Susan
24.11.11,12:14
Zdravim vsetkych. Vraj sa má uskutočniť preregistrácia podávania elektronických súhrnných výkazov DPH. Co znamená, ze znovu bude potrebné spisat "Dohodu....", splnomocnenie a postavit sa na danovy urad...... Viete nieco o tejto zdrvujúcej novinke?
Johanka
24.11.11,11:22
Ak vieš viac, napíš podrobnejšie ... sme z toho viacerí zmätení (píšem aj od samotnom Daňovom riaditeľstve).
Susan
24.11.11,11:36
Danove urady maju vydat nejaku informaciu asi dnes 24.11., tak mi to povedala kolegyňa, ktorá bola osobne na DU.
otázka
24.11.11,11:48
Staré dohody budú platiť aj od 01.01.2012. Meniť sa budú nové dohody. uzatvorené po tomto dátume.
Susan
24.11.11,12:00
Staré dohody budú platiť aj od 01.01.2012. Meniť sa budú nové dohody. uzatvorené po tomto dátume.
Nerozumiem, ze sa budú menit nove dohody! Predsa ten, kto sa pride zaregistrovat po 1.1.2012 predsa si vytlaci dohodu, ktorá bude na stranke drsr a v tom pripade nehovorime o zmene, nie?
otázka
24.11.11,12:42
Nerozumiem, ze sa budú menit nove dohody! Predsa ten, kto sa pride zaregistrovat po 1.1.2012 predsa si vytlaci dohodu, ktorá bude na stranke drsr a v tom pripade nehovorime o zmene, nie?
Takže nebudú sa meniť "nové dohody", ale dohody uzatvorené po 01.01.2012. :)
tuta
24.11.11,13:28
alušik
25.11.11,05:41
Tiež som bola tento týždeň na DÚ a vyslovene som sa na to opýtala, či už niečo konkrétne vedia, aby som netlačila niekoho do ZEP, ak to nebude nevyhnutné. Predsa len - budú to poplatky naviac. Dostala som odpoveď, že podľa nových dohôd určite nebude nutné nosiť na DÚ krycie listy, ako tomu bolo doteraz. Vzhľadom k tomu, že si nevedia technicky predstaviť, akoby zbiehala kontrola na to, kto má a kto nemá povinnosť nosiť krycie listy, je skôr predpoklad, že aj tí, ktorí majú podpísané "staré" dohody, ich budú zamienať za "nové" dohody - t.j. podpisovať nanovo. Vzhľadom, že očakávajú nápor novoregistrovaných subjektov, nevedia si predstaviť, ako by to celé prebiehalo v januári so všetkými subjektami, t.j. aj starými, ktorí budú chcieť nové dohody. Majú dostať na to usmernenie, či a čo bude nutné a budú vraj múdrejší v priebehu budúceho týždňa. Toľko som zistila ja...
salsa
25.11.11,15:42
Podľa mojich informácii , staré dohody uzatvorené podľa zákona 511/1992 Z.z. budú aj naďalej platné ale budeme musieť nosiť na DU krycie listy, ale podľa dohody nového zákona 563/2009 Z.z. sa už povinnosť nosiť na DU krycie listy zrušila, stačí len poslať elektronicky. Z toho vyplýva , že keď niekto nechce na DU nosiť spomínané krycie listy urobí si na DU novú dohodu , podľa nového zákona.
Zuziana
26.11.11,08:36
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok ) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len daňový poriadok) vymedzuje v ustanovení § 14 okruh osôb, ktoré sú povinné doručovať podania finančnej správe elektronickým prostriedkami podľa § 13 ods.5 . Týmito osobami sú daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní, advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní.
Podľa § 13 ods. 5 daňového poriadku podanie urobené elektronickými prostriedkami sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne podľa § 33 ods. 2 alebo prostredníctvom elektronickej podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí byť podpísané ZEP osoby, ktorá ho podáva. Ak daňový subjekt chce doručovať správcovi dane písomnosti elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané ZEP, oznámi správcovi dane údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na webovom sídle finančného riaditeľstva a uzavrie so správcom dane písomnú dohodu o elektronickom doručovaní. Dohoda obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania elektronického podania a spôsob preukazovania doručenia.
