Iveta2505
25.01.06,15:26
Ahojte. Mam pohľadavku z predaja cennych papierov, ktora je uz po splatnosti 8 mesiacov. Firma na upomienky nereaguje. Vie mi niekto poradit ci mozem tvorit aj na takuto pohladavku opravnu polozku /daňovo uznanu/ podľa §20ods.14b??? Ja si myslim, ze by som mohla, ale nie som si uplne ista. Dakujem.
KEJKA
25.01.06,21:51
pohľadávky účtované do výnosov ..... ?
Iveta2505
26.01.06,10:35
Upresnujem prvu otazku. Pri predaji CP uctujem predsa 378/661 /teda do vynosov/. A k tejto pohladavke /378/ by som chcela robiť opravnu polozku. Je po splatnosti 8 mesiacov.Dlznik neraguje.Bude daňovo uznana /50% /?
Roxi
26.01.06,11:00
Môj názor je nie je daňovo uznaná, t.z. že opravná položka môže byť vytvorená, ale bude pripočítateľnou položkou k daň. základu.
Dúfam, že budú aj iné názory, lebo v tom niesom 100%.
alušik
26.01.06,11:18
My sme v byvalej firme tvorili opravne polozky k pohladavkam, ale na konci roka sme to davali ako pripocitatelnu polozku. Opravne polozky sme tvorili z pohladu realneho ocenenia a verneho zobrazenia stavu firmy. Tvorili sme ich vlastne podla posudenia rizikovosti tej pohladavky.
Ja si to uz celkom presne nepamatam, ale viem, ze sme pisali na konci roka listy s dorucenkou, kde sme im oznamovali, ze upustame od akehokolvek vymahania pohladavky (len tym, o ktorych sme boli presvedceni, ze to od nich aj tak nevymozeme a zbytocne si robit mozno vydavky na sudy,ci exekutora). Ked sa nam dorucenka vratila, urobili sme danovo uznany odpis pohladavky a viem ze ta druha strana si to mala vlastne na zaklade toho nasho oznamenia zase zdanit ako prijem. Ak to bolo nedorucitelne, odpis pohladavky sme nerobili, ale tvorili sme opravnu polozku - danovo neuznanu, pokial by nebolo nejake rozhodnutie zo sudu alebo exekutora, ze pohladavka je nevymozitelna. Vtedy sa opravna polozka zrusila a zauctovalo sa to ako danovo uznany odpis pohladavky. Aspon tak myslim, ze to bolo. Nemam to ako pozriet...
GABRIELA
26.01.06,18:08
Ja si myslím že áno. Ja ich tvorím ako daňovo uznateľné od minulého roka, na odporúčanie auditora.
Jana G.
30.01.06,07:38
Môžem tvoriť OP k pohľadávke, ktorá je už k 31.12. 24 mesiacov po splatnosti? Mám ju vytvoriť OP ako daňovú alebo iba účtovnú?
Vladimír Ozimý
22.02.06,10:19
Ahojte kamarati, no mam taky problem mame pohladavky z roku 2001,2002,2003 ktore boli uctovane v prijmoch. Chcem sa opriet o paragraf 52 ods 18 tvorba opravnych poloziek k pohladavkam podla stareho zakona tam sa pise v bode v ze ak boli pohladavky splatne v obdobi od 1.1.2002 a tie co boli uctovane do prijmov do 31.12.2003 moze sa tvorit na ne opravna polozka a to nasledovne>

- ak od doby splatnosti uplynulo viac ako 24 mesiacov do vysky 50 percent
- ak od doby splatnosti uplynulo viac ako 36 mesiacov do vysky 75 percent hodnoty pohladavky-vratane DPH

no ale z toho vyplyva ze opravna polozka vo vyske 50 percent mala byt tvorena uz v roku 2004 za pohladavky v roku 2002 splatne a to vo vyske 50 percent. my sme tak neurobili a zaujima ma ci do danovych vydavkov si teraz mozem uznat celych 75 percent alebo len rozdiel 75-50 kedze sme v roku 2004 netvorili tuto opravnu polozku...

a este jedna vec- mna ako firmu nemusi zaujimat ci firma bola zlikvidovana alebo nie skratka vytvorim opravnu polozku alebo je to inak?
Vladimír Ozimý
22.02.06,10:20
Janka G. no ak je 24 mesiacov po splatnosti a bola uctovana v roku 2003 tak opravnu polozku tvoris podla stareho zakona do vysky 50 percent do danovych nakladov

nezabudnite si precitat moju otazku nad touto odpovedou
Vladimír Ozimý
22.02.06,10:30
A este jedna vec ma zaujima....no mi vytvorime 75 percent opravnu polozku ale v roku 2006 ich budeme likvidovat pretoze vieme ze nam to nikto nezaplati...ako rozpustim opravnu polozku budem ju musiet dat do vynosov ovplyvnujucich dan alebo nebudem musiet zuctujem to cez 391/311
marek32
22.02.06,10:33
Ministerstvo financií SR zverejnilo vo Finančnom spravodajcovi č. 5/2005 usmernenie č. 009465/2005-721 k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov.

Jednou z oblasti je: Zahrnovanie tvorby opravnej položky k pohľadávkam po lehote splatnosti do daňových výdavkov.
KEJKA
22.02.06,19:58
A este jedna vec ma zaujima....no mi vytvorime 75 percent opravnu polozku ale v roku 2006 ich budeme likvidovat pretoze vieme ze nam to nikto nezaplati...ako rozpustim opravnu polozku budem ju musiet dat do vynosov ovplyvnujucich dan alebo nebudem musiet zuctujem to cez 391/311
ked budete likvidovať pohľadávky - tak výdavok/náklad bude asi nedaňový, resp. daňový podľa spôsobu odpisu (akž tam bude dôvod).
Opravná položka - jej opodstatnenie zanikne - zaúčtuješ 391/658 a bude to daňový výnos..
Ak by tvorba OP bola pripočitateľná, tak jej rozpustenie by bol nedaňový výnos.