cami
24.11.11,12:15
poraďte, tri roky som už na starobnom dôchodku a pracujem v samospráve už 25 rokov.
Na budúci rok by som už chcela ukončiť pracovný pomer a užívať si dôchodok.
čo všetko mi patrí pri odchode zo zamestnania? prosím poraďte, pokiaľ ja viem tak 3 mesiace odstupné, aj to mám na výber či tie tri mesiace odrobím alebo nie. Ako to je v súlade so zákonom? Ďakujem.
VERONIKA6
24.11.11,11:19
§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
KEJKA
24.11.11,11:21
odstupné ti patrí, ak dostaneš výpoved a požiadaš o ukončenie dohodou, nebudeš pracovať vo výpovednej lehote.
Pri prvom odchode zo zamestnania do dôchodku ti patrí odchodné, tuším tiež treba oň požiadať.
VERONIKA6
24.11.11,13:10
Mila123
24.11.11,13:13
o odchodné nemusíš žiadať , je to povinnosť zamestnávateľa vyplatiť odchodné....ak doložíš rozhodnutie o poberaní SD (pravdepodobne ho aj mzdárka má) splnila si podmienky na priznanie odchodného.....
KEJKA
24.11.11,14:19
zmýlilo ma slovíčko "požiada", ktoré som si zo ZP pamätala. Ovšem nie je to v kontexte žiadať o odchodné ale týka sa žiadosti o dôchodok. Pardon.
§ 76a Odchodné

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1
cami
14.06.12,05:17
Odchodné. Kolegyňa odchádza zo zamestnania, od 2008 je na starobnom dôchodku, jedná sa o verejnú správu. Zo zákona má nárok na koľko mesiacov odchodného? (1 mesiac).
Tweety
14.06.12,05:19
Odchodné. Kolegyňa odchádza zo zamestnania, od 2008 je na starobnom dôchodku, jedná sa o verejnú správu. Zo zákona má nárok na koľko mesiacov odchodného? (1 mesiac).
Na žiadne, kedže je už v dôchdku. §76 odst 2.
veronikasad
14.06.12,05:54
Odchodné. Kolegyňa odchádza zo zamestnania, od 2008 je na starobnom dôchodku, jedná sa o verejnú správu. Zo zákona má nárok na koľko mesiacov odchodného? (1 mesiac).
Je to jej prvý odchod zo zamestnania po vzniku nároku na SD ?
cami
14.06.12,07:17
Áno je to jej prvý odchod zo zamestnania.
Je tu otázka na čo má zo zákona nárok? Odstupné? (Ona odchádza na vlastnú žiadosť, ešte pracovala pár rokov v SD a teraz už uvolní miesto druhému).
Odchodné? Poraďte , (asi je tu možnosť poďakovať za dlhoročnú prácu a finančne ju odmeniť podľa možností zamestnávateľa).
ivustek
14.06.12,07:54
Nárok na odchodné vzniká pre Vás za nasledovných podmienok:
• Povinnosť vyplatiť Vám ho má zamestnávateľ, u ktorého pracujete v čase, keď Vám vznikne nárok na vyššie uvedené typy dôchodkov.
• O dôchodok musíte požiadať v čase pracovného pomeru alebo čo najskôr po skončení pracovného pomeru (musí Vám byť priznaný aj nárok, nestačí len podať žiadosť).
• „Čo najskôr“ znamená hneď po skončení pracovného pomeru, možno už v ten istý deň alebo nasledujúci deň, ak to nestihnete počas pracovného pomeru.
• Odchodné Vám prislúcha bez ohľadu na odstupné, t.j. môže Vám vzniknúť nárok na odstupné aj odchodné.
• Odchodné je možné vyplatiť iba raz, a to v čase, kedy Vám vznikol nárok na predčasný starobný, starobný alebo invalidný dôchodok.
• Výška odchodného je stanovená na minimálnu čiastku jedného Vášho priemerného platu.


Teda ten hrubo vyznačený odsavec si vysvetľujem tak, že nárok na odchodné vzniká iba vtedy, ak osobe vznikne nárok na dôchodok a ona aj v skutočnosti hneď odíde zo zamestnania do dôchodku. Ak však pokračuje ďalej v pracovnom pomere a neskôr ukončí pracovný pomer - už nárok na odchodné nemá.
cami
14.06.12,11:47
Pri požiadaní o SD (r. 2008) kolegyňa PP neprerušila a teraz dáva výpoveď ona na vlastnú žiadosť.
Poprosím o radu patrí jej odchodné v tomto prípade???