Vychádzajúc z uvedeného, podania môžu byť finančnej správe doručované elektronickými prostriedkami buď podpísané ZEP, alebo musí byť so správcom dane uzavretá písomná dohoda o elektronickom doručovaní.
V prípade, ak daňový subjekt uzavrie písomnú dohodu o elektronickom doručovaní podľa zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, môže aj po 1.1.2012 doručovať podania v súlade s touto dohodou, t. j. bude povinný do piatich pracovných dní doručiť miestne príslušnému správcovi dane prvú stranu doručenej písomnosti a písomné Vyhlásenie o podaní písomnosti elektronickou formou (tzv. krycí list).
Daňový subjekt môže uzavrieť písomnú dohodu v súlade s daňovým poriadkom, ktorý nadobudne účinnosť 1.1.2012 a podľa ktorej nebude musieť doručovať správcovi dane tzv. krycí list.
Váš dopyt:
Dobrý deň,
vzhľadom k tomu, že od 1.1.2012 treba všetky daňové dokumenty podávať elektronicky mám otázku, či pri podávani bez zaručeného elektronického podpisu bude potrebné naďalej podávať dokumenty v papierovej podobe.
Táto skutočnosť je podstatná pre daňovníkov ohľadne vybavovania EZP, alebo dohody s DÚ.
Ďakujem za odpoveď
Vojtasová
30.11.11,15:30
Už tomu celkom nerozumiem. Ak pôjdem s dohodou na DÚ 1.12.2011 sa zaregistrujem posielam kryci list. Odpoveď áno. Ak pôjdem s dohodou 5.1.2012 už nebudem musieť posielať krycí list ?
KEJKA
30.11.11,15:44
Už tomu celkom nerozumiem. Ak pôjdem s dohodou na DÚ 1.12.2011 sa zaregistrujem posielam kryci list. Odpoveď áno. Ak pôjdem s dohodou 5.1.2012 už nebudem musieť posielať krycí list ?
podľa odpovede DRSR, ale aj z predchádzajúcich príspevkov to presne takto vyplýva.
wallie
30.11.11,17:03
áno má to byť tak, ale aj tí ktorí majú dohodu po starom ak nechcú už posielať v r.2012 krycie listy budú si musieť prísť starú dohodu ukončiť a podpísať si novú dohodu o doručovaní el. prostriedkami.... dúfajme že nie všetci hneď k 1.1.2012 lebo to by bol taký nápor že by sa to asi na DÚ nezvládlo. Ono to postupne speje aj tak celé k tomu že sa bude podávať elektronicky všetko a nielen od daňovníka na DÚ ale aj opačne z DÚ do elektronickej schránky daňovníkov, to bude platné ale až od 1.1.2013, ušetrí to kopu času a peňazí na oboch stranách, veď len poštovné a papier a tlačiarne musia tvoriť na DÚ obrovskú nákladovú položku, zvlášť keď sa všetko posiela poštou do vlastných rúk , skôr sa obávam toho, či bude na to DÚ dostatočne technicky pripravený, aby nenastal rovnaký zmätok a nefunkčnosť ako pri počiatkoch podávania súhrnných výkazov DPH :D
Cocoa
02.02.12,07:18
Čiže, okrem iného platí aj to, že keď mám uzavretú dohodu o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektr. prostriedkami pred rokom 2012 - kvôli doručovaniu súhrnného výkazu, tak jednoducho od apríla začnem rovnakým spôsobom zasielať aj DP za DPH a nič nemusím meniť na DÚ, akurát že takisto prídem do 5 dní s krycím listom.
ingak
27.02.12,09:13
Ak je uzavreta dohoda o elektr.komun. do r. 2012 plati aj nadalej. Dokumenty sa posielaju tak ako doteraz - do 5 dni dorucit kryci list. Nie je potrebne nic menit na DU. Od 1.4. budes posielat vsetky dokumenty elektronicky, cize suhrnny vykaz, DPH, danove FO, PO ....