Evka Janikova
24.11.11,06:54
Dobrý deň,

Chcela by som sa spýtať na DPH z predaja bytu.

Mám v ňom trvalé bydlisko už 10 rokov,ale kúpiť od mesta ho idem až teraz.Kedže to bol byt v prenájme od mesta,cize je to este tzv byt ktory pridelovali este za socializmu,ktorý ešte kedysi dostala pridelený moja mama suma za kúpu predstavovala len 2000eur.Pričom predajná suma rátajme bude nej 60tis eur.Mám rátať že aj keď som tam mala trvalé bydlisko ale nebola som majiteľkou platim 20 perc daň? Čiže napr 60000-2000=58000 cize dan je potom 11600? alebo sa to dá ešte nejako obíst alebo znížiť daň možným darovaním zo strany mojej mamy keď byt odkúpi ona.
Ďakujem
Johanka
24.11.11,08:53
Dobrý deň,

Chcela by som sa spýtať na DPH z predaja bytu.

Mám v ňom trvalé bydlisko už 10 rokov,ale kúpiť od mesta ho idem až teraz.Kedže to bol byt v prenájme od mesta,cize je to este tzv byt ktory pridelovali este za socializmu,ktorý ešte kedysi dostala pridelený moja mama suma za kúpu predstavovala len 2000eur.Pričom predajná suma rátajme bude nej 60tis eur.Mám rátať že aj keď som tam mala trvalé bydlisko ale nebola som majiteľkou platim 20 perc daň? Čiže napr 60000-2000=58000 cize dan je potom 11600? alebo sa to dá ešte nejako obíst alebo znížiť daň možným darovaním zo strany mojej mamy keď byt odkúpi ona.
Ďakujem
Kto je vlastník bytu a koľko rokov nehnuteľnosť vlastní? Je vlastník bytu platiteľ dane z pridanej hodnoty ??
Myslím, že sa vlastne pýtaš na daň z príjmov. Príjem vlastníka nehnuteľnosti sa zdaňuje pri prevode vlastníctva nehnuteľnosti (pri predaji bytu) daňou z príjmu a tá je 19 %.
Evka Janikova
24.11.11,09:10
Takze od 1.1.2011 je vlastne jedno aj ked tam mal predtym clovek trvale bydlisko 10 rokov? plati to az po nadobudnuti bytu? aj ked je to este byt od mesta?