Ulbo
25.01.06,15:20
Zdravím, môže mi prosím niekto "polopatisticky" vysvetliť princíp tvorby účtovných rezerv? Prečo sa to robí aký to má zmysel prípadne kde sa o tom dá niečo nájsť - literatúra ale nech je to tak rozumne popísané....lebo naozaj som sa už pýtal viacerých účtovníkov a poväčšine vedia to zaúčtovať ale nevedia to prakticky vysvetliť...okrem prípadov keď sa jedná o nezaslané faktúry na konci roku - to ešte vedia vysvetliť ale napr. rezervy na likvidáciu odpadu prípadne na opravy to úž vysvetliť nevedia...

Ďakujem za pomoc
Tweety
25.01.06,14:26
Zdravím, môže mi prosím niekto "polopatisticky" vysvetliť princíp tvorby účtovných rezerv? Prečo sa to robí aký to má zmysel prípadne kde sa o tom dá niečo nájsť - literatúra ale nech je to tak rozumne popísané....lebo naozaj som sa už pýtal viacerých účtovníkov a poväčšine vedia to zaúčtovať ale nevedia to prakticky vysvetliť...okrem prípadov keď sa jedná o nezaslané faktúry na konci roku - to ešte vedia vysvetliť ale napr. rezervy na likvidáciu odpadu prípadne na opravy to úž vysvetliť nevedia...

Ďakujem za pomoc Pozri zákon o účtovníctve.;) Tam je toho popísaného habadej, aj v postupoch účtovania je o tom teória..:eek:
Ešte je aj zákon o rezervách.;) Opravujem,takže zákon o rezevách už je zrušený.
kankai
25.01.06,20:09
Tak ja sa tiez s tym trapim.Zakon o rezervach...ma číslo 368/1999 z.z.,len neviem či ma nejake novely.
kankai
25.01.06,20:23
P.S.Na Porade som sa dozvedela ,ze zakon o rezervach bol zruseny...:eek: Nechcem Ta uplne dopliest....
KEJKA
25.01.06,20:44
pôsobom vyčísliť
Pozri zákon o účtovníctve.;) Tam je toho popísaného habadej, aj v postupoch účtovania je o tom teória..:eek:
Ešte je aj zákon o rezervách.;)

zákon o rezervách je zrušený !!!
Daňovo uznané rezervy prešli do zákona o dani z príjmu 595/2003.
účtovné rezervy sú v postupoch účtovania. Hodila som sem tému, ako udete riešiť problém tvorby rezervy na odstupné - ale nikto nič.
.................................

Princíp rezervy spočíva v tom, aby sa do účtovníctva dostali aspoň odhadom náklady súvisiace s výnosmi daného roku, ktoré sa dajú nejakým spôsobom vyčísliť. Tiež inak - v roku 2005 m mám výnosy, a viem že v budúcnosti v súvislosti s tým budem mať povinnosti a snimi aj nejaké náklady. Tie však už nebudem môcť fakturovať - preto si toto riziko zakalkulujem do ceny. Typický prípad - záíručné opravy. Ak sľúbim, že budem niekomu robiť zadarmo 2 roky servis v prípade poruchy, tak logicky si to premietnem do ceny. (už to točím:D :D ).
Len som chcela po lopate vysvetliť princíp.

Nie všetky rezervy daňový zákon uznáva, ale je to poinné z hľadiska čistoty účtovníctva.
Problematika je veľmi široká, naozaj si treba prečítať dostupnú literatúru, veľmi dobrá je aj Cenigová.
Richard
25.01.06,21:27
Skúsim po lopate .-)

Predstavte si, že máte v roku 2005 5 miliónov zisk (pred rezervami). Povedzme, že o rezrevách netušíte a potešíte akcionárov, že ako dobre ste hospodárili.
Potešení akcionári Vám dajú dobrú odmenu a zisk si rýchlo a s radosťou rozdelia.

Zrazu príde rok 2006, ktorý vykazuje podobné výnosy ako rok 2005, ale začínajú sa objavovať "nečakané" výdavky, ktoré priamo nesúvisia s prevádzkov, resp. s dosahovaním zisku v roku 2006. Takýmito môžu byť opravy, plnenia z rôznych záväzkov ako napr. reklamácií, dohodnutých zliav, znehodnotenie zásob atď. Zrazu zistíte, že všetok zisk roku 2006 miniete na "oneskorené" výdavky súvisiace s rokom 2005.

Akcionári Vás možno vyhodia, lebo si myslia že po úspešnom roku ste to asi riadne dovrzali :-)
Tweety
26.01.06,06:42
pôsobom vyčísliť
zákon o rezervách je zrušený !!!
Daňovo uznané rezervy prešli do zákona o dani z príjmu 595/2003.
účtovné rezervy sú v postupoch účtovania. Hodila som sem tému, ako udete riešiť problém tvorby rezervy na odstupné - ale nikto nič.
.................................Princíp rezervy spočíva v tom, aby sa do účtovníctva dostali aspoň odhadom náklady súvisiace s výnosmi daného roku, ktoré sa dajú nejakým spôsobom vyčísliť. Tiež inak - v roku 2005 m mám výnosy, a viem že v budúcnosti v súvislosti s tým budem mať povinnosti a snimi aj nejaké náklady. Tie však už nebudem môcť fakturovať - preto si toto riziko zakalkulujem do ceny. Typický prípad - záíručné opravy. Ak sľúbim, že budem niekomu robiť zadarmo 2 roky servis v prípade poruchy, tak logicky si to premietnem do ceny. (už to točím:D :D ).
Len som chcela po lopate vysvetliť princíp.
Nie všetky rezervy daňový zákon uznáva, ale je to poinné z hľadiska čistoty účtovníctva.
Problematika je veľmi široká, naozaj si treba prečítať dostupnú literatúru, veľmi dobrá je aj Cenigová. Aj mne sa marilo, že zákon o rezervách už nie je , ale v každom prípade sa treba riadiť zákonom o účtov.-účt.rezervy a zákonom o dani z príjmu, kde sú uvedené rezervy daňovo uznané.:eek:
KEJKA
26.01.06,22:15
Aj mne sa marilo, že zákon o rezervách už nie je , ale v každom prípade sa treba riadiť zákonom o účtov.-účt.rezervy a zákonom o dani z príjmu, kde sú uvedené rezervy daňovo uznané.:eek:

ved... zákon o rezervách bol zrušený... platí zákon o dani z príjmu...:eek: :eek: