taurusobb
23.11.11,20:32
Dobrý deň,

predávam nehnuteľnosť a kupujúci sa vyslovil, že z dôvodu pohodlnosti sa má spísať zmluva, ktorej súčasťou bude vznik vecného bremena- práva doživotného užívania nehnuteľnosti v prospech rod. príslušníka kupujúceho. Ako by som mal postupovať pri spísaní takejto zmluvy aby som bola zmluva ,,nepriestrelná" a nevznikali mi problémy. Do predmetu kúpnej zmluvy mám uviesť prevod vlastníckeho práva aj vznik vecného bremena, do zmluvných strán mám zahrnúť aj rod. príslušníka kupujúceho?

Čo Vám ďalej napadá?

Za odpoveď ďakujem.
S pozdravom David.
Mária27
24.11.11,07:32
Keďže zriadenie vecného bremena nie je tvoj záujem, ja by som na jeho pohodlnosť nedbala, nech si zriadi bremeno sám až bude vlastník.
V zmluve o kúpe aj zriadení bremena to bývajú dva samostatné body, v návrhu na vklad sa uvádzajú dva úkony, platia sa dva polplatky za vklad. Teoreticky by sa mohlo stať, že by sa nakoniec predaj neuskutočnil, ale vecné bremeno by bolo zavkladované, zrušiť by sa dalo len so súhlasom oprávneného.
doktor23
24.11.11,12:25
správa katastra rozhoduje o návrhu ako celku, nemôže zapísať vecné bremeno a kúpnu zmluvu nepovoliť (ak sa nachádzajú v jednej listine ...) Ja osobne by som sa toho nebál ..... ak bude platiť zmluvy, nech to tak je ;-)
taurusobb
24.11.11,19:15
Ďakujem krásne za odpovede. Chcel by som sa však ešte spýtať, či je možné, aby v návrhu na vklad do katastra dominovalo aj zriadenie vecného bremena. Nemusia to byť dve samostatné žiadosti???

Ďakujem.
Ice dive
24.11.11,19:18
Ďakujem krásne za odpovede. Chcel by som sa však ešte spýtať, či je možné, aby v návrhu na vklad do katastra dominovalo aj zriadenie vecného bremena. Nemusia to byť dve samostatné žiadosti???

Ďakujem.

nie nemusia.. je napr celkom bežné, že sa daruje nehnuteľnosť s vecným bremenom doživotného užívania pre darcu... to sú tiež dva úkony na jednej zmluve...
Mária27
25.11.11,08:34
správa katastra rozhoduje o návrhu ako celku, nemôže zapísať vecné bremeno a kúpnu zmluvu nepovoliť (ak sa nachádzajú v jednej listine ...) Ja osobne by som sa toho nebál ..... ak bude platiť zmluvy, nech to tak je ;-)

Obavy by som mala z toho, keby po zavkladovaní sa z nejakého dôvodu zrušila zmluva, odstúpenie, neplatnosť ... Vtedy by bremeno ako samostatný právny úkon asi zostalo a zaväzovalo aj pôvodného vlastníka, lebo s tým súhlasil. Ja by som trvala na samostatnej zmluve.
Lucia1992
03.04.12,14:27