zuzik311
24.11.11,12:23
ahojte chcem sa spýtať kde by som mohla nájsť niečo o refakturácií okrem par. 63 ods. 2 postupov účtovania. myslím napríklad za akých podmienok môžem refakturovať - ako postupovať v prípade refakturácie? Ďakujem
KEJKA
24.11.11,11:31
a čo také vynímočné potrebuješ riešiť, čo nevysvetľuje spomenutý § 63? Alebo píšeš prácu do školy?
(2) Ak vo vyúčtovaniach za prijaté služby alebo v nákladoch zaúčtovaných podľa iných účtovných dokladov budú zahrnuté tiež sumy, ktoré nepatria do nákladov účtovnej jednotky, napríklad náklady na súkromné telefonické hovory, prepravné, nájomné, elektrickú energiu možno pri účtovaní postupovať takto:
a) ak sa zistia pred zaúčtovaním príslušných účtovných dokladov nároky, ktoré majú, napríklad zamestnanci, spoločníci alebo členovia účtovnej jednotke uhradiť, sumy takých nárokov sa zaúčtujú priamo na príslušné účty v účtovej triede 3 - Zúčtovacie vzťahy,
b) ak sa nezistia tieto sumy pred účtovaním príslušných účtovných dokladov, účtujú sa tieto sumy na príslušné účty v účtovej triede 5; o dodatočne prijaté náhrady alebo vyúčtované nároky na ne na účtoch v účtovej triede 3 sa znížia zachytené náklady v účtovej triede 5,
c) v účtovných jednotkách, ktoré poskytujú služby, napríklad v cestovných kanceláriách, vo verejnom stravovaní sa v nákladoch v účtovej triede 5 účtujú celé sumy faktúr alebo iných dokladov a tržby za poskytnuté služby sa účtujú v účtovej triede 6.
zuzik311
24.11.11,11:32
nie nepisem pracu do skoly.. inde to asi neni upravene ze?
KEJKA
24.11.11,11:33
wau, ale profilom sme "profesijné" kolegyne, niečo mi ušlo?
zuzik311
24.11.11,11:58
ahoj nie len som sa chcela uistit lebo DPH nepozna pojem refakturacia.. tak preto ci som nieco neprehliadla. nerobim ucto mala som to tam este pocas skoly
yvica
01.10.12,11:36
vedel by mi niekto poradiť, prišla nám faktúra z Chorvátska na prenájom výstavnej plochy vystavená v eurách s dph 25 % platnej v chorvátsku. zaúčtovala by som 518/321 ale neviem čo s tou dphčkou? lenže s nami má prenajatú tú plochu ešte jedna slovenská firma, potrebujem jej prefakturovať určitú časť ceny, teraz neviem či s našou dph alebo ako? dík
yvica
01.10.12,11:54
poradí mi niekto, nemala som ešte takýto prípad, díky moc
yvica
17.10.12,18:07
prosím Vás odpovie mi niekto k príspevku č. 6, asi tú dph za služby v zahraničí nie je možné odpočítať a nemala by sa uvádzať ani vo výkaze dph?, neviem sa nikde dočítať odpovede, díky moc
yvica
24.10.12,13:55
poradí niekto či uvádzam : faktúra z chorváska za prenájom výstavnej plochy vystavená s dph, zaúčtovala som na 518/321 celú sumu a dala som bez vplyvu na dph a neuvádzam vo výkaze dph? prosím súrne, dík
zuzu 76
31.01.13,06:57
dobrý deň ,
poprosím o radu : refakturácia nákladov - služby - školenie zamestnancov a živnostníkov.

správne účtovanie refakturovanej sumy:

došlá faktúra : MD 518 (zamestnanci), 315 ? (živnostníci), 343
D 321

refakturácia: MD 311
D 315, 343


Alebo je správnejšie účtovanie cez nákladový a výnosový účet 518 a 602?