jued
24.11.11,08:12
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je môj postup správny:
Podnikateľ FO, ktorý má v predmete činnosti aj prenájom nehnuteľnosti a je platca DPH, chce prenajímať pozemok, ktorý nie je zaradený v majetku firmy, vlastní ho ako súkromná osoba. Pozemok chce prenajímať podnikateľovi na podnikateľské účely. Môže účtovať tento prenájom bez DPH a pri daňovom priznaní zaradiť tento príjem podľa par. 6 odst. 3 ako príjem z prenájmu, uplatniť si z tohto príjmu oslobodenie 500,00 € ročne a zároveň 40% paušálne výdavky?
jued
24.11.11,09:53
Nevie mi nikto odpovedať?
jued
25.11.11,13:17
Nikto nič?
zk24
25.11.11,13:29
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je môj postup správny:
Podnikateľ FO, ktorý má v predmete činnosti aj prenájom nehnuteľnosti a je platca DPH, chce prenajímať pozemok, ktorý nie je zaradený v majetku firmy, vlastní ho ako súkromná osoba. Pozemok chce prenajímať podnikateľovi na podnikateľské účely. Môže účtovať tento prenájom bez DPH a pri daňovom priznaní zaradiť tento príjem podľa par. 6 odst. 3 ako príjem z prenájmu, uplatniť si z tohto príjmu oslobodenie 500,00 € ročne a zároveň 40% paušálne výdavky?

Keď pozemok vlastníš ako súkromná osoba (nepodnikateľ), tak príjem z prenájmu bude podľa §6 ods. 3. Cena prenájmu bude bez DPH, keďže ako fyzická osoba nepodnikateľ nie je platiteľom DPH. Ano, môže si uplatniť oslobodenie od dane podľa §9 ods. 1 písm.g). Takisto si môže uplatniť 40% paušálne výdavky (§6 ods. 10).

Ak sa mýlim, prosím opravte ma.
marjankaj
25.11.11,20:03
Keď pozemok vlastníš ako súkromná osoba (nepodnikateľ), tak príjem z prenájmu bude podľa §6 ods. 3. Cena prenájmu bude bez DPH, keďže ako fyzická osoba nepodnikateľ nie je platiteľom DPH. Ano, môže si uplatniť oslobodenie od dane podľa §9 ods. 1 písm.g). Takisto si môže uplatniť 40% paušálne výdavky (§6 ods. 10).

Ak sa mýlim, prosím opravte ma.

Zuzka ale on platiteľom je. A podľa §38 ods(5) sa môže rozhodnúť, že príjem z prenájmu nebude oslobodený od DPH. Teda dohodnúť sa s odberateľom. Pre účely DPH je jedno či je podnikateľ alebo nie. Rozhodujúce je či poberá príjmy podľa §3 ods.(2). Nemôže byť platiteľom a zároveň aj neplatiteľom. Ak raz dostane IČDPH, tak platiteľom je.
Marína
25.11.11,20:34
Keď pozemok vlastníš ako súkromná osoba (nepodnikateľ), tak príjem z prenájmu bude podľa §6 ods. 3. Cena prenájmu bude bez DPH, keďže ako fyzická osoba nepodnikateľ nie je platiteľom DPH. Ano, môže si uplatniť oslobodenie od dane podľa §9 ods. 1 písm.g). Takisto si môže uplatniť 40% paušálne výdavky (§6 ods. 10).

Ak sa mýlim, prosím opravte ma.
Zuzka, podľa

Zák. 222/2004 Zb. a n. p.
§ 3
Zdaniteľná osoba
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

Nie je to síce tento prípad, ale ako príklad uvediem, že ak by FO(občan) dosiahla obrat z prenájmu 49790 €, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň na DU(§ 4).
jued
28.11.11,06:31
Takže ak som dobre pochopila môžem to fakturovať bez DPH a uplatniť oslobodenie od dane podľa §9 ods. 1 písm.g) a zároveň paušálne výdavky podľa §6 ods. 10.
Marína
28.11.11,07:30
Takže ak som dobre pochopila môžem to fakturovať bez DPH 1) a uplatniť oslobodenie od dane podľa §9 ods. 1 písm.g) 2) a zároveň paušálne výdavky podľa §6 ods. 10. 3)
1) Áno
§ 38 ods. 5 Zák. 222/2004 Zb. a n. p.
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

2) Áno
§ 9 ods. 1 písm. g) Zák. 595/2003 Zb. a n. p.
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom

3) Len v prípade, ak bol platiteľom dane len časť zdaňovacieho obdobia.
§ 6 ods. 10 Zák. 595/2003 Zb. a n. p.
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
jued
28.11.11,12:39
Nemôžem si uplatniť 40% paušálne výdavky ani vtedy keď tieto príjmy budem zdaňovať podľa § 6 odst.3 ako príjmy z prenájmu ?
Marína
28.11.11,13:12
Nemôžem si uplatniť 40% paušálne výdavky ani vtedy keď tieto príjmy budem zdaňovať podľa § 6 odst.3 ako príjmy z prenájmu ?
Nemôžeš, ak si platiteľom dane za celé zdaňovacie obdobie.
Poviem to zjednodušene. Ty ako osoba sa nemôžeš rozdeliť na zdaniteľnú a nezdaniteľnú osobu. Buď si platiteľom alebo nie si.

Viď aj § 3 ods. 1 a 2 Zák. 222/2004 Zb. a n. p. (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#3)
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
Gabhus
15.12.11,13:49
Poradí niekto? Je prípad: Maloletá (12 rokov) je vlastníčkou pozemku, ktorý dlhodobo prenajme. Ak je ročný príjem z prenájmu viac ako 500 eur platí daň? Daň platí zákonný zástupca? Uplatní si 40 % paušál? Ako je to vlastne? Ďakujem.
Gabhus
16.12.11,14:18
Už som našla, ďakujem.