mimala86
24.11.11,12:47
Dobrý deň, môžte mi prosím poradiť s mojím problémom:
Bývalá zamestnankyňa podala na súd žalobu o vyplatenie odstupného a náhrady za nevyčerpanú dovolenku za rok 2009. Súd rozhodol o vyplatení týchto súm v roku 2011.
Chcem sa opýtať ako mám postupovať, ja by som to urobila takto: zo sumy odstupného odrátam daň a zo sumy náhrady za nevyčerpanú dovolenku odrátam odvody a daň a pošlem jej to spolu s úrokmi s omeškania.
Neviem, či postupujem správne, prosím poraďte mi.
tictac7
24.11.11,11:55
podľa môjho názoru jej musíš urobiť riadnu výplatu (teda bude tam len odstupné a nevyčerpaná dovolenka) a odviesť z toho SP, ZP, daň podľa súčasne platných pravidiel, teda ju aj prihlásiť na jeden deň do SP a ZP.
mimala86
25.11.11,07:13
Ďakujem za odpoveď, ale nevzťahujú sa na to pravidlá pre rok 2009? Teda z odstupného iba daň a z náhrady SP, ZP a daň?
Mila123
25.11.11,08:04
Ak súd rozhodol o neplatnom skončení PPV ZC k ZĽ, vymeriavací základ za každý kalendárny deň neplatne skončeného vzťahu je časť príjmu plynúceho z neplatne skonč. vzťahu pripadajúca na každý taký kal. mesiac. Aj v takých prípadoch sa v jednotlivých mesiacoch berie do úvahy max. VZ v tom mesiaci.
Obd. od 01 01 2011 platí aj pre ZP. Zákon ale neurčuje povinnosť z tohto príjmu platiť preddavky a tiež nie je povinnosť kvôli takému to príjmu robiť RZZP.Preto nie je zatiaľ jasné, ako postupovať v zdravotnom poistení. V tomto konkrétnom prípade je potrebné konrňtaktovať príslušnú ZP.

Pre SP je potrebné po prepočítaní takého príjmu na jednotlivé mesiace , tieto mesiace uviesť do Výkazu poistného za obd. (najskôr od 01/01/2009). Ak by obd. neplatného ukončenia PPV spadalo spred roka 2009, prepočítaný príjem a poistné po mesiacoch v Sk sa uvedie v osobitnom liste príslušnej pobočke SP a jednotlivé poistné sa spočítavajú na € a uvedú do Výkazu poistného do r. 1 , kde bude uvedené obd. 12/2008.
tictac7
25.11.11,08:12
Ak súd rozhodol o neplatnom skončení PPV ZC k ZĽ, vymeriavací základ za každý kalendárny deň neplatne skončeného vzťahu je časť príjmu plynúceho z neplatne skonč. vzťahu pripadajúca na každý taký kal. mesiac. Aj v takých prípadoch sa v jednotlivých mesiacoch berie do úvahy max. VZ v tom mesiaci.
Obd. od 01 01 2011 platí aj pre ZP. Zákon ale neurčuje povinnosť z tohto príjmu platiť preddavky a tiež nie je povinnosť kvôli takému to príjmu robiť RZZP.Preto nie je zatiaľ jasné, ako postupovať v zdravotnom poistení. V tomto konkrétnom prípade je potrebné konrňtaktovať príslušnú ZP.

Pre SP je potrebné po prepočítaní takého príjmu na jednotlivé mesiace , tieto mesiace uviesť do Výkazu poistného za obd. (najskôr od 01/01/2009). Ak by obd. neplatného ukončenia PPV spadalo spred roka 2009, prepočítaný príjem a poistné po mesiacoch v Sk sa uvedie v osobitnom liste príslušnej pobočke SP a jednotlivé poistné sa spočítavajú na € a uvedú do Výkazu poistného do r. 1 , kde bude uvedené obd. 12/2008.


O.K. Mila123, to čo píšeš je v poriadku, ale zadávateľka nerieši neplatné ukončenie PP a teda príjem za obdobie po neplatnom ukončení PP, ale rieši len dostupné a náhradu za nevyčerpanú dovolenku, ktoré neboli vyplatené. Vieš sa, prosím, vyjadriť aj k tomu?
Mila123
25.11.11,08:22
veď aký je rozdiel v nevyplatenej dovolenke a odstupnom ? iba to, že v roku 2009 z odst. sa nepočítali fondy.....v tomto prípade, ak zamestnanec neodpracoval ani deň tiež by sa neplatili fondy do SP (iba úrazové p.)

spracuje mzdy za rok 2009,/prepočíta akú by mala mať výšku náhrady a odst.) pošle Výkaz poistného za ten mesiac, v kt. mal mať ZC vyplatené odstupné a dovolenku.....je to veľmi podobné.....
a pokiaľ viem do ZP prihlási ZC s novým kódom Y v poslednom dni v mesiaci kedy bude vyplácať doplatok, mesačný výkaz do ZP podáva na aktuálnom......doporučujem si moje tvrdenia overiť.....
a tiež nedáva do SP žiadnu prihlášku ZC , resp. FL FO....cez Výkazy poistného sa riešia doplatky miezd po ukončení PPV...
mimala86
25.11.11,10:26
volala som na SP a tam mi povedali, že podľa nejakého metodického usmernenia sa príjmy z neplatne skončeného PP od 1.1.2009 teda v eurách majú uvádzať vo výkaze pre nepravidelné príjmy (zelený) a zrazí sa SP z celej sumy, no neviem ako je to zo ZP.
mimala86
25.11.11,10:36
a v ZP mi povedali, že ju mám prihlásiť v posledný deň mesiaca, v ktorom vyplácam, pod kódom 2 Y a zraziť poistné
Mila123
25.11.11,12:19
volala som na SP a tam mi povedali, že podľa nejakého metodického usmernenia sa príjmy z neplatne skončeného PP od 1.1.2009 teda v eurách majú uvádzať vo výkaze pre nepravidelné príjmy (zelený) a zrazí sa SP z celej sumy, no neviem ako je to zo ZP.
napíš si do SP e-mail, reagujú do 24 hodín, pretože ten môj príspevok, je zo školenia (dr. Motyčková).....
pripájam e-mail......poradna@socpoist.sk