, paradoxne v tomto prípade zjavne nemajú ani jednu, keďže do riešenia tohto problému už bol zapojený aj riaditeľ mojej pobočky v Košiciach, iniciatívou pracovníčky druhej banky, odkiaľ chcem čerpať novú hypotéku. Ani jemu sa však nič nepodarilo vyriešiť. A teda som takmer presvedčený, že naozaj nemajú žiadnu kópiu kvitancie. Je to prekvapujúce, ale asi to tak bude.

Chcel by som upozorniť, že môj problém má dve podstatné časti:

1) tá urgentnejšia - kvôli novej hypotéke potrebujem kvitanciu z Volksbank. Podľa vyjadrenia p. Vacha, banka nepochybila a splnila si povinnosť ukladanú zákonom, keď kvitanciu (vraj asi pred týždňom) odoslala na kataster. Zrejme teda nemá zmysel tlačiť na banku, nech hoci aj vypíšu a podpíšu novú kvitanciu, keďže to robiť nemusia (ibaže by to pre mňa chceli urobiť). Otázkou je ako teda vyriešiť môj problém? Buď počkám, kým sa kvitancia reálne dostane na kataster a skúsim ich poprosiť, aby mi urobili kópiu, alebo počkám, kým kataster kvitanciu vybaví a následne mi odošle poštou oznámenie. Je to správne zmýšľanie? Neviem ale, či súčasťou toho oznámenia z katastra bude aj kvitancia, resp. či potom (tuším najneskôr po 60 dňoch) už kvitanciu nová banka možno ani nebude potrebovať, keďže príslušný LV už bude čistý, ale bude to nejaký ten piatok trvať...

2) do budúcna človek nikdy nevie, kedy bude potrebovať potvrdenie o splatení pohľadávky vo forme hypotéky (veď hypotéka je vážna vec, závezok na desiatky rokov a ručí sa hmotným majetkom vo vysokej hodnote). Ja som žiadne také potvrdenie nedostal. Je to v poriadku? Moja, už splatená, hypotéka vznikla v rámci poriadneho "cirkusu", musel som získať X potvrdení, vyplniť Y formulárov a je podložená mnoho-stránkovou právnou zmluvou. Jej ukončenie však prebehlo tak, že mi rádová pracovníčka Volksbank telefonicky oznámila, že je to už splatené a všetko je OK. Nemám žiaden doklad o tomto stave a že vôbec došlo k nejakej zmene. Je toto v poriadku?

Ďakujem

Áno, kvitancia je to potvrdenie aj keď myslím, že oficiálne sa píše "potvrdenie o splatení..." (sorry - deformácia)
Či ju Volksbank poslala by som sa nebál, ale na Vašom mieste by som si to tiež sledoval. To, že to na katastri ešte nikto nemá je hlavne o tom, že majú 30 dní na prevzatie pošty, ktorá príde a dovtedy to roztriedia :rolleyes:. Potom ako je to roztriedené to čaká na pridelenie. Zo zákona na to majú 60 dní - odkedy ich počítajú si netrúfam tvrdiť... predsa je to štátna sféra ;)
Potom ako to bude pridelené (rátajte cca 5 týždňov od splatenia hypotéky) sa môžete alebo na katastri pýtať či už je tam "Z" a pod akým číslom alebo si to môžete vyhľadať na katasterportal.sk vo vyhľadávaní podľa vlastníka alebo konkrétneho LV. Ak Vás teda netlačí veľmi čas a nemáte chuť doťahovať sa s niekym pre neschopnosť alebo neochotu, počkajte a ak to nebude stále "vidieť", potom by ste mali trvať na novej kvitancie.
Ja by som to podriadil načasovaniu - ak by som to potreboval, tak by som nepoľavil a do 24 hodín by mi to poslali v kópii na pobočku :D

ad 1) "Buď počkám, kým sa kvitancia reálne dostane na kataster a skúsim ich poprosiť, aby mi urobili kópiu" - to je ten rýchlejší postup a vidieť, že ochota na katastri je - inak by ani nehľadali :)
"Neviem ale, či súčasťou toho oznámenia z katastra bude aj kvitancia, resp. či potom (tuším najneskôr po 60 dňoch) už kvitanciu nová banka možno ani nebude potrebovať, keďže príslušný LV už bude čistý, ale bude to nejaký ten piatok trvať..." - myslím, že súčasťou rozhodnutia kvitancia nebude keďže to dostali iba v jednom vyhotovení. Rozhodnutie ako také je relevantný doklad a je to "spečatenie" kvitancie.
ad 2) Aj do budúcna bude pre Vás najlepším dokladom o splatení práve čistý LV.

Možno pre niekoho iného, kto bude podobne ako Vy uvažovať pri využití možnosti ŠPM. Naozaj účelom nemôže byť refinancovanie hypotéky - našli ste iný dôvod a to je podstatné. Ja som napríklad riešil situáciu kedy slobodná majiteľka bytu chcela využiť ŠPM ale podmienky nespĺňala. Mala priateľa a ten podmienky spĺňal. Tak riešením bolo odkúpenie podielu bytu jej priateľom - nakoľko boli uzrozumený s rizikami a následkami ak by si to neskôr rozmysleli (rozišli sa v zlom) tak do toho chceli ísť - aj tak žijú ako druh s družkou už dlhšiu dobu a skôr vidia svadbu ako rozchod. No a to sa dá urobiť aj s iným účelom - ak ste našli podmienku spĺňajúcu pri získanie ŠPM. V takomto prípade totiž nejde o refinancovanie, ale splatenie a účel je niečo iné. Obmedzenie to však môže mať - hlavne kvôli príjmom... To už potom treba postaviť na výnimkách a na to treba nájsť aj niekoho schopného na pobočke (čo nie je až tak jednoduché) :D
Aqw3R
24.11.11,08:45
Kejka, už rozumiem ako ste to s tou istotou mysleli... a zdá sa mi byť celkom rozumné postupovať navrhovaným spôsobom.
Pán Vacho, ďakujem za informácie, moje obavy z aktuálnej situácie sú už o niečo miernejšie.
Keď sa môj problém v (dúfam, že blízkej) budúcnosti vyrieši, napíšem o tom sem.
Ďakujem
Aqw3R
28.11.11,06:56
Ahoj, zaver je taký, že sa mi podarilo dostať ku kvitancii na katastry, teda to, čo im poslali z Volksbank. Pani, čo to ma na katastry na starosti bola milá, hneď mi urobila kópiu a ešte mi aj sľúbila, že tú kvitanciu vyriešia v priebehu jedného až dvoch dní, aj keď to už pre mňa nie je podstatné. Vo Volksbank som nakoniec dostal aj podpísaný dokument, ktoré potvrdzuje, že v prípade, že vyplatenie hypotéky prebehne bez problémov, tak je hypotéka oficiálne splatená a voči banke už nemám žiadne pozdĺžnosti v tomto smere. Dokladovať to prípadne treba aj s výpisom z účtu, kde tú platbu vidno.
Všetko sa teda vyriešilo úspešne a aj celkom rýchlo.
Ďakujem ešte raz za rady a pomoc.
Martin Vacho
28.11.11,07:47
Teším sa a prajem všetko dobré :)