Mirabela1
24.11.11,13:18
Dobry den,ako rozumiete tomuto metodickemu usmerneniu k §35 ?

Správca dane je povinný podľa ustanovenia § 35 ods. 1 písm. e) uložiť pokutu ak
zistí, že nadmerný odpočet mal byť nižší ako daňový subjekt uviedol v daňovom
priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní.
Nadmerným odpočtom je podľa ustanovenia § 79 ods. 1 zákona o dani z pridanej
hodnoty prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad
celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

Da sa to chapat ako, ze ked vznikne odpocet z dane z dovozu tovaru tak by nemali vyrubit pokutu?

Dakujem za odpoved.
betka
25.11.11,07:24
Ano.

Daň vyrubenú colnicou ste boli povinný zaplatiť, nakoľko DP v zmysle 21/2 vznikla prijatím colného vyhlásenia a daň bola splatná v lehote pre splatnosť cla.
Mirabela1
25.11.11,10:23
Danovaci nam to vyhodili z 5/2011 z dovodu ze to bolo zaplatene az v 6/2011.Potom nam z tej sumy vyrubili 10% pokutu co je dost velka ciastka.Podavala som si dopyt na danovy urad, ze v zakone nie je napisane, ze DPH pri uplatneni musi byt zaplatena sucasne-staci ak je zaplatena na colnici do lehoty na podanie DPH-co sme aj mali.Napriek tomu nam to pri kontrole vyhodili.Tuto informaciu som ziskala az po moznosti odvolat sa proti dodat.plat.vymeru.Myslite, ze mam sancu sa odvolat voci pokute, ze ked sa jedna o dan z dovozu tovaru,tak nam nemozu dat pokutu?Lebo to bol cisto dovoz tovaru.
Dakujem
Kája.
25.11.11,11:11
Keď si pozriete § 49, ods. 2, písmeno d) tam máte jasne napísané, že máte nárok na odpočet keď je daň zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru. Ak ste zaplatili v 6/2011 tak nárok na odpočet ste mali v 6/2011.
betka
25.11.11,11:19
Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky
Banská Bystrica
odbor služieb pre verejnosť

V Banskej Bystrici dňa 17.12.2007




Najčastejšie otázky a odpovede k odpočítaniu dane a súvisiace povinnosti



pri uplatňovaní dane z pridanej hodnoty.

2/ Otázka: Môže byť odpočítaná DPH pri dovoze už v januárovom priznaní, ak je JCD potvrdené colnicou zo dňa 31.01.2007 ale daň bola uhradená až 06.02.2007? Odpoveď: Platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane pri dovoze tovaru pri splnení podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods. 2 písm. d) zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru. V súlade s § 51 ods. 1 písm. d) zákona o DPH právo na odpočítanie dane platiteľ môže uplatniť vtedy, ak pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) zákona o DPH má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ dane uvedený ako príjemca alebo dovozca. V prípade, ak platiteľovi dane vznikla pri dovoze tovaru daňová povinnosť i právo na odpočítanie dane v januári 2007 (31.01.2007), pričom daň colnému orgánu zaplatil vo februári 2007 (06.02.2007) zastávame názor, že platiteľ môže daň odpočítať za zdaňovacie obdobie január 2007, keďže dodatočná podmienka, aby bola daň zaplatená správcovi dane, bude splnená do lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie január 2007.
betka
25.11.11,11:32
Mirabela1
25.11.11,12:57
Dakujem za odpoved ,ja mam aj odpoved na dopyt z DU v tom zmysle ze dan bola zaplatena do lehoty na podanie DP cize nam to nemali znizit.Len teraz ide o to ze sme sa neodvolali vtedy do 15-dni tak neviem ci to teraz prejde ked sa odvolame voci pokute a vratane tohoto zaplatenia.Ale aj tak to skusime.Ja som chcela vediet ci sa neda pouzit to usmernenie z DU k §35 ods.1/e.Aj tak dakujem.
Mirabela1
19.04.12,06:21
Oznamenie pre tych ktori si myslia,ze dan z dovozu si mozu uplatnit az v mesiaci v ktorom dan zaplatili.Odvolali sme sa voci tej pokute za nespravne uplatneny danovy odpocet,prilozila som tam stanovisko z drsr.sk kde mi oznamili ze narok na dan z dovozu mam nie v tom mesiaci kedy bola zaplatena na colnici ale ked mam dovozny doklad , dovoz bol uskutocneny a dan bola zaplatena do lehoty na podanie DPH.Cize dovoz bol v 5/2011 a zaplatena DPH v 6/2011 do lehoty na podanie DPH.Kontrolorky nam to vobec nemali vyhodit,financny urad BA zrusil dodatocny platobny vymer.Podotykam ze naš DU dal celu vec preskumat finan.uradu BA-sam bez poplatku.Cize mala som pravdu ja a nie kontrolorky...pretoze nikde v zakone nie je napisane a sucasne zaplatena colnici ale len zaplatena spravcovi dane-a usmernenie danoveho je ze do lehoty na podanie DPH.
Daska
19.04.12,17:42
Ahoj Mirabela,
prosim Ta mozes tu prilozit to usmernenie?

