megana44
24.11.11,10:10
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.
Podala som žiadosť o zrušenie užívacieho práva druž. bytu, z dôvodu, že bývala manželka aj s dosp. deťmi žije už dlhý čas v zahraničí.
Stále má v byte trvalý pobyt.
Zo súdu mi však prišlo uznesenie, ku ktorému sa mám vyjadriť do 15. dní. či súhlasíme aby bolo rozhodnuté bez pojednávania.
Prosím o radu, súhlasiť alebo nie ?

PS: Nemám informácie, či sa bývala manželka k tomu vyjadrila.

Ďakujem
megana44
24.11.11,09:51
To sa nedá text opraviť... písala som to v mene môjho známeho...
Mária27
24.11.11,12:19
V podstate, ak nadobudli družstevný byt počas manželstva (teda nenadobudla ho sama manželka pred uzavretím manželstva) a teraz sú rozvedení, nie je čo riešiť. Súd zruší spoločný nájom družstevného bytu podľa § 705 ods. 2 druhá veta obč. zákonníka. Za nájomcu a člena družstva určí navrhovateľa, nakoľko v byte býva. Následne jej môže dať zrušiť trvalý pobyt.

Výzva súdu je pravdepodobne z ekonomických dôvodov. Ak sa manželka nechce dostaviť na súd, nemusí mať opatrovníka, nemusí byť pojednávanie. Podľa môjho názoru by mal súhlasiť.
Po zrušení spoločného nájmu bude mať bývalá manželka 3 roky na to, aby požiadala o vyplatenie polovice členského podielu, teda polovice trhovej hodnoty bytu, inak sa jej toto právo premlčí.
megana44
24.11.11,13:04
Ďakujem.

Bude mať bývalá manželka nárok na vyplatenie polovice členského podielu, keĎ sú rozvedení už 6 rokov ?
Nemôže súd rozhodnúť o tom, že súd určí navrhovateľa za nájomcu a on bude musieť vyplatiť členský príspevok ?
Pretože, keby bola na Slovensku mohol by rozhodnúť o bytovú náhradu podľa
§ 712 OZ:

(1) Bytovými náhradami sú náhradný byt, náhradné ubytovanie a prístrešie.

Ďakujem
Mária27
24.11.11,16:18
Keďže sú rozvedení viac ako 3 roky, znamená to, že ich BSM je zo zákona vyporiadané 50:50. Plastí to aj o majetkových právach, t.j. členskom podiele - teraz sú stále jeho spoluvlastníkmi (podielovými). Nárok na výplatu jej časti členského podielu jej vznikne až po zrušení spoločného nájmu a jej členstva v družstve - čo sa má práve teraz rozhodnutím súdu stať. Zároveň jej začne plynúť 3 ročná premlčacia doba na požiadanie o výplatu sumy.

Bytová náhrada je potreba bývania, bola by pre ňu potrebná, aby sa mala kam z bytu odsťahovať. Keďže je odsťahovaná, nebude jej priznaná. Ak súd prizná bytovú náhradu, neznamená to, že jej treba byt kúpiť, ale iba zohnať - hoci len nájomný byt, aby nezstala na ulici. Je to pozostatok predpisov, keď bolo nedostatok bytov.
Priznaním bytovej náhrady nestráca nárok na výplatu z majetku.
megana44
07.05.12,11:07
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na Váš názor, lebo tento problém ešte stále nemá môj známy vyriešený.
Ako som už spomínala zo súdu mu prišlo uznesenie, aby bolo rozhodnuté v tejto veci bez pojednávania. Odpovedal že súhlasí a následne však dostal výzvu o upresnení údajov ( potrebovali adresu býv. manželky v zahraničí Jedná sa o Nový Zéland), ktorú poskytol. Dlho sa nič nedialo tak sa bol informovať v akom stave sa to celé záležitosť nachádza.
Bolo mu povedané, že bola písomne oboznámená jeho bývalá manželka, aby sa k tejto veci vyjadrila a teraz sa čaká (už 3 mes.) na jej vyjadrenie.
Chcem sa spýtať ako dlho sa bude čakať a čo ak sa medzitým odsťahovala a poskytnutá adresa už neplatí a novú nemáme ?

Veľmi pekne ďakujem za informácie.