Dakujem
Mirabela1
15.05.12,10:41
Prikladam odpove na moj dopyt na drsr.sk:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Nakoľko Daňové riaditeľstvo SR nepozná podrobné okolnosti prípadu vo Vami zaslanom dopyte, k správnosti postupu správcu dane pri výkone daňovej kontroly dane z pridanej hodnoty sa Daňové riaditeľstvo SR nebude vyjadrovať. V prípade, ak platiteľ dane nesúhlasí s výsledkom daňovej kontroly, môže v zmysle zákona č. 511/1992 Z.z. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov využiť opravné prostriedky proti určeniu dane správcom dane a proti iným rozhodnutiam.
Vo všeobecnosti k predmetnej veci možno zaujať stanovisko, ktoré bolo prekonzultované s Ministerstvom financií SR: Podľa § 49 ods.1 zákona o DPH právo na odpočítanie dane z tovarov a zo služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Podľa odseku 2 citovaného ustanovenia, môže si platiteľ odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. Podľa § 49 ods. 2 písm. d/ zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru. Podľa § 51 ods.1 písm. d/ zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca. V prípade, ak dôjde k situácii, kedy k zaplateniu dane pri dovoze dôjde v období inom, ako je obdobie vzniku daňovej povinnosti, avšak najneskôr ku dňu podania príslušného daňového priznania, potom platiteľ dane môže odpočítať daň v období, v ktorom vznikla daňová povinnosť, nakoľko dodatočná podmienka, aby bola daň zaplatená správcovi dane, bude splnená do lehoty na podanie príslušného daňového priznania.

Ing. Jana Šimková
Sekcia metodiky daní DR SR
Odbor služieb pre verejnosť
betka
17.05.12,08:55
Oznamenie pre tych ktori si myslia,ze dan z dovozu si mozu uplatnit az v mesiaci v ktorom dan zaplatili.Odvolali sme sa voci tej pokute za nespravne uplatneny danovy odpocet,prilozila som tam stanovisko z drsr.sk kde mi oznamili ze narok na dan z dovozu mam nie v tom mesiaci kedy bola zaplatena na colnici ale ked mam dovozny doklad , dovoz bol uskutocneny a dan bola zaplatena do lehoty na podanie DPH.Cize dovoz bol v 5/2011 a zaplatena DPH v 6/2011 do lehoty na podanie DPH.Kontrolorky nam to vobec nemali vyhodit,financny urad BA zrusil dodatocny platobny vymer.Podotykam ze naš DU dal celu vec preskumat finan.uradu BA-sam bez poplatku.Cize mala som pravdu ja a nie kontrolorky...pretoze nikde v zakone nie je napisane a sucasne zaplatena colnici ale len zaplatena spravcovi dane-a usmernenie danoveho je ze do lehoty na podanie DPH.

Mirabela, použili ste aj príspevok, kt. som priložila?
Mirabela1
18.06.12,07:04
Nie len odpoved na moj konkretny dotaz z drsr.